Budki lęgowe dla jerzyków- fruwających pogromców komarów- ul. Wojtyszki działka ew. 18 obręb 3-13-54

1408
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wawer
Nadwiśle
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
28 800 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 74 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt przewiduje ustawienie budek lęgowych które umożliwią zasiedlenie się jerzyków- małych ptaszków, których pożywieniem są komary i meszki- w osiedlu Nadwiśle. Pomogą nam one w walce z uciążliwymi owadami. Jeden jerzyk jest w stanie zjeść ich nawet 10000 w ciągu jednego dnia.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
25.09.2019 12:23

W ramach projektu przy ul. Wojtyszki postawiono wieżę dla jerzyków. 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wawer

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wawer
Obszar objęty pomysłem:
Nadwiśle
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. W. Wojtyszki działka ew. 18 obręb 3-13-54 (załącznik nr 1- mapka)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Trafostacja okablowana jest od strony ul. W. Wojtyszki, lokalizacja budki 1-2m na tyłach trafostacji (okablowanie nie koliduje z lokalizacją). działka ew. 18 obręb 3-13-54 Działka należy do Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje ustawienie budek lęgowych które umożliwią zasiedlenie się jerzyków- małych ptaszków, których pożywieniem są komary i meszki- w osiedlu Nadwiśle. Pomogą nam one w walce z uciążliwymi owadami. Jeden jerzyk jest w stanie zjeść ich nawet 10000 w ciągu jednego dnia.
Opis projektu
Jerzyki, jako pogromcy owadów, w otoczeniu ludzkich siedzib, pełnią bardzo ważną rolę. Gnieżdżąc się licznie w wieży będą chronić ludzi przed uciążliwymi owadami latającymi jak komary i meszki, którymi się żywią. Pojedynczy jerzyk chwyta około 10 000 owadów latających dziennie.Jednym ze sposobów ochrony jerzyków jest tworzenie dla nich bezpiecznych miejsc gniazdowania. Przykłady różnego typu wież zlokalizowanych w innych miastach np. Konin, Toruń, Kielce i dzielnicach Warszawy: Białołęka, Wilanów, Kaminek. pokazują, że jerzyki bardzo chętnie owe konstrukcje zamieszkują, wpływając pozytywnie na zachowanie balansu liczebności uciążliwych dla człowieka owadów. Proces zasiedlania wieży przez jerzyki może wynieść 1-4 lat w zależności od lokalizacji. Jerzyki bardzo przywiązują się do swojego miejsca gniazdowania i będą do niego powracać każdego roku przez resztę swojego życia, czyli nawet przez 21 lat.
Proponowana konstrukcja może zostać zrealizowana krócej niż w ciągu jednego roku i nie tylko podkreśli troskę miasta o przyszłość jerzyków ale będzie służyć przez wiele następnych lat. „Wieża dla jerzyka” będzie stanowić coroczne miejsce lęgów jerzyków podczas ich pobytu w Polsce, tj. od połowy maja do września. Konstrukcja ma zachęcić jerzyki do gniazdowania w Nadwiślu, a tym samym do zjadania meszek i komarów, które są utrapieniem mieszkańców dzielnicy. Wieża będzie sprzyjać ogólnoświatowej akcji ochrony jerzyka i promować informację o tym, jak pożyteczny dla człowieka jest ten ptak. Projekt przewiduje instalację ok 36-38 budek usytuowanych na wieży wysokości 4,3-5 m. W planie jest postawienie na naszym osiedlu jednocześnie jeszcze 2 takich wież, co powinno skutecznie uwolnić nas od komarów bez konieczności stosowanie chemii i negatywnie wpływających na zdrowie człowieka oprysków.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wieża lęgowa pomoże rekultywować populację jerzyków w mieście. Jerzyki będą wyjadać komary a także meszki i inne mniejsze owady. Przyczyni się to do zwiększenia komfortu dla mieszkańców Nadwiśla. Osiedle położone jest na terenach, idealnych do rozwoju komarów, meszek itd. Zamiast stosować opryski można sobie poradzić z tym w sposób nie zagrażający zdrowiu ludzi. Do tego jerzyki są zagrożonym gatunkiem więc umożliwienie im zamieszkania w naszej dzielnicy pomoże w ochronie tych niezwykłych i mało znanych ptaszków.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Na podstawie podobnych inwestycji w Toruniu (na Bulwarze Filadelfijskim) lub w Kielcach (przy Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim) a także w Wilanowie (przy ul. Sytej 123) całkowity koszt inwestycji wynosi 19200 zł (Załącznik nr 4 kosztorys)
Cena za jedną wieżę to 16200 zł brutto i obejmuje: zbudowanie i posadowienie wieży we wskazanym miejscu
Cena projektu to 9000 zł brutto na trzy stanowiska czyli 3000 zł brutto na jedno stanowisko.
Projekt zwiększono o kwotę 9 600 zł. ze względu na konieczność konsultacji z ornitologiem oraz niedoszacowaniem kosztów związanych z projektem budowlanym.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
28 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Średnio co roku 500 zł na czyszczenie i raz na 5 lat 4500 zł na konserwacje i odmalowanie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Chciałbym podziękować wnioskodawczyni za podanie rzetelnej informacji, że jeden jerzyk zjada do 10000 owadów dziennie.
  Mam jednak spore obawy odnośnie wież. Przede wszystkim, wieże w Wilanowie, typu, który Pani proponuje nie są zajmowane przez jerzyki. W tym roku odnaleziono w jednej z dwóch wież, jedno gniazdo innych ptaków. Śladów jerzyków nie stwierdzono. Problem w tych konstrukcjach to przede wszystkim złe wymiary skrzynek lęgowych, sposób ich montażu i samo miejsce ustawienia wież. Należy pamiętać, że jerzyki gniazdują w budynkach dlatego też warto pomyśleć o takiej lokalizacji, która będzie im bliska.
  Proponuję zmienić proponowana konstrukcję na inną chętnie zasiedlaną przez inne ptaki (wróble, mazurki, sikory, szpaki). Gniazdowanie innych ptaków przyciąga jerzyki co może pomóc w zasiedleniu. Konstrukcja, o której myślę stoi już na Polu Mokotowskim, 5 szt. na Bielanach, w Parku Zachodnim, 4 szt. w Zielonce.
  Popieram projekt ze względu na ochronę jerzyków ale pod warunkiem wprowadzenia pewnych modyfikacji.
  Mieszkaniec3280  20.03.2016 19:07
 • Zgadzam sie absolutnie z opinia Mariusza Grzeniowskiego. Zasiedlenie wiez jest znikome i nie oplaca sie ich stwiac z tego wlasnie powodu. Lepszym rozwiazaniem w ochronie jerzykow jest np. zakladanie budek na domach/blokach w poblizu ktorych jerzyki gniazduja. Przykladem braku zasiedlenia jest wieza w Bialolece postawiona w roku 2012 do tej pory nie zasiedlona. Stoi w fatalnym miescu pod liniami wysokiego napiecia na glosnym placu zabaw saiadujacym z placem dla deskorolek.
  Katarzyna Szczypa
  Mieszkaniec3400  19.04.2016 13:23
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany