BEZPIECZNA ulica ARBUZOWA dla rowerzystów, pieszych i samochodów - zabezpieczenie stromej skarpy Potoku Służewieckiego”;

2244
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon D
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
371 000 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • inna
  • bezpieczeństwo
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Ulica Arbuzowa przebiega bezpośrednio wzdłuż głębokiego rowu którym biegnie Potok_Służewiecki. Liczni piesi i rowerzyści spychani są z krawędzi drogi, gdy kierowcy mijają się na jedynym wspólnym dla wszystkich pasie ruchu.
Celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa – zabezpieczenie balustradoporęczą użytkowników przed wpadaniem do rowu.”

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon D
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Arbuzowa na odcinku leżącym w dzielnicy Mokotów
(od ul. Patkowskiego do ul. Zdrowej)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ulica Arbuzowa jest intensywnie uzytkowana bo jest nie tylko drogą dojazdową i spacerową dla mieszkańców Osiedla Arbuzowa, ale jest też JEDYNĄ drogą dojazdową dla olbrzymiego 40ha osiedla domów jedno- i wielorodzinnych (Osiedla Wilanów Paprotki) znajdujących się przy ulicach odchodzących na południe od ul. Arbuzowej (ul. Zdrowej, Winogronowej, Paprotki, Mieczykowej, Pigwy, Melonowej, Aksamitki, Rzodkiewki i Mango). Ulica Arbuzowa jest też zazwyczaj intensywnie wykorzystywaną przez kierowców omijających zakorkowaną Dolinę Służewiecką (jedynie chwilowo bez połączenia z al. Wilanowską z powodu budowy apartamentowca na wschodnim końcu ulicy Arbuzowej).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Ulica Arbuzowa przebiega bezpośrednio wzdłuż głębokiego rowu którym biegnie Potok_Służewiecki. Liczni piesi i rowerzyści spychani są z krawędzi drogi, gdy kierowcy mijają się na jedynym wspólnym dla wszystkich pasie ruchu.
Celem projektu jest podniesienie bezpieczeństwa – zabezpieczenie balustradoporęczą użytkowników przed wpadaniem do rowu.”
Opis projektu
Ulica Arbuzowa na odcinku na terenie Mokotowa nie ma ŻADNEGO zabezpieczenia krawędzi stromej skarpy głębokiego rowu (prawie 2m) w którym bezpośrednio przy ulicy jest Potok Służewiecki.
W ramach projektu wnioskowane jest postawienie estetycznej balustrado-poręczy na odcinku 560 m pomiędzy mostkami.
Postawienie trwałej balustrady/ogrodzenia pomiędzy ulicą Arbuzową a stromym i głębokim wykopem Potoku Służewieckiego jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa, było szereg wypadków wpadnięcia pieszych i rowerzystów z krawędzi drogi, w 2014 r. był niedaleko przy ul. Fosy przypadek śmiertelny. Głęboki nieoznaczony rów bezpośrednio przy drodze niesie realne ryzyko wpadnięcia samochodu, odotowano już co najmniej dwa takie przypadki. Trwała balustrada odgrodzi krawędź wykopu, obecnie nie ma żadnego takiego zabezpieczenia, W przypadku ostrego zakrętu na mostku przy ul. Rzodkiewki kierowcy muszą jechać bezpośrednio na wprost głębokiego rowu. brak tu jakiegokolwiek oznaczenia. Mieszkańcy boja sie o dzieci, które bawią się na krawędzi wykopu.
Uzyskano pozytywną opinię Urzędu WZMiUW, administratora Potoku (oryginał pisma w załączeniu do złożonej dokumentacji).”

Uzasadnienie realizacji projektu
Bezpośrednie sąsiedztwo głębokiej i stromej skarpy Potoku Służewieckiego z ulicą Arbuzową jest wyjątkowo niebezpieczne nie tylko dla pieszych, zwłaszcza dzieci, ale także dla kierowców. Zdarzyło się tu szereg wypadków, np. jak pojazdy we mgle zjeżdzału z drogi i wpadały do Potoku, szereg pieszych i rowerzystów zostało potrąconych przez samochody, a chodzenie tą drogą jest bardzo stresujące i niebezpieczne. Warunki miejscowe nie umożliwiają poszerzenia jezdni lub wykonanie niezależnego chodnika, natomiast nie zabezpieczono w ogóle stromego brzegu Potoku, a ulica będąca w zarządzie Dzielnicy Mokotów pozostaje niezabezpieczona.

W marcu Pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa Dzielnicy Mokotów wykonali wizję lokalną, dokumentację fotograficzną i opis -- wskazali bardzo wysokie zagrożenie obecnego stanu dla pieszych, rowerzystów i innych użytkowników drogi.”

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacowane koszty jednorazowe:
1. Budowa balustrado-poręczy 560 mb - 364.000 zł
2. Wykonanie projektu organizacji ruchu dla realizacji docelowej i na czas budowy - 7.000 zł

Wnioskowany projekt dotyczy zadania kompletnego (zgodnie z regulaminem budżetu partycypacyjnego).

Całkowity koszt projektu: 371 000,00 zł”

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
371 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Szacowany roczny koszt konserwacji (malowanie itd) 2000 zł na rok (malowanie raz ma 4 lata łącznie 8000zł)”.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany