Miejskie Pszczoły

807
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 850 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1564 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt ma na celu zwiększanie świadomości mieszkańców Śródmieścia dotyczącej zarówno pszczelarstwa, jak i roli jaką odgrywają pszczoły w życiu człowieka. Dzięki stworzeniu pasieki mieszkańcy będą mogli spróbować własnych sił w zbieraniu miodu podczas okresowych warsztatów praktycznych oraz będą mogli obserwować życie pszczelej społeczności miejskiej.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.06.2017 13:09
Partycypacyjna pasieka na terenie Parku Traugutta będzie funkcjonowała od kwietnia do grudnia 2017 r. Dzięki stworzeniu pasieki mieszkańcy będą mogli spróbować własnych sił w zbieraniu miodu podczas okresowych warsztatów praktycznych oraz będą mogli obserwować życie pszczelej społeczności miejskiej. Przy pasiece odbywać się będą cykliczne spotkania edukacyjne, o których ZTM będzie informował na swojej stronie internetowej: http://www.ztp.waw.pl
Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Terenów Publicznych

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Romualda Traugutta
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacja spełniająca wymagania dotyczące utrzymania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej zgodnie z Rozdziałem VII §30 ust. 2-3 Uchwały nr XIV/292/2015 Rady m.st. Warszawy z dnia 9 lipca 2015 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stołecznego Warszawy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu zwiększanie świadomości mieszkańców Śródmieścia dotyczącej zarówno pszczelarstwa, jak i roli jaką odgrywają pszczoły w życiu człowieka. Dzięki stworzeniu pasieki mieszkańcy będą mogli spróbować własnych sił w zbieraniu miodu podczas okresowych warsztatów praktycznych oraz będą mogli obserwować życie pszczelej społeczności miejskiej.
Opis projektu
Każdego roku populacja pszczół w Polsce i na Świecie maleje, dlatego warto podnosić świadomość mieszkańców, szczególnie, że w naszej strefie klimatycznej ok. 80-90% gatunków roślin zapylanych jest przez owady. Spośród wszystkich owadów zapylających największą rolę odgrywa pszczoła miodna. Zdaniem naukowców zapylanie jest cechą użytkową pszczół
o większym znaczeniu dla człowieka niż produkowanie przez nie: miód, propolis, pyłek, mleczko pszczele, jad.
Projekt ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców odnośnie roli pszczół w życiu człowieka oraz miasta. Dzięki założeniu pasieki pszczoły dbają o ekosystem w Śródmieściu poprzez zapylanie lokalnych roślin. Jednocześnie dzięki organizowanym dyżurom edukacyjnym mieszkańcy w każdym wieku mogą nie tylko posłuchać o tych stworzeniach, ale również obserwować ich życie.
Pasieka będzie miejscem spotkań mieszkańców chcących zrozumieć wpływ pszczół na nasze życie. Poza osobami indywidualnymi, również szkoły oraz inne instytucje będą mogły zapisywać się na dyżury edukacyjne w pasiece.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wpływ pszczół na życie każdego człowieka jest nie do przecenienia, niestety coraz częściej mieszkańcy miasta nie mają pojęcia o życiu tych owadów oraz ich roli w naszej codzienności. Projekt ten ma na celu propagowanie ekologicznych postaw wśród mieszkańców Śródmieścia. Dzięki miejskiej pasiece każdy będzie mógł zobaczyć i zrozumieć co sprzyja pszczołom zarówno w mieście jak i na wsi oraz co może im zaszkodzić. Mieszkańcy będą mogli spróbować, pod okiem profesjonalnego pszczelarza, własnych sił w pszczelarstwie oraz skosztować miejskiego miodu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Dostawa i ustawienie 4 uli zasiedlonych nieagresywnymi rojami pszczół (wypożyczenie na okres 9 miesięcy w 2017 roku tj. od kwietnia do grudnia) wraz z obsługą pasieki przyjęto okres 9 miesięcy (sprzęt i materiały niezbędne do prawidłowej obsługi pasieki zapewnia opiekun pasieki) – 6750 zł. brutto (9 x 550 zł. brutto + 1800 zł. brutto),
- Ogrodzenie pasieki ok. 50 mb – 4000 zł. brutto
- Projekt, wykonanie oraz montaż tablicy informacyjnej z oznaczeniami BP oraz tablicy o zakazie wstępu osób nieupoważnionych – 3500 zł. brutto
- Organizacja „dyżurów edukacyjnych” jeden raz w miesiącu, przyjęto 7 spotkań - 5600 zł. brutto (7 x 800 zł. brutto), tu wliczona jest cena za przygotowanie miodu i rozdysponowanie na „dyżurach edukacyjnych”
- Usuniecie pasieki - 1000 zł. brutto w przypadku braku kontynuacji projektu w roku następnym.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 850,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 16.300,00 zł. brutto
W tym:
- Obsługa pasieki przyjęto okres 12 miesięcy (sprzęt i materiały niezbędne do prawidłowej obsługi pasieki zapewnia opiekun pasieki) – 8400 zł. brutto (12 x 550 zł. brutto + 1800 zł. brutto), - Organizacja „dyżurów edukacyjnych” jeden raz w miesiącu, przyjęto 7 spotkań - 5600 zł. brutto (7 x 800 zł. brutto), tu wliczona jest cena za przygotowany miód i rozdysponowany na „dyżurach edukacyjnych”, - Usuniecie pasieki - 1000 zł. brutto w przypadku braku kontynuacji projektu w roku następnym. - Inne 1300 zł. brutto.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
16 300,00 zł

Dokumenty

Karty oceny

Modyfikacje

11.05.2016 17:20
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
11.05.2016 17:21
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
11.05.2016 17:22
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W projekcie mowa tak na prawdę o postawieniu w parku i ogrodzeniu 4 uli, którymi ktoś będzie się opiekował za 4000(!) zł miesięcznie. Brak konkretów na temat szkoleń i udostępniania mieszkańcom- ile ich będzie, w jakim okresie i kto ma je prowadzić ? Jest mowa o zatrudnieniu nieprzeszkolonej osoby bezrobotnej a nie pszczelarza który w dodatku potrafi prowadzić zorganizowane zajęcia.

  Z mojego punktu widzenia park Traugutta jest nieudaną lokalizacją (węzeł most Gdański/Wisłostrada). Przede wszystkim dlatego, że jest to park wyjątkowo głośny (ruch uliczny), a pszczoły hałasów nie znoszą. Jest też bardzo ubogi w pożytek dla pszczół - na terenie parku mamy mało roślin miododajnych, większość sezonu letniego w ogóle nic tam nie kwitnie. Pszczoła lata i po 2 km po dobry nektar, ale drogi szybkiego ruchu w tym punkcie zdecydowanie blokują jej możliwość korzystania z dalszych niż park pożytków. Po prostu będą ginąć na samochodach, kiedy będą wracać obciążone nektarem czy pyłkiem do uli.
  Mieszkaniec1688  22.01.2016 14:48
  • Dziękuję za komentarz, Pani Agnieszko.
   Zaproponowana lokalizacja jest pewnego rodzaju kompromisem, który jest efektem konsultacji z przedstawicielami Urzędu dzielnicy. Lokalizacja musi spełniać wymogi projektowe czyli należeć do miasta oraz być oddalona nieznacznie od siedlisk ludzkich. Zdaję sobie sprawę, że może nie być miejscem idealnym, ale chcę wierzyć, że lepiej stawiać przed sobą wyzwania i próbować stworzyć pszczołom jak najlepsze warunki w mieście, gdzie panuje hałas niż nie robić nic. Jeśli miasto zgłosi zastrzeżenia co do lokalizacji to mam nadzieję, będę miała możliwość wprowadzić zmiany. Zatem jeśli chciałaby Pani podzielić się własnym zdaniem to chętnie je wezmę pod uwagę.
   Co do szkoleń to faktycznie nie są szczegółowo opisane ale jest to celowe. Chciałabym, żeby były przeprowadzane ankiety co do tematyki. Odnosząc się do wynagrodzenia to wydaje mi się, że taka ilość uli nie będzie wymagać pracy na pełny etat. Dodatkowo, zależy mi na aktywizacji osoby bezrobotnej, co nie oznacza, że nie może mieć ta osoba już zaznajomiona z pszczelarstwem. Dziękuję i pozdrawiam, Karolina Kowarska
   Mieszkaniec1608  24.01.2016 18:46 Autor projektu
 • Wszystkim zainteresowanym projektem proponuję przeczytanie tekstu pod załączonym linkiem. http://biosamigos.pl/hotele-dla-owadow-dobra-praktyka-czy-bezmyslna-moda/
  Mieszkaniec3280  20.03.2016 14:58
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany