Pawilon na skwerze / Publiczny pokój

2302
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Północ
Nowa Praga z Pelcowizną
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
55 000 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 429 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Pawilon na skwerze jest zadaszoną konstrukcją, która zaprasza mieszkańców do rozmowy, zabawy, czytania książek i odpoczynku wśród zieleni. Ten ogólnodostępny, publiczny pokój zamieni zaniedbany skwer na ulicy Szymanowskiego w tętniące życiem miejsce spotkań.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
10.12.2019 09:09

W maja 2018 r. zostały przeprowadzone konsultacje społeczne dot. aranżacji skweru Szymanowskiego, na którym znajduje się pawilon. Podczas konsultacji mieszkańcy wypowiedzieli się również na temat pawilonu, powiedzieli, jaka forma tego miejsca by ich zadowalała. Na podstawie uwag mieszkańców została zaprojektowana koncepcja aranżacji skweru wraz z przebudową pawilonu.

Szczegółowy przebieg konsultacji można sprawdzić tutaj: http://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/jak...

W lutym rozpoczęły się pierwsze prace w terenie. W pierwszej kolejności zaplanowane są cięcia pielęgnacyjne koron zdrowych drzew, a następnie usunięcie 7 sztuk chorych topól kanadyjskich (Populus x canadensis), stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa dla przyszłych użytkowników skweru. Następnie zostanie posadzonych 27 sztuk nowych drzew oraz 2110 krzewów ozdobnych oraz przebudowany pawilon. Prace mają się zakończyć w listopadzie 2019 r.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastuktury dla Dzielnicy Praga-Północ

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Północ
Obszar objęty pomysłem:
Nowa Praga z Pelcowizną
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Część pasa zieleni na ulicy Szymanowskiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren przeznaczony do zagospodarowania został zaznaczony na mapie załączonej do projektu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Pawilon na skwerze jest zadaszoną konstrukcją, która zaprasza mieszkańców do rozmowy, zabawy, czytania książek i odpoczynku wśród zieleni. Ten ogólnodostępny, publiczny pokój zamieni zaniedbany skwer na ulicy Szymanowskiego w tętniące życiem miejsce spotkań.
Opis projektu
Pawilon na skwerze to propozycja stworzenia przestrzeni publicznej wysokiej jakości, to znaczy takiej, która zaspokaja potrzeby różnych grup mieszkańców, a tym samym pełni funkcję miejsca spotkań i integracji sąsiedzkiej. Będzie to częściowo zadaszona, niezwiązana z gruntem konstrukcja na słupach ulokowana w pasie zieleni na ulicy Szymanowskiego. Każdy przechodzień będzie mógł tam odpocząć podczas swojej codziennej marszruty, poczytać książkę, zagrać w grę planszową, porozmawiać z sąsiadem, napić się wody lub po prostu przyglądać się miejskiemu życiu. Katalog elementów składających się na obiekt może obejmować: altanę, duże i małe siedziska, źródełko wody pitnej, małą latarnię zasilaną energią słoneczną (umożliwiającą korzystanie z pawilonu także po zmroku), stoliki z planszami (szachy, tryktrak, młynek itp.), odporny na zmienne warunki atmosferyczne regał do wymiany książek, donice z roślinami ozdobnymi i jadalnymi (zioła i krzewy owocowe to doskonałe uzupełnienie kwiatów). Mieszkańcy mogą zaproponować inne, niewymienione tu elementy.

Pawilon na rogu ma być miejscem pozwalającym na zaspokajanie różnych potrzeb: od podstawowych (woda, zioła), przez społeczne (gry, rozmowy) i intelektualne (książki), aż po estetyczne (zieleń). Należy zwrócić uwagę na wysoką wartość użytkową, trwałość i estetykę zastosowanych materiałów; zagospodarowanie skweru powinno zachęcać do pozostania tam na dłużej. Zaangażowanie mieszkańców w proces projektowania zwiększy odpowiedzialność mieszkańców za współtworzone miejsce.

Powyższy opis należy traktować jako propozycję wyjściową. O ostatecznym kształcie pawilonu i jego wyposażeniu zadecydują mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych z udziałem architekta. Przedstawiony poniżej budżet ma charakter orientacyjny, a ostateczny koszt projektu zależy od wyboru elementów zagospodarowania pawilonu. Zadaniem prowadzącego-moderatora będzie przeprowadzenie procesu społecznego projektowania przestrzeni (metoda “burzy mózgów”, projektowanie z użyciem trójwymiarowych modeli itp). Architekt będzie służył mieszkańcom swoją wiedzą ekspercką. Informacja o konsultacjach dotyczących skweru powinna być ogłoszona drogą elektroniczną oraz na ulicach i w placówkach publicznych położonych na terenie Nowej Pragi (plakaty).

Inspiracją dla projektu jest wzorzec “Otwarte pomieszczenie publiczne” z książki Christophera Alexandra pt. “Język wzorców” (GWP, 2008).
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańców Nowej Pragi trapią liczne bolączki wynikające z braku wystarczającej liczby wysokiej jakości przestrzeni spotkań i relaksu na świeżym powietrzu. Szczególnie dużym problemem jest społeczna izolacja i wynikający z niej wysoki poziom stresu. Konieczne jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni publicznej, sprzyjającej przełamywaniu anonimowości, zdrowej sąsiedzkiej integracji i odpoczynkowi, a przy tym dostępnej bez względu na warunki atmosferyczne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Konsultacje z mieszkańcami: dwudniowy warsztat z projektantem (architektem) i moderatorem: 2 x 2400 zł = 4800 zł (koszt wynagrodzenia)
Promocja konsultacji (plakaty, media społecznościowe, mailing): 2000 zł
Projekt architektoniczny zagospodarowania skweru: 10000 zł
Wykonanie elementów małej architektury (pawilon, ławki, stoły, regał, donice): 12200 zł
Wykonanie i instalacja metalowej tabliczki z napisem "Przestrzeń publiczna. Dbaj o to miejsce - należy do Ciebie.": 500 zł
Koszt przesadzenia i pielęgnacji krzewów rosnących na zagospodarowywanym terenie: 2500 zł
Zakup sadzonek, krzewów, roślin: 2000 zł
Zakup ziemi: 1000 zł
Praca ogrodnika przy zakładaniu ogrodu: 1000 zł
Kosz na śmieci: 500 zł
Koszt instalacji źródła wody pitnej: 10000 zł
Zakup, transport i montaż lamp zasilanych ogniwami fotowoltaicznymi: 1 x 8000 zł = 8000 zł
Plakaty zachęcające do korzystania i uzupełniania sąsiedzkiej biblioteki (umieszczone w dzielnicowych bibliotekach, antykwariatach, domach kultury): 500 zł

Łącznie: 55 000 zł

Powyższy kosztorys ma charakter orientacyjny. Ostateczny koszt projektu zależy od wyników konsultacji, nie może jednak przewyższyć zaplanowanej w budżecie kwoty.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
55 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt wynagrodzenia ogrodnika: 100 zł x 10 miesięcy = 1000 zł
Koszt sprzątania, drobnych napraw i konserwacji: 4000 zł
Koszt wody: 200 zł x 12 miesięcy = 2400 zł

Łącznie: 7400 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
7 400,00 zł

Dokumenty

Załączniki

Modyfikacje

13.03.2016 22:01
Autor projektu
16.03.2016 10:49
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
18.04.2016 10:07
Wydział Infrastruktury_Praga Północ
08.06.2016 08:56
Wydział Infrastruktury_Praga Północ

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W edycji BP2016 został wybrany do realizacji skwer w tym miejscu. Były nawet 2 projekty złożone na skwer.
  Mieszkaniec134  16.01.2016 00:22
 • Link do poprzedniego projektu:
  https://bp2016warszawa.zetwibo.pl/taskPropose/2537

  Możliwe, że da się to jakoś pożenić...
  Mieszkaniec1015  16.01.2016 00:52
 • Dzięki za wiadomość. Rzeczywiście, umknął nam zeszłoroczny zwycięski projekt (natrafiliśmy na inny, odrzucony w preselekcji).
  Może uda się zrealizować pawilon w innym miejscu, na przecięciu ważnych szlaków wędrówek mieszkańców Pragi? Jakie lokalizacje Waszym zdaniem byłoby odpowiednie?
  Mieszkaniec1624  16.01.2016 16:59 Autor projektu
 • Może się mylę, ale ten projekt z zeszłego roku nie uwzględnia ul. Szymanowskiego...zresztą nic tam się nie zmieniło i nic się nie dzieje. Nawet trawy nikt nie skosił. Bardzo chętnie zagłosuję na projekt dzięki któremu ten skwer - pasaż ożyje :) A jak wygląda propozycja dot. zieleni w tym miejscu? Dobrze by było jakoś o nią zadbać.
  Mieszkaniec5568  17.06.2016 12:17
  • W pierwotnej koncepcji "pawilon" miał stanąć na rogu Inżynierskiej i 11 listopada, ale - jak słusznie zauważyli komentujący - w tym roku ma być tam realizowany projekt złożony w poprzedniej edycji BP. Był to główny powód, dla którego zmieniłem lokalizację na skwer przy ulicy Szymanowskiego. Projekt zakłada stworzenie ogólnodostępnej przestrzeni spotkań, której zieleń jest istotnym, ale nie jedynym elementem. Natomiast jeśli chodzi o opiekę nad zielenią na całym terenie skweru (w tym koszenie trawy), warto zwrócić się w tej sprawie do dzielnicy.
   Mieszkaniec1624  20.06.2016 15:38 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany