Aplikacja Szlak Patriotyczny

2109
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
212 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • inna
  • historia miasta
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Celem projektu jest stworzenie aplikacji prowadzącej mieszkańców Warszawy, w szczególności młodzież, przez miejsca związane z Powstaniem Warszawskim w Śródmieściu.
System obejmuje:
- aplikację mobilną
- czujniki umieszczone w terenie
- portal szlaku
Praca systemu polega na wywołaniu informacji w smartfonie po zbliżeniu się użytkownika do umieszczonego w miejscu historycznym czujnika.


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
System będzie obejmował:

1. Aleje Jerozolimskie
2. Aleje Solidarności
3. Aleje Ujazdowskie
4. Plac Krasińskich
5. Plac Małachowskiego
6. Plac Powstańców Warszawy (d. Napoleona)
7. Plac Zamkowy
8. Plac Grzybowski
9. Plac Dąbrowskiego
10. Plac Trzech Krzyży
11. Rondo Zgrupowania AK „Radosław”
12. ul. Andersa
13. ul. Barokowa
14. ul. Bielańska
15. ul. Boduena
16. ul. Bohaterów Getta
17. ul. Boleść
18. ul. Bonifraterska
19. ul. Bracka
20. ul. Brzozowa
21. ul. Bugaj
22. ul. Czackiego
23. ul. Daniłowiczowska
24. ul. Długa
25. ul. Dziekania
26. ul. Elektryczna
27. ul. Foksal
28. ul. Freta
29. ul. Furmańska
30. ul. Górskiego
31. ul. Grzybowska
32. ul. Jasna
33. ul. Jazdów
34. ul. Jezuicka
35. ul. Kanonia
36. ul. Kilińskiego
37. ul. Konopczyńskiego
38. ul. Konopnickiej
39. ul. Konwiktorska
40. ul. Kopernika
41. ul. Koszykowa
42. ul. Krakowskie Przedmieście
43. ul. Kredytowa
44. ul. Królewska
45. ul. Książęca
46. ul. Marszałkowska
47. ul. Mazowiecka
48. ul. Miodowa
49. ul. Mokotowska
50. ul. Na Skarpie
51. ul. Noakowskiego
52. ul. Nowogrodzka
53. ul. Nowy Świat
54. ul. Piękna
55. ul. Piwna
56. ul. Podwale
57. ul. Poznańska
58. ul. Rybaki
59. Rynek Starego Miasta
60. ul. Sanguszki
61. ul. Sapieżyńska
62. ul. Senatorska
63. ul. Sienkiewicza
64. ul. Sienna
65. ul. Słomińskiego
66. ul. Smulikowskiego
67. ul. Solec
68. ul. Szpitalna
69. ul. Śliska
70. ul. Świętojańska
71. ul. Świętojerska
72. ul. Świętokrzyska
73. ul. Tamka
74. ul. Wiejska
75. ul. Wilcza
76. ul. Wspólna
77. ul. Wybrzeże Kościuszkowskie
78. ul. Zakroczymska
79. ul. Zgoda
80. ul. Zielna
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Plan zakłada rozmieszczenie na terenie dzielnicy czujników współpracujących z aplikacją mobilną. Ich lokalizacja będzie zgodna z położeniem miejsc historycznych, związanych z Powstaniem Warszawskim. Zasięg działania każdego czujnika będzie należycie dostosowany do specyfiki miejsca (potencjalny zasięg działania od 2-70m).

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest stworzenie aplikacji prowadzącej mieszkańców Warszawy, w szczególności młodzież, przez miejsca związane z Powstaniem Warszawskim w Śródmieściu.
System obejmuje:
- aplikację mobilną
- czujniki umieszczone w terenie
- portal szlaku
Praca systemu polega na wywołaniu informacji w smartfonie po zbliżeniu się użytkownika do umieszczonego w miejscu historycznym czujnika.


Opis projektu
Celem projektu jest stworzenie aplikacji „Szlak Patriotyczny” współpracującej z czujnikami typu BLE rozmieszczonymi w przestrzeni miejskiej. System będzie prowadzić odbiorców (mieszkańców Warszawy, w tym szczególnie młodzież, a także turystów) przez miejsca związane z Powstaniem Warszawskim, w zasięgu Obwodu I AK (na dzień 1.08.1944) i współczesnego Śródmieścia. Aplikacja będzie dostarczać rzetelnych informacji (wyczerpujące opisy, zdjęcia archiwalne, wizualizacje) na temat miejsc związanych z martyrologią Polaków – będzie stanowić trwałe, rozwojowe i powszechne narzędzie wychowania patriotycznego, edukacji historycznej i propagowania wiedzy na temat Powstania Warszawskiego.
Powodów wyboru aplikacji jako nośnika wiedzy jest kilka. W dobie powszechnej informatyzacji należy uznać konieczność wspierania przez narzędzia mobilne publikacji tradycyjnych – papierowych. Użycie smartfonów i tabletów jest nader powszechne wśród ludzi młodych, zatem chcąc opowiadać im o historii i zachęcać do jej poznania, trzeba dostosowywać się do preferowanej przez nich formy przekazu.
Projekt zakłada uruchomienie systemu - aplikacji na urządzenia mobilne z zaprogramowanymi informacjami o obiektach na szlaku i współpracujących z nią, oprogramowanych czujników montowanych w pobliżu punktów historycznych. Po znalezieniu się użytkownika w zasięgu czujnika informacje przypisane do danego miejsca będą samoczynnie wywoływane na na smartfon.
Informacje na temat aplikacji i linki do jej darmowego pobrania znajdować się będą na dedykowanym portalu. Będzie na nim umieszczona również zbiorcza, poglądowa mapa Dzielnicy Śródmieście z lokalizacją punktów i propozycją ich poznania (trasą). Czujniki zostaną rozlokowane w około 120 kluczowych dla Powstania miejscach (przy tablicach pamiątkowych, pomnikach, muzeach, w punktach charakterystycznych wydarzeń historycznych). Mieszkaniec lub turysta zainteresowany poznaniem przeszłością Śródmieścia pobierze aplikację na urządzenie mobilne (aplikacja wykonana na 3 najpopularniejsze systemy mobilne: Android, iOS, Windows Phone). Od tego momentu raz pobrana aplikacja nie będzie potrzebować dostępu do internetu ani GPS'u. Użytkownik posiądzie w telefonie wszystkie potrzebne materiały. Połączeniu aplikacji z czujnikami zdejmie z użytkownika konieczność zdobycia wiedzy na temat obiektu/ważnego miejsca – ono samo (dzięki czujnikowi) „przedstawi się” odbiorcy.

Po weryfikacji projektu: zakłada się umieszczenie czujników BLE na elementach oświetlenia miejskiego (uzgodniono z projektodawcą oraz poczyniono wstępne ustalenia z Zarządem Dróg Miejskich)
Uzasadnienie realizacji projektu
Wdrożenie projektu zapewni użytkownikom (mieszkańcom Warszawy, w tym dzieciom, a także turystom) możliwość łatwego, "interaktywnego" i nowoczesnego poznania Śródmieścia i zdobycia wartościowych, rzetelnych informacji na temat przeszłości miasta i jego Obrońców. Wpłynie na podwyższenie świadomości na temat miejsc historycznych w Dzielnicy Śródmieście. Stanowić będzie atrakcyjną formułę poznawania miasta, uzupełnieniem dla klasycznych form spędzania wolnego czasu. Dzięki czujnikom BLE aplikacja „Szlak Patriotyczny” będzie intuicyjna, a jednocześnie wyczerpująca i ciekawa (praktycznie brak ograniczeń objętości treści dotyczących opisów miejsc). Może funkcjonować „w tle codziennego poruszania się po mieście”, przypominając użytkownikom i utrwalając wiedzę na temat miejsc pamięci.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Strona www wraz z panelem zarządzającym oraz umożliwiającym edycję contentu; budowa aplikacji mobilnej (3 systemy: Android, iOS, Windows Phone) z mapą terenu; zakup domeny internetowej oraz usługa utrzymania aplikacji przez czas trwania projektu. Kwota: 130 000 zł
Uwaga: Koszt wytworzenia aplikacji mobilnej dla 3 systemów może uleć zmianie. Z przyczyn technologicznych może okazać się niemożliwe lub niezasadne wytworzenie aplikacji dla systemu Windows Phone, stąd koszt całego projektu może ulec zmniejszeniu o ok. 36 000 zł.
2. Czujniki BLE – 120 szt. (urządzenia + montaż+ serwis na 12 miesięcy); aplikacja do zarządzania czujnikami i integrująca pracę czujników z aplikacją mobilną; preferowane rozwiązanie zintegrowane z portalem głównym. Kwota: 42 000 zł
3. Opracowanie treści, dobór materiałów z archiwów; konsultacje z ekspertami; zakup praw autorskich i licencji.
Kwota: 40 000 zł
Całkowity koszt projektu: 212 000,00 zł z możliwością zmniejszenia w trakcie trwania projektu do kwoty 176 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
212 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Po analizie ofert rynkowych i uzgodnieniach z Projektodawcą, zmienia się kosztorys eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach:
Koszt utrzymania serwerów – około 1200 zł/rocznie
Koszty utrzymania czujników (ewentualna wymiana i serwis baterii, wymiana uszkodzonych czujników) – około 7200 zł/rocznie

Łącznie – około 8 400 zł/rocznie
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
8 400,00 zł

Dokumenty

Karty oceny

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Błyskotliwy projekt. Dowód na to, że o historii można uczyć w sposób nowoczesny i ciekawy. No i sam temat - po prostu ważny dla każdego, kto uważa się za Warszawiaka.
    Mieszkaniec5511  16.06.2016 22:37
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany