Życzliwość wobec kobiet w ciąży dla mieszkanek Bielan

1150
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 900 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1535 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest organizacja akcji informacyjno-społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podległych Dzielnicy, popularyzującej pozytywne postawy wobec ciężarnych (także we wczesnej ciąży), wśród pracowników oraz klientów urzędu i placówek, jak również nawiązywanie wspólnych relacji wśród kobiet w ciąży mieszkających w obrębie jednej Dzielnicy.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
02.07.2018 11:56

Projekt zrealizowany. W ramach projektu, we wrześniu i październiku 2017 r. zostały przeprowadzone spotkania warsztatowe adresowane do urzędników, kobiet w ciąży i osób im towarzyszących. Warsztaty dotyczyły kształtowania postaw życzliwości wobec przyszłych mam w przestrzeni publicznej m.in. w komunikacji miejskiej, w oczekiwaniu na załatwienie spraw w urzędzie, w kolejce w sklepie. W trakcie spotkań przyszłe mamy dowiedziały się jak dbać o prawidłowe odżywianie, odbyły się także warsztaty kulinarne. Projekt został podsumowany podczas konferencji pt. „Jestem w drodze - sytuacja kobiet w ciąży”, której celem było przedstawienie w formie paneli dyskusyjnych sytuacji kobiet w ciąży w aspektach: prawnym, zdrowotnym oraz funkcjonowania w przestrzeni publicznej.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Centrum Komunikacji Społecznej

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Urząd Dzielnicy Bielany, ul. Stefana Żeromskiego 29, 01-882 Warszawa
Szpital Bielański im. Ks. Jerzego Popiełuszki Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Cegłowska 80, 01-809 Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest organizacja akcji informacyjno-społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podległych Dzielnicy, popularyzującej pozytywne postawy wobec ciężarnych (także we wczesnej ciąży), wśród pracowników oraz klientów urzędu i placówek, jak również nawiązywanie wspólnych relacji wśród kobiet w ciąży mieszkających w obrębie jednej Dzielnicy.
Opis projektu
Projekt polega na organizacji na terenie Dzielnicy Dnia życzliwości wobec kobiet w ciąży.
Celem projektu jest organizacja akcji społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podległych Dzielnicy, mającej na celu popularyzację pozytywnych postaw wobec ciężarnych (także we wczesnej ciąży), wśród pracowników oraz klientów urzędu i placówek, jak również nawiązywanie wspólnych relacji wśród kobiet w ciąży mieszkających w obrębie jednej Dzielnicy.
Realizacja projektu zakłada następujące działania:
- ustalenie w harmonogramie urzędu oraz jednostek podległych Dnia życzliwości dla kobiet w ciąży (I kw. 2017 r.)
- wprowadzenie w urzędzie dzielnicy dobrych praktyk, które pozwolą na lepszą obsługę interesantek, które są w ciąży lub audyt istniejących regulaminów pod kątem obsługi kobiet w ciąży

Przeprowadzenie akcji społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podlegających Dzielnicy poprzez:
- umieszczenie czytelnej informacji przy stanowiskach o pierwszeństwie osób uprzywilejowanych w postaci naklejek informacyjnych oraz stworzenie „okienka” lub „stanowiska” pierwszeństwa.
- efektywną akcję plakatowo-informacyjną na terenie urzędów dzielnic oraz jednostek, propagującą pozytywne postawy społeczne. Sugerowany typ przekazu to: „Klienci tego urzędu ustępują miejsca w kolejce kobietom w ciąży”. Key visual powinien nieść czytelną informację, jak poznać, że kobieta jest w ciąży (nawet tej wczesnej) i potrzebuje pomocy.
- dystrybucję 500 znaczków akcji społecznej JESTEM W DRODZE © wśród uprzywilejowanych klientek urzędu lub jednostek podległych, jako elementu właściwej identyfikacji, czy osoba spodziewa się dziecka. Znaczki dystrybuowane przez pracowników placówek, dostarczone przez fundację "Jestem w drodze" lub na drodze udzielenia licencji przez fundację.
- poinformowania lokalnych mediów o zaangażowaniu dzielnicy w działania na rzecz kobiet w ciąży i prowadzonych działań.
Projekt to okazja, aby ciężarne mieszkające w obrębie jednej Dzielnicy mogły nawiązać kontakt, wymienić się doświadczeniami i zbudować długotrwałe relacje interpersonalne.
Uzasadnienie realizacji projektu
Coraz więcej kobiet oczekujących dziecka skarży się na brak życzliwości ze strony osób, z którymi się spotykają w przestrzeni miejskiej. W urzędzie, w kolejkach coraz częściej zapomina się o tradycyjnych przywilejach tej grupy. Szczególnie dotkliwe jest to dla kobiet, których ciąża jest we wczesnym stadium, kiedy to ryzyko utraty jest największe lub w okresie gdy ciąża jest niewidoczna, np. przykryta okryciem wierzchnim.
Wymienione w ramach proponowanego projektu procedury oraz wsparcie, jakie urzędy dzielnicy mogą zaproponować kobietom w ciąży ograniczy liczbę potencjalnych konfliktów wśród klientów na terenie urzędu dzielnicy oraz pozytywnie wpłynie organizację obsługi petentów. Ułatwi załatwianie spraw urzędowych osobom uprzywilejowanym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wdrożenie procedur obsługi klienta uprzywilejowanego w urzędzie gminy:
- Audyt istniejącego regulaminu lub stworzenie regulaminu obsługi mieszkańców – 0 zł
- Szkolenie wewnętrzne pracowników WOM w zgodzie z zapisami regulaminu – 0 zł
Akcja informacyjno-promocyjna:
- Akcja plakatowa - 800 zł
- Oznakowanie „okienek” lub stanowisk – 300 zł
- Dystrybucja znaczków akcji społecznej JESTEM W DRODZE © - 2000 zł
- poinformowanie mediów – 0 zł
Analogiczny wniosek został złożony w pozostałych 17 dzielnicach. Współdziałanie w ramach tego projektu może ograniczyć znacznie koszty przeprowadzenia akcji (np. koszty graficzne lub produkcyjne oraz osobo-godziny).
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 900,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Karty oceny

Modyfikacje

15.01.2016 21:02
Autor projektu
03.02.2016 14:52
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
13.03.2016 21:24
Autor projektu
13.03.2016 22:17
Autor projektu
12.05.2016 12:45
Koordynator w dzielnicy Bielany
09.06.2016 11:04
Koordynator w dzielnicy Bielany
09.06.2016 13:20
Koordynator w dzielnicy Bielany

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Pani Natalio,

    możemy podjąć wspólną akcję.
    Proszę o kontakt przez mamczas.wordpress.com
    Mieszkaniec2125  16.01.2016 20:30
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany