Życzliwość wobec kobiet w ciąży dla mieszkanek Wesołej.

1623
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wesoła
Plac Wojska Polskiego
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 900 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 5 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt polega na organizacji na terenie Dzielnicy Dnia życzliwości wobec kobiet w ciąży.
Celem projektu jest organizacja akcji społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podległych Dzielnicy, mającej na celu popularyzację pozytywnych postaw wobec ciężarnych wśród pracowników oraz klientów urzędu i placówek, jak również nawiązywanie wspólnych relacji wśród kobiet w ciąży.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.11.2017 10:04
W ramach projektu, we wrześniu i październiku 2017 r. zostały przeprowadzone spotkania warsztatowe adresowane do urzędników, kobiet w ciąży i osób im towarzyszących. Warsztaty dotyczyły kształtowania postaw życzliwości wobec przyszłych mam w przestrzeni publicznej m.in. w komunikacji miejskiej, w oczekiwaniu na załatwienie spraw w urzędzie, w kolejce w sklepie. W trakcie spotkań przyszłe mamy dowiedziały się jak dbać o prawidłowe odżywianie, odbyły się także warsztaty kulinarne. Projekt został podsumowany podczas konferencji pt. „Jestem w drodze - sytuacja kobiet w ciąży”, której celem było przedstawienie w formie paneli dyskusyjnych sytuacji kobiet w ciąży w aspektach: prawnym, zdrowotnym oraz funkcjonowania w przestrzeni publicznej.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Centrum Komunikacji Społecznej

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wesoła
Obszar objęty pomysłem:
Plac Wojska Polskiego
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Urząd Dzielnicy Wesoła oraz placówek podległych Dzielnicy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na organizacji na terenie Dzielnicy Dnia życzliwości wobec kobiet w ciąży.
Celem projektu jest organizacja akcji społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podległych Dzielnicy, mającej na celu popularyzację pozytywnych postaw wobec ciężarnych wśród pracowników oraz klientów urzędu i placówek, jak również nawiązywanie wspólnych relacji wśród kobiet w ciąży.
Opis projektu
Projekt polega na organizacji na terenie Dzielnicy Dnia życzliwości wobec kobiet w ciąży.
Celem projektu jest organizacja akcji społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podległych Dzielnicy, mającej na celu popularyzację pozytywnych postaw wobec ciężarnych (także we wczesnej ciąży), wśród pracowników oraz klientów urzędu i placówek, jak również nawiązywanie wspólnych relacji wśród kobiet w ciąży mieszkających w obrębie jednej Dzielnicy.

Realizacja projektu zakłada następujące działania:
- ustalenie w harmonogramie urzędu oraz jednostek podległych Dnia życzliwości dla kobiet w ciąży (I kw. 2017 r.)
- wprowadzenie w urzędzie dzielnicy procedur, które pozwolą na lepszą obsługę interesantek, które są w ciąży, poprzez:
a. wprowadzenie regulaminu obsługi interesanta, ze szczególnym uwzględnieniem uprzywilejowanych grup społecznych, w tym kobiet w ciąży lub audyt istniejących regulaminów pod kątem obsługi kobiet w ciąży
b. wewnętrzne szkolenia personelu, mającego kontakt z mieszkańcami, w celu efektywnego wprowadzenia zapisów regulaminowych.
W Dniu życzliwości wobec kobiet w ciąży przeprowadzenie akcji społecznej na terenie Urzędu oraz placówek podlegających Dzielnicy poprzez:
c. umieszczenie czytelnej informacji przy stanowiskach o pierwszeństwie osób uprzywilejowanych w postaci naklejek informacyjnych oraz stworzenie „okienka” lub „stanowiska” pierwszeństwa.
Uzasadnienie realizacji projektu
Coraz więcej kobiet oczekujących dziecka skarży się na brak życzliwości ze strony osób, z którymi się spotykają w przestrzeni miejskiej. W urzędzie, w kolejkach coraz częściej zapomina się o tradycyjnych przywilejach tej grupy. Szczególnie dotkliwe jest to dla kobiet, których ciąża jest we wczesnym stadium, kiedy to ryzyko utraty jest największe lub w okresie gdy ciąża jest niewidoczna, np. przykryta okryciem wierzchnim.
Wymienione w ramach proponowanego projektu procedury oraz wsparcie, jakie urzędy dzielnicy mogą zaproponować kobietom w ciąży ograniczy liczbę potencjalnych konfliktów wśród klientów na terenie urzędu dzielnicy oraz pozytywnie wpłynie organizację obsługi petentów. Ułatwi załatwianie spraw urzędowych osobom uprzywilejowanym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wdrożenie procedur obsługi klienta uprzywilejowanego w urzędzie gminy:
- Audyt istniejącego regulaminu lub stworzenie regulaminu obsługi mieszkańców – 0 zł Ten punkt nie będzie realizowany zgodnie z wyjaśnieniem powyżej.
- Szkolenie wewnętrzne pracowników WOM w zgodzie z zapisami regulaminu – 0 zł Szkolenie wewnętrzne pracowników Urzędu informujące o celach akcji.

Akcja informacyjno-promocyjna:
- Akcja plakatowa – 800 zł – Plakaty zaprojektowane przez grafików miejskich z udziałem projektodawcy bądź bez jego udziału. W formie elektronicznej przekazane do WOMów (a także ZOZów, domów kultury i OSiRów – w formie papierowej).
- Oznakowanie „okienek” lub stanowisk – 300 zł – Ten punkt nie będzie realizowany zgodnie z wyjaśnieniem powyżej.
- Dystrybucja znaczków akcji społecznej JESTEM W DRODZE © 2000 – zł – Znaczki mogą zostać wyprodukowane w Centrum Komunikacji Społecznej (z udziałem projektodawcy lub bez jego udziału). Dystrybucja znaczków może być prowadzona poprzez WOMy, ZOZy, domy kultury i OSiRy. Produkcja i dystrybucja znaczka mogłaby się odbyć na drodze udzielenia przez Fundację licencji Urzędowi.
- poinformowanie mediów – 0 zł – Możliwa realizacja z wykorzystaniem kanałów i narzędzi dostępnych w Urzędzie.
- nawiązanie kontaktu, wymieniana doświadczeń, budowanie długotrwałych relacji interpersonalnych kobiet w ciąży w jednej dzielnicy – Organizacja konferencji oraz warsztatów w każdej dzielnicy warsztaty dla kobiet ciąży prowadzone przez pielęgniarki z ZOZów lub pracowników szkół rodzenia. Organizacja z wykorzystaniem możliwości Urzędu i Fundacji – 100 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 900,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Załączniki

Modyfikacje

13.03.2016 21:35
Autor projektu
15.04.2016 15:49
Wydział Spraw Społecznych i Lokalowych
15.04.2016 15:50
Wydział Spraw Społecznych i Lokalowych

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany