Montaż wyświetlaczy o czasie do odjazdu metra i tramwajów w węźle przesiadkowym Metro Centrum

2068
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Wars
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
192 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 527 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt polega na montażu monitorów pokazujących czas do odjazdu najbliższych pociągów metra w obu kierunkach nad wejściami do stacji metra. Na peronach stacji metra zostaną z kolei zamontowane tablice pokazujące czas do odjazdu tramwajów.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
02.05.2019 16:06

W ramach projektu nad wejściem do przejścia podziemnego przy "Patelni" zostały zamontowane tablice wyświetlające czas odjazdu pobliskich tramwajów.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Transportu Miejskiego

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Śródmieście
Obszar objęty pomysłem:
Wars
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Stacja metra Centrum
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Monitory o czasie do odjazdu metra będą zlokalizowane nad południowymi wejściami do stacji metra Centrum (2 x 1 szt.), a tablice o czasie do odjazdu tramwajów na peronach stacji Centrum przy wejściach na schody południowe (2 x 2 szt.).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na montażu monitorów pokazujących czas do odjazdu najbliższych pociągów metra w obu kierunkach nad wejściami do stacji metra. Na peronach stacji metra zostaną z kolei zamontowane tablice pokazujące czas do odjazdu tramwajów.
Opis projektu
Projekt polega na montażu monitorów pokazujących czas do odjazdu najbliższych pociągów metra w obu kierunkach nad wejściami do stacji metra.

Zakłada się montaż monitorów (wyświetlaczy) informujących o czasie do odjazdu metra nad południowymi wejściami do stacji metra pod istniejącymi zadaszeniami (2 x 1 szt.),

Zakłada się montaż tablic informujących o czasie do odjazdu tramwajów na peronach stacji Centrum na ścianach bocznych przy wejściach na schody południowe (2 x 2 szt.).

Monitory i tablice będą powtarzały informacje wyświetlane przez monitory na peronach metra oraz tablice na przystankach tramwajowych, aby nie było potrzeby zmieniania technologii istniejących systemów ani formatów generowanych przez nich informacji. Monitory będą w tej samej technologii co te na peronach metra (LCD), a tablice o czasie do odjazdu tramwajów/autobusów w tej samej technologii jak te na przystankach (LED, 6-wierszowe). Z tego też powodu jeden monitor / tablica będzie pokazywała czasy do odjazdu dla jednego kierunku.
Prowadzone kanały dla przewodów transmitujących sygnał zostaną zaprojektowane z rezerwą, umożliwiającą w przyszłości dołożenie kabli do sterowania monitorami/tablicami umieszczonymi w innych lokalizacjach (np. na innych przystankach, na dworcu PKP W-wa Śródmieście).
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie pasażer dowiaduje się ile ma czasu do dojazdu najbliższego pociągu metra dopiero w chwili dojścia do antresoli z bramkami. Jeśli informację tę dostanie wcześniej - jeszcze na powierzchni, będzie wiedział czy powinien się spieszyć, czy może iść powoli. Dzięki tej informacji w wielu wypadkach zdążyna pociąg, który bez niej by mu uciekł. Ma to szczególne znaczenie poza godzinami szczytu, kiedymetro kursuje co ok.4minuty, w soboty i niedziele (co7-10minut) orazdla jadących nabilety czasowe.

To samo dotyczy informacji o ruchu pojazdów komunikacji miejskiej. Systemy takie sąjuż dla tramwajów al.Jerozolimskich. Można tę informację podać pasażerowi już wmomencie wychodzenia zpociągu metra.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Monitory informujące o czasie do odjazdu metra: 2 x 30 000 = 60 000
Tablice SIP informujące o czasie do odjazdu tramwajów: 4 x 30 000 = 120 000
Instalacje zasilające i doprowadzające sygnał, montaż i projekt: 12 000
Razem: 192 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
192 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Realizacja projektu pociąga za sobą w kolejnych latach (także w okresie obowiązywania gwarancji) koszty eksploatacyjne, a w szczególności wydatki na konserwację i usuwanie skutków wandalizmu.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
0,00 zł

Modyfikacje

18.03.2016 09:13
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
28.04.2016 14:20
Koordynator w Zarządzie Transportu Miejskiego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dobry pomysł, życzę realizacji
  Mieszkaniec3117  06.03.2016 20:51
 • Nie zagłosuję na ten projekt z dwóch powodów:
  1/ czekanie 4 czy 7 minut na pociąg metra to nie jest tak długi okres czasu, żeby należało np. puścić się biegiem przez (dość zatłoczone swoją drogą) podziemie Rotundy. Umówmy się, nawet jeśli ktoś spóźni się o tych kilka minut gdzieś, to świat się nie zawali
  2/ ogólnie pomysł informowania o możliwych przesiadkach i czasie oczekiwania na nie jest ekstra i w wielu normalnych metropoliach istnieje. Ale jeśli miasto miałoby w coś takiego inwestować, to niech ZTM ruszy tyłek i się tym zajmie. Nie przeczę, że to może być pożyteczne, ale nie popieram wydawania na takie cele pieniędzy z budżetu partycypacyjnego :)
  Mieszkaniec7555  24.06.2016 14:16
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany