Zajęcia z pierwszej pomocy dla uczniów szkół podstawowych

970
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon D
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
98 200 zł
Kategoria
  • edukacja
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada edukację uczniów szkół podstawowych w zakresie pierwszej pomocy. Zajęcia odbywają się w placówkach szkolnych na profesjonalnym sprzęcie. Dzięki zajęciom dzieci uczą się jak prawidłowo udzielić pomocy osobie w stanie zagrożenia życia/ zdrowia, jak zadbać o własne bezpieczeństwo. Oswajają się z działaniami pogotowia ratunkowego i tematem choroby.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon D
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoły podstawowe na terenie rejonu D Mokotowa (SP 212, SP 307, SP 339, SP 103, SP 115)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zajęcia odbywają się w placówkach szkolnych.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada edukację uczniów szkół podstawowych w zakresie pierwszej pomocy. Zajęcia odbywają się w placówkach szkolnych na profesjonalnym sprzęcie. Dzięki zajęciom dzieci uczą się jak prawidłowo udzielić pomocy osobie w stanie zagrożenia życia/ zdrowia, jak zadbać o własne bezpieczeństwo. Oswajają się z działaniami pogotowia ratunkowego i tematem choroby.
Opis projektu
Udzielenie pierwszej pomocy jest umiejętnością, która powinni posiadać wszyscy, a jej nauka powinna zaczynać się od najmłodszych lat. Dzięki wprowadzeniu profesjonalnie przeprowadzonych zajęć przez ratowników medycznych dzieci posiądą nie tylko wiedzę ale przede wszystkim umiejętności, które pozwolą uratować życie bądź zdrowie osobie, która będzie tego wymagać.

Podczas dwóch zajęć dzieci nauczyłyby się jak zadbać o własne bezpieczeństwo, oraz jak poprawnie wzywać pomoc przez numery alarmowe, jak rozpoznać osobę nieprzytomną i jak jej pomóc. Na fantomach nauczyłyby się ucisków klatki piersiowej i wdechów ratowniczych, przez co potrafiłyby udzielić pomocy osobie z zatrzymaniem krążenia. Poznałyby także fizjologię podstawowych stanów nagłych, oraz nauczyłyby się jak należy na nie reagować. Dodatkowo dzieci oswoiłyby się z tematem choroby, oraz działaniami pogotowia ratunkowego, co w sytuacji, kiedy to one będą potrzebować fachowej pomocy od ratowników medycznych zmniejszy ich strach i ułatwi współprace z zespołem ratownictwa medycznego.

Wiedza i umiejętności, które dzieci otrzymają uczestnicząc w tym projekcie będzie przydatna przez całe ich życie.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jako praktykantka pogotowia ratunkowego, nie raz spotykałam na swojej drodze małych pacjentów. Takie interwencje nigdy nie są łatwe ze względu na strach i obawy dzieci. Ratowników to nie dziwi jednak zwiększenie wiedzy dzieci związanej z chorobąy, oraz działaniami pogotowia ratunkowego zniwelowałoby ich lęk, a w rezultacie ułatwiłoby współpracę z zespołem ratownictwa medycznego.
Oswojenie dzieci z tematyką pierwszej pomocy wpłynie pozytywnie na ich relację z ratownikami medycznymi pozostawiając po ewentualnej interwencji dobre wspomnienia zamiast traumatycznych przeżyć. Dodatkowo dzieci nauczyłyby się jak w bezpieczny sposób udzielić pomocy osobie w stanie zagrożenia życia. Jest to nieoceniona umiejętność, która niesie korzyści na całe życie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W rejonie D Mokotowa znajduje się 5 szkół podstawowych (SP 307, SP 212, SP 339, SP 115, SP 103). Według informacji z stron internetowych we wszystkich szkołach jest łącznie 105 klas.
105klas x 2 zajęcia x 350zl od zajęć (przypuszczalny koszt zajęć)= 73,5 tys zł
Do tego dochodzą koszty materiałów medycznych (folie nrc, gazy, chusty trójkątne, środki do dezynfekcji) i materiały edukacyjne- ok 24,5tys.
Koszt oznakowania graficznego 200 zł
Łącznie około 98 200,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
98 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Karty oceny

Modyfikacje

17.02.2016 16:26
Autor projektu
25.02.2016 11:12
Autor projektu
11.05.2016 18:58
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Z opisu projektu wynika, że kwota 154 tysiące dotyczy zajęć dla wszystkich szkół podstawowych na Mokotowie. Dlaczego Rejon D ma opłacać zajęcia w innych rejonach? Każdy rejon powinien raczej otrzymać osobny projekt z osobnym kosztorysem.
    Mieszkaniec868  26.01.2016 13:54
    • Projekt został złożony jako projekt ogólnodzielnicowy, dlatego też wycena dotyczny całej dzielnicy. Wczoraj dostałam telefon, że na 2017r. nie przewidziane są projekty ogólnodzielnicowe, dlatego wybrałam jeden rejon (rejon D) jednak zmiany w projekcie będę mogła wprowadzić dopiero w połowie lutego. Wtedy zmienią się założenia (projekt obejmie mniejszą ilość szkół), oraz oczywiscie kosztorys.
      Mieszkaniec1673  26.01.2016 14:14 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany