Życzliwość wobec kobiet w ciąży dla mieszkanek Wawra

1232
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wawer
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 900 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 608 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Celem projektu jest organizacja akcji informacyjno-społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podległych Dzielnicy, mającej na celu popularyzację pozytywnych postaw wobec ciężarnych (także we wczesnej ciąży), wśród pracowników oraz klientów urzędu i placówek, jak również nawiązywanie wspólnych relacji wśród kobiet w ciąży mieszkających w obrębie jednej Dzielnicy.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.11.2017 10:02
W ramach projektu, we wrześniu i październiku 2017 r. zostały przeprowadzone spotkania warsztatowe adresowane do urzędników, kobiet w ciąży i osób im towarzyszących. Warsztaty dotyczyły kształtowania postaw życzliwości wobec przyszłych mam w przestrzeni publicznej m.in. w komunikacji miejskiej, w oczekiwaniu na załatwienie spraw w urzędzie, w kolejce w sklepie. W trakcie spotkań przyszłe mamy dowiedziały się jak dbać o prawidłowe odżywianie, odbyły się także warsztaty kulinarne. Projekt został podsumowany podczas konferencji pt. „Jestem w drodze - sytuacja kobiet w ciąży”, której celem było przedstawienie w formie paneli dyskusyjnych sytuacji kobiet w ciąży w aspektach: prawnym, zdrowotnym oraz funkcjonowania w przestrzeni publicznej.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Centrum Komunikacji Społecznej

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wawer
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Urząd Dzielnicy Wawer, ul. Żegańska 1, 04-713 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa - Wawer, ul. dr Józefa Strusia 4/8, 04-564 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa - Wawer (Przychodnia Rejonowa Nr 1), ul. dr Józefa Strusia 4/8, 04-564 Warszawa-Wawer
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa - Wawer (Przychodnia Rejonowa Nr 2), ul. Patriotów 170, 04-713 Warszawa-Radość
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa - Wawer (Przychodnia Rejonowa Nr 3), ul. Żegańska 2c, 04-713 Warszawa-Międzylesie
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa - Wawer (Przychodnia Rejonowa Nr 4), ul. Korkowa 87, 04-549 Warszawa-Wawer
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa - Wawer (Przychodnia Rejonowa Nr 5), ul. Trakt Lubelski 167, 04-766 Warszawa
Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa - Wawer (Przychodnia Rejonowa Nr 6), ul. Patriotów 46/48, 04-912 Warszawa-Falenica
Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, ul. Włókiennicza 54, 04-974 Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest organizacja akcji informacyjno-społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podległych Dzielnicy, mającej na celu popularyzację pozytywnych postaw wobec ciężarnych (także we wczesnej ciąży), wśród pracowników oraz klientów urzędu i placówek, jak również nawiązywanie wspólnych relacji wśród kobiet w ciąży mieszkających w obrębie jednej Dzielnicy.
Opis projektu
Projekt polega na organizacji na terenie Dzielnicy Dnia życzliwości wobec kobiet w ciąży.
Celem projektu jest organizacja akcji społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podległych Dzielnicy, mającej na celu popularyzację pozytywnych postaw wobec ciężarnych (także we wczesnej ciąży), wśród pracowników oraz klientów urzędu i placówek, jak również nawiązywanie wspólnych relacji wśród kobiet w ciąży mieszkających w obrębie jednej Dzielnicy.
Realizacja projektu zakłada następujące działania:
- ustalenie w harmonogramie urzędu oraz jednostek podległych Dnia życzliwości dla kobiet w ciąży (I kw. 2017 r.)
- wprowadzenie w urzędzie dzielnicy dobrych praktyk, które pozwolą na lepszą obsługę interesantek, które są w ciąży, poprzez:
a. wprowadzenie dobrych praktyk obsługi interesanta, ze szczególnym uwzględnieniem uprzywilejowanych grup społecznych, w tym kobiet w ciążym lub audyt isniejących regulaminów pod kątem obsługi kobiet w ciąży
b. wewnętrzne szkolenia personelu, mającego kontakt z mieszkańcami, w celu efektywnego wprowadzenia zapisów regulaminowych.
W Dniu życzliwości wobec kobiet w ciąży przeprowadzenie akcji społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podlegających Dzielnicy poprzez:
c. umieszczenie czytelnej informacji przy stanowiskach o pierwszeństwie osób uprzywilejowanych w postaci naklejek informacyjnych oraz stworzenie „okienka” lub „stanowiska” pierwszeństwa.
d. efektywną akcję plakatowo-informacyjną na terenie urzędów dzielnic oraz jednostek, propagującą pozytywne postawy społeczne. Sugerowany typ przekazu to: „Klienci tego urzędu ustępują miejsca w kolejce kobietom w ciąży”. Key visual powinien nieść czytelną informację, jak poznać, że kobieta jest w ciąży (nawet tej wczesnej) i potrzebuje pomocy.
e. dystrybucję 500 znaczków akcji społecznej JESTEM W DRODZE © wśród uprzywilejowanych klientek urzędu lub jednostek podległych, jako elementu właściwej identyfikacji, czy osoba spodziewa się dziecka.
f. poinformowania lokalnych mediów o zaangażowaniu dzielnicy w działania na rzecz kobiet w ciąży i prowadzonych działań.
Dzień życzliwości wobec kobiet w ciąży to okazja, aby ciężarne mieszkające w obrębie jednej Dzielnicy mogły nawiązać kontakt, wymienić się doświadczeniami i zbudować długotrwałe relacje interpersonalne.
Uzasadnienie realizacji projektu
Coraz więcej kobiet oczekujących dziecka skarży się na brak życzliwości ze strony osób, z którymi się spotykają w przestrzeni miejskiej. W urzędzie, w kolejkach coraz częściej zapomina się o tradycyjnych przywilejach tej grupy. Szczególnie dotkliwe jest to dla kobiet, których ciąża jest we wczesnym stadium, kiedy to ryzyko utraty jest największe lub w okresie gdy ciąża jest niewidoczna, np. przykryta okryciem wierzchnim.
Wymienione w ramach proponowanego projektu procedury oraz wsparcie, jakie urzędy dzielnicy mogą zaproponować kobietom w ciąży ograniczy liczbę potencjalnych konfliktów wśród klientów na terenie urzędu dzielnicy oraz pozytywnie wpłynie organizację obsługi petentów. Ułatwi załatwianie spraw urzędowych osobom uprzywilejowanym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wdrożenie procedur obsługi klienta uprzywilejowanego w urzędzie gminy:
- Audyt istniejącego regulaminu lub stworzenie regulaminu obsługi mieszkańców – 0 zł
- Szkolenie wewnętrzne pracowników WOM w zgodzie z zapisami regulaminu – 0 zł
Akcja informacyjno-promocyjna:
- Akcja plakatowa - 800 zł
- Dystrybucja znaczków akcji społecznej JESTEM W DRODZE © -2000 zł
- poinformowanie mediów – 0 zł
- Organizacja konferencji - Organizacja z wykorzystaniem możliwości Urzędu i Fundacji - 100 zł.
Analogiczny wniosek został złożony w pozostałych 17 dzielnicach. Współdziałanie w ramach tego projektu może ograniczyć znacznie koszty przeprowadzenia akcji (np. koszty graficzne lub produkcyjne oraz osobo-godziny).
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 900,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Karty oceny

Modyfikacje

15.01.2016 21:13
Autor projektu
13.03.2016 21:14
Autor projektu
23.05.2016 12:53
Koordynator w dzielnicy Wawer
09.06.2016 09:53
Koordynator w dzielnicy Wawer

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Piękny projekt, gratuluję.
    Urszula Stanowska
    Mieszkaniec256  15.02.2016 16:36
  • Bardzo dziękuję za wyrazy poparcia
    Mieszkaniec  13.03.2016 22:17 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany