Minifotoplastikon

1155
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
209 800 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt Minifotoplastikon opiera się na wykorzystaniu efektownych elementów małej architektury (właściwie form rzeźbiarskich) do eksponowania trójwymiarowych fotografii mających za zadanie wywołać poczucie iluzji, wniknięcia w prezentowany świat. Rzeźba przyjmie kształt słupa gdzie od wewnętrznej strony zostaną umieszczone panele LCD a od strony zewnętrznej specjalne soczewki służące do oglądanie stereoskopii.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
plac Pod Skrzydłami pomiędzy pomiędzy posesjami Grójecka 107 i 109
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Uwaga: dołączona dokumentacja graficzna dotyczy lokalizacji na Pradze-Północ. Zmiana pierwotnej lokalizacji wynika z niebezpieczeństwa kolizji z planowaną przebudową placu Narutowicza.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt Minifotoplastikon opiera się na wykorzystaniu efektownych elementów małej architektury (właściwie form rzeźbiarskich) do eksponowania trójwymiarowych fotografii mających za zadanie wywołać poczucie iluzji, wniknięcia w prezentowany świat. Rzeźba przyjmie kształt słupa gdzie od wewnętrznej strony zostaną umieszczone panele LCD a od strony zewnętrznej specjalne soczewki służące do oglądanie stereoskopii.
Opis projektu
Projekt Minifotoplastikon jest próbą wyniesienia w przestrzeń publiczną tradycyjnej formy fotoplastikonu, służącego do oglądania zdjęć stereoskopowych (oryginalna konstrukcja do dnia dzisiejszego istnieje na terenie Warszawy przy Al. Jerozolimskich 51). Stereoskopia, lepiej dziś znana jako fotografia (i nie tylko)
trójwymiarowa, pomimo wieku jest nadal kreatywną metodą ukazywania każdego aspektu życia.
Wewnątrz konstrukcji Minifotoplastikonu będą znajdowały się specjalne panele LCD, a na zewnątrz specjalne soczewki, przez które widz obejrzy nie tylko nowo powstałe trójwymiarowe fotografie, ale również archiwalia, przedstawiające te same motywy z okresu międzywojnia i życia dawnej Warszawy.
Minifotoplastikon będzie więc przykładem twórczego połącznia tradycji ze współczesną technologią – z jednej strony nośnik retro (fotoplastikon), z drugiej innowacyjna prezentacja zdjęć (trójwymiarowy cyfrowy zapis). Tę dwoistość podkreśli również zawartość merytoryczna prezentowanego pokazu.
Minifotoplastikon to również próba zagospodarowania i uatrakcyjnienia przestrzeni miejskiej za pomocą formy – konstrukcja ma atrakcyjną formę rzeźby ze stali nierdzewnej polerowanej w kształcie słupa od góry widzianego jako klawiaturowa gwiazdka.
Specjalnie przemyślana konstrukcja Minifotoplastikonu (soczewki na różnych wysokościach) stwarza możliwość oglądania przemian pejzażu miejskiego wszystkim osobom: dorosłym oraz dzieciom, a także niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Dzięki usytuowaniu w tętniącym życiem punkcie Ochoty, a zarazem jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych stolicy, ekspozycja będzie łatwo dostępna w równej mierze dla społeczności Warszawy, jak turystów z kraju i zagranicy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Minifotoplastikon dzięki swojej formie i prezentowanym treściom ma zamiar dotarcia do wrażliwości każdego mieszkańca. W dzisiejszym świecie, gdzie prędkość z jaką się poruszamy, tempo myśli i czynności przesłania wiele wartościowych aspektów. Konstrukcja pełniąca funkcję przeglądarki trójwymiarowych fotografii daje możliwość zatrzymania się przez chwilę i podziwiania treści w inny niż dotychczas sposób. Dziś niemal każdy za pomocą internetu może obejrzeć zdjęcia starodawnej Warszawy czy z Japonii. Jednak sprawienie, by fotografia żyła a tym samym przybliżenie nieznanej rzeczywistości mieszkańcom jest czymś niezwykłym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt produkcji Minifotoplastikonu: 120 000 PLN brutto
Koszt produkcji ławki towarzyszącej konstrukcji Minifotoplastikonu: 20 000 PLN brutto
Koszt produkcji, postprodukcji oraz przygotowania dziesięciu zdjęć tworzących pierwszą ekspozycję: 25 000 PLN brutto
Koszt projektu: 15 000 PLN brutto
Koszt montażu Minifotoplastikonu w przestrzeni miejskiej: 5 000 PLN brutto
Koszt ośmiu paneli LCD: 2 500 PLN brutto
Koszt soczewek: 1 000 PLN brutto
Koszt wykonania lornetek do oglądania stereoskopii: 6 000 PLN brutto
Przygotowanie projektu zasilania w energię elektryczną: 15 000 PLN brutto
Wykonanie oznakowania graficznego zgodnego z systemem opracowanym przez CKS: 300 zł brutto
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
209 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt miesięcznej konserwacji: 984 PLN brutto
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
11 808,00 zł

Modyfikacje

13.04.2016 09:11
Koordynator w dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany