Gra planszowa/zestaw-integracja, ćwiczenie pamięci, funkcji poznawczych, wsparcie rodzin, w których wystąpił udar mózgu/demencja

1692
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • pomoc społeczna
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Pod terminem "Gra" kryje się zestaw integrujący rodziny, zapobiegający izolacji społecznej, do treningu umysłowego (usprawnianie pamięci, koncentracji, uwagi, orientacji, myślenia) w warunkach domowych. Łączy elementy układanek logicznych, treningu pamięci, muzykoterapii. Przeznaczony przede wszystkim dla Rodzin, w których zdiagnozowano chorobę otępienną u jednego bądź więcej członków rodziny.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dystrybucja wedle zgłoszeń w granicach całego obszaru Dzielnicy Ursynów.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Pod terminem "Gra" kryje się zestaw integrujący rodziny, zapobiegający izolacji społecznej, do treningu umysłowego (usprawnianie pamięci, koncentracji, uwagi, orientacji, myślenia) w warunkach domowych. Łączy elementy układanek logicznych, treningu pamięci, muzykoterapii. Przeznaczony przede wszystkim dla Rodzin, w których zdiagnozowano chorobę otępienną u jednego bądź więcej członków rodziny.
Opis projektu
Pod terminem "gra" kryje się zestaw do terapii umysłowej (usprawnianie pamięci, koncentracji, uwagi, orientacji, myślenia) w warunkach domowych. Zestaw łączy elementy układanek logicznych, treningu pamięci, muzykoterapii. Gra w zamyśle ma zawierać np: dwustronną planszę, karty "potrząsania pamięcią", śpiewnik z piosenkami w podziale na popularne i znane piosenki w podziale na dekady, pionki, kostkę do gry, instrukcję obsługi, ankietę ewaluacyjną. Założenie projektu jest takie, aby gra była wieloelementowa i wieloaspektowa, uwzględniała plansze, pionki, karty czy łamigłówki, natomiast ostateczny jej kształt zostanie opracowany przez ekspertów - projektantów, zgodnie z nakreślonym celem i specyfiką. Elementy/trzcionki gry mają być duże i kolorowe. Zestaw do gry w założeniu ma być wykorzystywany na wiele sposobów, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, co dokładnie precyzować będzie załączona instrukcja obsługi.
Grę zaprojektują i nadzorują jej wykonanie osoby mające wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami chorymi na choroby otępienne oraz ich rodzinami. W zespole projektującym musi znaleźć się psycholog praktyk, z doświadczeniem i kompetencjami jak wyżej, który sprawuje merytoryczny nadzór nad zgodnością aktywności zaproponowanych w ramach gry z zadaniami realizowanymi w ramach treningu pamięci, treningu funkcji poznawczych, muzykoterapii.
Gra ma na celu promocję zdrowia i zdrowego stylu życia, integrację rodziny, wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na rynku polskim nie istnieje dedykowany materiał stymulujący funkcje poznawcze osób z chorobami otępiennymi, jednocześnie wspierający otoczenie chorego w organizacji czasu chorego i zapobiegający izolacji wewnątrz rodziny. Na rynkach zagranicznych tego rodzaju produkty są powszechne - od puzzli, poprzez gry planszowe, po sztućce w odpowiednim kolorze. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Parlament Europejski traktują priorytetowo choroby otępienne i rekomendują maksymalnie aktywizowanie chorych. Pomysł powstał na bazie kontaktów z rodzinami chorych. Rodzin, które zderzają się z brakiem narzędzi. Światowa wiedza i praktyka zmierza do maksymalnie długiego podtrzymywania aktywności fizycznej, umysłowej i społecznej osób chorych, a niniejszy projekt wychodzi temu naprzeciw.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
50 000 pln za 1000 sztuk gier: projekt obejmuje zaprojektowanie i wyprodukowanie gry, koordynację projektu, promocję i dystrybucję.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

13.03.2016 11:15
Autor projektu
31.05.2016 11:37
Wydział Spraw Społecznych i Świadczeń dla Dzielnicy Ursynów
31.05.2016 11:42
Wydział Spraw Społecznych i Świadczeń dla Dzielnicy Ursynów
09.06.2016 10:52
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Rozumiem, że posiada Pani oddzielne listy poparcia dla każdego ze zgłoszonych projektów, czy zgłosiła je Pani na podstawie 30 tych samych podpisów?
  Robert Goliński  16.01.2016 01:48
  • O widzę, że i ten projekt Panią interesuje:) fajnie. Kopiuję odpowiedź, którą udzielałam Pani przy okazji warsztatów i ponownie pozdrawiam:)
   Dziękuję za zainteresowanie projektem. Wszystko jest zgodnie z regulaminem - proszę się nie martwić:). Pomysł przedstawiony w wielu dzielnicach, z uwagi na zgłoszenia zapotrzebowania na takie inicjatywy w trakcie trwania ubiegłorocznego B.P. Ma w gruncie rzeczy charakter ogólnomiejski, ale takiej opcji niestety nie ma, na co już celnie zwraca uwagę ursynowska grupa Budżet Partycypacyjny - miejmy nadzieję, że taka opcja pojawi się w kolejnych edycjach. Polecam Pani uwadze moje projekty, bo nawet jeśli nie dotyczą Pani bezpośrednio (czego, w gruncie rzeczy życzę każdemu), dotyczą z całą pewnością kogoś z Pani dalszego otoczenia (i ludzie są totalnie pozbawieni wsparcia). Trzymam kciuki za Pani projekty, proszę o poparcie moich w czasie głosowania i pozdrawiam, Marzena
   Mieszkaniec888  17.01.2016 16:34 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany