Maski antysmogowe dla mieszkańców

1031
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Grzegorz Walkiewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
57 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt zakłada zakup antysmogowych półmasek filtrujących dla mieszkańców oraz przeprowadzenie akcji edukacyjnej mającej na celu przybliżenie wiedzy na temat przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza. Rozdawanie masek ma przełamać opory mieszkańców przed ich stosowaniem w okresach podwyższonego stężenia zanieczyszczeń powietrza.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Marszałkowska 68/70
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt dotyczy całego Śródmieścia. Przy ulicy Marszałkowskiej 68/70 znajduje się stacja pomiarowa monitoringu jakości powietrza.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zakup antysmogowych półmasek filtrujących dla mieszkańców oraz przeprowadzenie akcji edukacyjnej mającej na celu przybliżenie wiedzy na temat przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza. Rozdawanie masek ma przełamać opory mieszkańców przed ich stosowaniem w okresach podwyższonego stężenia zanieczyszczeń powietrza.
Opis projektu
Projekt zakłada zakup półmasek filtrujących (tzw. jednorazowych) dla mieszkańców. Maski powinny spełniać standard FFP3 (według standardu EN149), to jest wychwytywać 99% zanieczyszczeń z powietrza i chronić przed zanieczyszczeniami typu PM2,5 i PM10, najbardziej szkodliwymi dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Maski muszą być też wyposażone w zawór wydechowy zmniejszający znacznie opory wydechu oraz stężenie dwutlenku węgla i pary, a ich konstrukcja musi umożliwiać dopasowanie maski do indywidualnych potrzeb. Liczba masek celowo nie została określona -ceny detaliczne oscylują w granicach 1,5-4 zł za sztukę, jednakże przy zamówieniu kilkudziesięciu tysięcy masek ceny z pewnością będą znacznie niższe. Projekt zakłada zakup możliwie dużej ilości masek spełniających określone w projekcie standardy.
Po weryfikacji: Nie będzie tworzona zakładka na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Śródmieście gdyż taka zakładka już istnieje.
Maski i ulotki będą dystrybuowane przez Urząd Dzielnicy Śródmieście we własnym zakresie.

Projekt zakłada również przeprowadzenie akcji edukacyjnej na temat zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem powietrza. Przygotowanie i druk ulotek informacyjnych dystrybuowanych razem z maskami antysmogowymi.
Kolejnym krokiem będzie uruchomienie stosownej zakładki na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Śródmieście, na której mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza. Na stronie tej powinny pojawiać się również komunikaty o konieczności nakładania masek antysmogowych, w okresach podwyższonego stężenia zanieczyszczeń powietrza.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zanieczyszczenie powietrza w Warszawie jest coraz poważniejszym problemem. Niejednokrotnie przekracza ono dopuszczalne normy. Wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie populacji. Aby to zmienić należny podjąć szereg długofalowych działań. Tymczasem istotne jest dotarcie do mieszkańców z informacja na temat potencjalnych zagrożeń. Temu służy proponowana akcja edukacyjna. Ogólna dostępność rozdawanych masek ma przełamać opory mieszkańców przed ich stosowaniem w okresach podwyższonego stężenia zanieczyszczeń powietrza.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakup półmasek filtrujących (tzw. jednorazowych) - 50 000,00 zł
Przygotowanie i druk ulotek - 5 000,00 zł
Uruchomienie zakładki na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Śródmieście - 1 000,00 zł
Dystrybucja masek wraz z ulotkami - 1 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
57 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt aktualizowania informacji zawartych w zakładce "antysmogowej" na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy Śródmieście.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 400,00 zł

Dokumenty

Załączniki

Modyfikacje

15.03.2016 16:13
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
12.05.2016 14:49
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Super. Tylko te koszty dystrybucji... 1000 zł? Fajnie, może jak więcej ludzi będzie miało maseczki, to nie bede się tak gupio czuł chodząc po mieście w masce.
  Mieszkaniec1666  19.01.2016 00:36
 • Koszt dystrybucji to jeszcze otwarty temat. Zależy od ilości masek jaką uda się kupić za kwotę 50 tys. zł. No i forma dystrybucji nie jest rozstrzygnięta. Maski mają trafić do mieszkańców dzielnicy, więc nie sposób rozdawać ich na ulicy. Jeśli maski będą rozdawane stacjonarnie np. w urzędzie, koszt dystrybucji może być znacznie mniejszy, ale jeśli maski będą miały trafić bezpośrednio np. do skrzynek pocztowych jako przesyłki bezadresowe, wtedy 1 tys. zł może okazać się zbyt małą kwotą. Projekt będzie mógł być jeszcze modyfikowany. Jestem otwarty na propozycje w tym zakresie.
  Grzegorz Walkiewicz  19.01.2016 07:39 Autor projektu
 • Zachęcam do śledzenia facebookowego wydarzenia związanego z projektem: https://www.facebook.com/events/220998571568603/
  Grzegorz Walkiewicz  22.01.2016 11:17 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany