Budki lęgowe dla ptaków na drzewach wzdłuż ulic osiedlowych SM "Na Skraju" - ochrona przyrody.

1100
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
9 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 2275 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt instalacji na drzewach rosnących przy drogach osiedlowych SM "Na Skraju" 100 szt. budek lęgowych dla ptaków śpiewających: małych i średnich (sikorki, kowaliki, szpaki).

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
21.12.2017 10:49
Po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków, tj. pod koniec IV kwartału 2017 r., wzdłuż ulic osiedlowych SM "Na Skraju" zamontowano budki dla ptaków. Budki znajdziecie w kwartałach ulic: I - KEN, Gandhi, Cynamonowa, Ciszewskiego; II – Cynamonowa, Gandhi, Rosoła, Ciszewskiego; III – KEN, Płaskowicka, Cynamonowa, Gandhi; IV – Cynamonowa, Płaskowicka, Rosoła, Gandghi; V – Rosoła, Nugat, Kierdacza, Ciszewskiego
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ursynów Wysoki Północny
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Drogi osiedlowe będące we władaniu SM "Na Skraju" - po 20 skrzynek na każdej z pięciu enklaw (obszary: Polinezyjska - I, Strzeleckiego i Magellana - II, Cynamonowa, Kulczyńskiego, Polaka - III, Szolc-Rogozińskiego, Grzegorzewskiej - IV oraz Gutta, Kopcińskiego, Ciszewskiego i Przybylskiego - enklawa V. oraz wg decyzji Urzędu gdzie istnieje możliwość zainstalowania budek lęgowych
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt instalacji na drzewach rosnących przy drogach osiedlowych SM "Na Skraju" 100 szt. budek lęgowych dla ptaków śpiewających: małych i średnich (sikorki, kowaliki, szpaki).
Opis projektu
Budki lęgowe dla małych ptaków śpiewających typu 1 - drewniane, z drewna surowego o otworach 28-35 mm oraz większe budki lęgowe z drewna surowego typu 2 o otworach 50-55 mm w ilości 100 szt. - dla ptaków takich jak sikorki, kowaliki, szpaki i inne, zainstalowane na drzewach rosnących wzdłuż ciągów komunikacyjnych dróg osiedlowych wg sugestii Wydziału Ochrony Środowiska Dzielnicy Ursynów.
Przykładowo jak na rys. załącznika nr 1 lub podobne.
Budki muszą być wieszane otworem wlotowym w kierunku wschodnim, lub północno-wschodnim, na wysokości nie mniejszej niż 4 m nad poziomem gruntu, na drzewach nie gęściej niż co ok. 30 m. muszą być zaopatrzone w otwieraną jedną ściankę dla czyszczenia przed sezonem lęgowym ( w okresie od grudnia do końca lutego)
Uzasadnienie realizacji projektu
Ekspansja budownictwa powoduje iż obszary "blokowisk" zasiedlają grupy ptactwa z gatunku krukowatych, kawki, wrony, gawrony oraz sroki, które eliminują zadziobując pisklęta małych i średnich ptaków śpiewających, wobec czego obserwuje się gwałtowny spadek ich liczebności. Istnieje pilna potrzeba odbudowy populacji tych grup ptaków czemu przysłuży się instalacji budek lęgowych, w których ptaki założyć będą mogły bezpieczne gniazda.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt jednej budki niezależnie od sugerowanego typu 1 i 2 wynosi od 35 do 70 zł brutto.
Razem 100 szt x 70 zł = 7 000 zł brutto
ich instalację, konserwację wg sugestii pracowników ochrony środowiska wynosi ok. 20 zł od 1 szt. co daje razem 100szt x 20 zł brutto = 2 000 zł
Całkowity koszt projektu w 1 roku wynosi 9 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
9 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt konserwacji w latach następnych wynosi 15 zł za 1 szt. w sumie 100 szt. x 15 zł = 1 500 zł brutto

Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 500,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

19.01.2016 15:45
Koordynator w dzielnicy Ursynów
12.03.2016 20:05
Autor projektu
18.03.2016 13:15
Koordynator w dzielnicy Ursynów
18.03.2016 13:15
Koordynator w dzielnicy Ursynów
21.03.2016 09:55
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
30.05.2016 11:23
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Witam.
  Chciałbym zwrócić uwagę na to, że drozdy, dla których m.in. projekt jest tworzony, nie gniazdują w skrzynkach lęgowych. Rozumiem, że podany "pasztun" to w rzeczywistości paszkot. Także należy do drozdów. Proszę o sprawdzenie tego w literaturze i poprawienie. Proszę pamiętać, że dla niektórych osób, opis projektu może stać się encyklopedią wiedzy.
  Mam pewne obawy co do montażu 300 szt. skrzynek. Obecnie na terenie Dzielnicy, na drzewach, zamontowanych jest ponad 300 skrzynek lęgowych kilku typów. Są one zamontowane na terenach ursynowskich przedszkoli i szkół oraz w parkach i zieleńcach administrowanych przez Urząd. W bieżącym roku w ramach budżetu 2015 ma zostać dowieszonych kolejne 150 szt. skrzynek. Mam obawę, że powieszenie kolejnych 300 szt. spowoduje ich znikomą zajętość. Poza tym wieszanie skrzynek wzdłuż arterii komunikacyjnych może narażać młode ptaki na niebezpieczeństwo. Młode, nieporadne, często słabo latające lub wcale, ptaki, mogą ginąć pod kołami samochodów.
  Zastawia mnie też uzasadnienie projektu. Tu kolejny błąd, że gawron eliminuje małe ptaki. Robi to przede wszystkim sroka i wrona. Warto pomyśleć, czy fundując małym ptakom skrzynki nie przysłużymy się srokom i wronom, które często siedzą na skrzynkach czekają na odpowiednią okazję.
  Może ten projekt powinien być skierowany na ochronę małych ptaków poprzez ograniczenie populacji sroki i wrony. Problemem m.in. w Dzielnicy Ursynów nie jest dostępność miejsc lęgowych (skrzynek na drzewach) a stale rosnąca liczebność wrony i sroki, które dość skutecznie ograniczają przyrost liczebności mniejszych ptaków.
  Mieszkaniec3280  18.03.2016 21:20
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany