Tablica pamiątkowa dla Zygmunta Kęstowicza

1727
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Południowy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
10 000 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • pamiątka
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 490 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest wykonanie tablicy poświęconej osobie p. Zygmunta Kęstowicza i zawieszenie jej na budynku, w którym mieszkał.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.11.2017 14:12
Na budynku Spółdzielni Mieszkaniowej „Ostrobramska” przy ul. Komorskiej 8 zawieszono tablicę pamiątkową poświęconą Zygmuntowi Kęstowiczowi.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury, Promocji i Sportu dla Dzielnicy Praga-Południe

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Południowy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Budynek mieszkalny Komorska 8, położony na Osiedlu Mieszkaniowym "Ostrobramska".
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Budynek Komorska 8 znajduje się terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Ostrobramska". W najbliższym otoczeniu znajduje się Przedszkole nr 397 "Ziarenko". Również obok znajduje się park zabaw dla dzieci. Wszystkie budynki na terenie osiedla (również ten na ul. Komorskiej 8), zostały całkiem niedawno ocieplone i pomalowane. Ponure osiedle z wielkiej płyty zyskało nowy, odświeżony wygląd. Wybór miejsca nie jest przypadkowy - po pierwsze to właśnie w tym budynku przez wiele lat (aż do śmierci) mieszkał p. Kęstowicz. Po drugie - p. Kęstowicz był przyjacielem dzieci. Dziecięcy śmiech i wesołe okrzyki, których w okolicy nie brakuje, wnosiły dużo radości do jego życia.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest wykonanie tablicy poświęconej osobie p. Zygmunta Kęstowicza i zawieszenie jej na budynku, w którym mieszkał.
Opis projektu
Tablica wykonana będzie z polerowanego granitu. Pomysł ogólny zakłada wykonanie atrakcyjnej i pasującej do współczesnych czasów tablicy, wymykającej się "klasycznym" ramom. Na tablicy znajdzie się podobizna p. Zygmunta, kilka linijek tekstu, poświęconego jego osobie, ale również wizerunek psa Pankracego, z którym p. Zygmunt jest nadal bardzo mocno kojarzony. Pies Pankracy mógłby niejako wyglądać zza ram tablicy, tak jak niegdyś wyglądał z tytułowego "okienka". Chodzi o to, by tablica przykuwała uwagę dorosłych przechodniów, ale również i dzieci. Odejście od szablonowego kształtu tablicy może wzbudzić u najmłodszych ciekawość, a u dorosłych odświeżyć wspomnienia z dzieciństwa.
Ostateczny kształt i forma tablicy zostanie opracowany we współpracy z grafikiem i firmą kamieniarską. Ważne jest, by przy wyborze wykonawcy kierować się doświadczeniem firmy w tego typu pracach, tak by efekt końcowy był z jednej strony spójny i ciekawy artystycznie, a z drugiej by miał swój niepowtarzalny i wyjątkowy charakter.
Treść tekstu zostanie ustalona w porozumieniu z wdową po p. Kęstowiczu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Główną ideą projektu jest uhonorowanie osoby p. Kęstowicza, który był wieloletnim mieszkańcem Osiedla "Ostrobramska". Dobrze zaprojektowana i - co istotne - wykonana tablica, byłaby również swego rodzaju ciekawostką i lokalną atrakcją. P. Kęstowicz był bez wątpienia postacią nietuzinkową z wyjątkowo bogatą i barwną biografią. Wybitny aktor, przyjaciel dzieci (Kawaler Orderu Uśmiechu), ale również społecznik wspierający akcje charytatywne (współzałożyciel fundacji wspierającej rehabilitację dzieci niepełnosprawnych umysłowo "Dać szansę"). Sąsiedzi pamiętają bijące od niego ciepło i życzliwość. Był to człowiek, którego warto wspominać i o którym warto opowiadać kolejnym pokoleniom. W 2017 r. przypadać będzie 10-rocznica jego śmierci.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie nietypowego projektu, a następnie wykucie grafiki i tekstu techniką igiełkową na granitowej płycie o powierzchni ok. 1,5 m2 wraz z transportem i profesjonalnym montażem nie przekroczy 10000 zł.*

*) na podstawie danych otrzymanych od Zakładu Kamieniarskiego "Rychlik" w Trzciance, specjalizującej się w tego typu pracach. Głównym czynnikiem warunkującym koszt jest tzw. robocizna i "nietypowość" projektu tablicy.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
10 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany