Ogród Arkadia

2251
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon C
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
214 500 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 749 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Rewitalizacja dawnych kanałów wodnych w Parku Arkadia.
Oczyszczenie terenu z wysypiska starych opon i śmieci + toalety.
Założenie Ogrodu Arkadia - edukacyjnej plantacji roślin dla mieszkańców, na terenie oczyszczonym ze śmieci. Zadbanie o stary zapomniany sad przy ul. Piaseczyńskiej.
Warsztaty edukacji przyrodniczej w Parku Arkadia dla dzieci, rodzin i seniorów.


Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
18.01.2019 16:00

W ramach projektu oczyszczono dane kanały wodne oraz teren ze śmieci, a następnie założono edukacyjną plantację roślin dla mieszkańców. Zadbano o sad przy ul. Piaseczyńskiej. Przeprowadzono warsztaty edukacji przyrodniczej w Parku Arkadia dla dzieci, rodzin i seniorów. Organizacja, której zlecono wykonanie zadania nie wywiązała się z części poświęconej stworzeniu przyrodniczego placu zabaw dla dzieci, w związku z czym wystąpiono o zwrot dotacji w tym zakresie.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon C
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Piaseczyńska 15 i 17 (działki należące do m. st. Warszawy) + Park Arkadia
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt dotyczy w głównej części działań na dwóch działkach: Piaseczyńska 15 i 17 i które nalezą do Dzielnicy Mokotów i przylegają do Parku Arkadia, a z przyczyn historycznych- własnościowych są zapomnianymi obszarami, zaśmieconymi i niezagospodarowanymi.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Rewitalizacja dawnych kanałów wodnych w Parku Arkadia.
Oczyszczenie terenu z wysypiska starych opon i śmieci + toalety.
Założenie Ogrodu Arkadia - edukacyjnej plantacji roślin dla mieszkańców, na terenie oczyszczonym ze śmieci. Zadbanie o stary zapomniany sad przy ul. Piaseczyńskiej.
Warsztaty edukacji przyrodniczej w Parku Arkadia dla dzieci, rodzin i seniorów.


Opis projektu
Ogłoszenie otwartego konkursu dla NGO na realizację zadania publicznego:
Rewitalizacja dawnych kanałów wodnych w Parku Arkadia, aby znów mogły się w nich lęgnąć traszki, żaby i raki. Oczyszczenie i udrożnienie dla przepływu wody zasypanej śmieciami odnogi Kanału Piaseczyńskiego przy działkach Piaseczyńska 15 i 17 (od strony wschodniej). Udrożnienie przepływu wody pod kładkami na tym kanale w ciągu ul. Piaseczyńskiej przy Parku Arkadia. Rewitalizacja przyrodnicza: usunięcie betonowych płyt, zmiana profilu rowu ze stromymi skarpami w meandrujący po żwirze potoczek, kanału łączącego staw okrągły ze stawem potrójnym (wzdłuż dawnego gospodarstwa Piaseczyńska 15 od strony zachodniej)
Przywrócenie przepływu w wyschniętym źródełku poniżej schodków na wysokości ul. Żywnego. Zadbanie o zachowanie odpowiedniego poziomu wody w stawach.
Oczyszczenie działki Piaseczyńska 17 z wysypiska starych opon i śmieci. Likwidacja slumsów i melin kloszardów na tej działce. Ustawienie toalet i koszy na śmieci.
Zadbanie o stary sad i zarośnięty pokrzywami ogród na opuszczonych działkach przy ul. Piaseczyńskiej 15 i 17. Zatrudnienie Ogrodnika w Arkadii. Założenie Ogrodu Arkadia - edukacyjnej plantacji roślin dostępnej dla wszystkich. Warsztaty edukacji przyrodniczej i artystycznej w Parku Arkadia dla dzieci, młodzieży i seniorów. (wiklina,ceramika, plastyka, muzyka, etnologia, opowiadanie historii itp) Wycieczki edukacyjne po parku z obserwowaniem ptaków. Przyrodniczy plac zabaw dla dzieci. Animacja poprzez działania artystyczne: koncerty, wernisaże i plenery. Wyplatanie infrastruktury Ogrodu Arkadia z wikliny, w tym z wikliny żywej: altany, kopuły, żywopłoty. Ustawienie przenośnego pawilonu edukacyjnego dla zapewnienia zaplecza i możliwości działań w czasie gorszej pogody.
.

Uzasadnienie realizacji projektu
Na terenie przylegającym do parku Arkadia znajdują się zaniedbane działki należące do Dzielnicy Mokotów. Chcemy je przywrócić mieszkańcom.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Oczyszczenie działek Piaseczyńska 15 i 17 z odpadów, rozbiórka ruin budowli i ich pozostałości, wywóz odpadów. 2 x 0,5 ha, łączna powierzchnia obu działek ok. 1 ha - 45000 zł.
2. Ustawienie i serwisowanie toalety typu "Toi toi" i pojemnika na śmieci typu Bóbr. 1 toaleta + 1 kontener x 10 m-cy - 12000 zł.
3. Zatrudnienie Ogrodnika do realizacji przedsięwzięcia. Okres zatrudnienia: 10 m-cy x 1000 zł brutto miesięcznie - 10000 zł.
4. Założenie Ogrodu Arkadia na działkach 15 i/ lub 17. Zaprojektowanie ogrodu, wykonanie rabat, alejek, ławeczek, zakup roślin i ich zasadzenie, podlewanie, pielenie - 25000 zł.
5. Warsztaty edukacji przyrodniczej i artystycznej w Ogrodzie Arkadia dla dzieci, młodzieży i seniorów (wiklina,ceramika, plastyka,muzyka,etnologia, opowiadanie historii itp). 50 h x 300 zł = 15 000 zł (są to koszty zatrudnienia animatorów i materiałów i obsługi dla realizacji warsztatów dla 50 grup po ok. 25 osób - 15000 zł.
6. Przyrodniczy plac zabaw. Miejsca ukryte, magiczne polanki, wysokie trawy, piramida z sągów drzewa do włażenia, tunel z żyjących wierzb, kłoda wspinaczkowa, inna droga np. po pieńkach, głazach itp. żwirownia z różnymi rodzajami kruszywa, siedziska z pni wokół itp różne drogi i sposoby do pokonywania kanałku: duże kamienie, kładki z pni, liny Tarzana,podwieszone kłody równoważnie, duży labirynt, ścieżki bosych stóp z różnorodnym podłożem: żwir, szyszki, białe patyczki, muszle itp. huśtawko-bujaki w lin okrętowych, szałasy gniazda na drzewach, plecione z wikliny połączone telegrafem koszyczkowym na linie, flagi, powiewające materiały z drzew, czarodziejskie kotary, przepusty z kłód, tamy, groble, zabawy z wodą, baza materiałowa naturalnych elementów do twórczego konstruowania własnych pomysłów. - 50000 zł
7. Animacja Ogrodu poprzez działania artystyczne min: koncerty akustyczne, wernisaże i plenery. 10 animacji po 1500 zł - 15000 zł
8. Wyplatanie infrastruktury Ogrodu Arkadia z wikliny, w tym z wikliny żywej, żywopłoty. 5 altanek lub 100 metrów żywopłotu - 5000 zł.
9. a) Oczyszczanie z odpadów odnogi kanału Piaseczyńskiego przy działkach Piaseczyńska 15 i 17 od strony północna - wschodniej.Długość odcinka kanału a) ok. 160 metrów.
b) Oczyszczanie z odpadów kanału Piaseczyńskiego od działki Piaseczyńska 17A do końca Stawu Arkadia.długość odcinek ok. 300 metrów.
c) Oczyszczenie z odpadów kanału łączącego staw okrągły za Stawem Arkadia wzdłuż dawnego gospodarstwa Piaseczyńska 15 od strony zachodniej. ok 90 metrów
Koszt działań wymienionych w punkcie 9 - 25000 zł
10. Zatrudnienie przewodnika dla realizacji wycieczek edukacyjnych po parku z obserwowaniem ptaków. 150 zł x 50 h. Wycieczki w wymiarze 1 h dla grup ok. 20 osobowych - 7500 zł
RAZEM 214 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
214 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Karty oceny

Modyfikacje

11.05.2016 13:36
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo ciekawy projekt. Zastanawiam się tylko jak potem utrzymać działalność eko-edukacyjną i czy w tym kontekście faktycznie projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach (też utrzymanie toalet/toi-toi, opróżnianie koszy, utrzymanie roślinności i etat dla ogrodnika). Też nie jestem przekonany co do usunięcia prowizorycznych miejsc zamieszkania bezdomnych tzn. czy takie działanie jest dopuszczalne prawem i czy nie trzeba w jakiś sposób im pomóc.
  Mieszkaniec879  18.02.2016 15:47
  • Projekt można, a nawet trzeba by było kontynuować, lub stworzyć dzielnicową placówkę edukacyjną ze stałym budżetem w Arkadii. Obsługę sanitarną należy połaczyć z budżetem utrzymania parku Arkadia. Być może etat dzielnicowego ogrodnika w Arkadii byłby niższy niż koszt wyłonionej w przetargu firmy, która 2 x w roku wyrywa tam trawę z korzeniami... Problem bezdomnych jest trudny, ale z doświadczenia wiem ( wychowałem się na ul. Żywnego) że tolerowanie melin kloszardów prowadzi tylko do wysypiska śmieci. Park miejski nie jest miejscem dla kloszardów, jest miejscem wypoczynku i rekreacji. To nie jest projekt pomocy bezdomnym. Pracuję z bezdomnymi i daje im pracę przywracającą im godność, szacunek i nadzieję. proszę zobaczyć
   facebook/jeziorko czerniakowskie 2015

   503 099 975
   Przemek Pasek
   Mieszkaniec1345  23.02.2016 00:38 Autor projektu
 • Czy do projektu dałoby się dołączyć problem przepełnionych koszy na śmieci w sobotę, a zwłaszcza w niedziele?
  Mieszkaniec5443  16.06.2016 15:26
  • Projekt Ogród Arkadia dotyczy zagospodarowania działek Piaseczyńska 17 i 15, tam możemy i postawimy nowe kosze na śmieci o które będziemy dbać, szczególne w weekendy. Powinno to trochę odciążyć kosze w Parku Arkadia. Przypuszczam ze za opróżnianie koszy na śmieci w całym Parku Arkadia odpowiada jakaś firma wyłoniona w przetargu przez Dzielnice Mokotów. Proponuję napisać maila do Wydziału Ochr. Środowiska i zgłosić ten problem. Przemek Pasek
   Mieszkaniec1345  04.02.2017 19:45 Autor projektu
 • Czy będzie gdzieś ogłoszony nabór na wolontariuszy do prac porządkowych w parku? Też mieszkam przy Żywnego i z chęcią pomogę przy takich pracach. Informacje można by wywieszać na klatkach w budynkach. Na pewno będą chętne osoby :]
  Mieszkaniec8135  12.07.2016 22:18
  • Jeżeli Fundacji Ja Wisła uda się wygrać konkurs na realizację projektu, na pewno zaczniemy od zebrania na Żywnego i zaproszenia do współpracy wolontariuszy. Nie wyobrażam sobie realizacji tego projektu bez udziału mieszkańców osiedla na którym się wychowałem. Przemek Pasek
   Mieszkaniec1345  04.02.2017 19:48 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany