Klub Mam „Mama Wśród Mieściu”

1514
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
30 300 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt zakłada prowadzenie miejsca spotkań i wymiany doświadczeń z ofertą rozwojowo-edukacyjną dla dzieci oraz rodziców i opiekunów. W klubie „Mama Wśród Mieściu” cztery razy w tygodniu odbywać się będą różnorodne zajęcia, zabawy edukacyjne, warsztaty i wykłady. Ich celem jest aktywizacja i integracja śródmiejskich rodzin oraz wzmacnianie więzi i relacji wewnątrzrodzinnych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Świętojerska 12a
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zajęcia będą odbywały się w pomieszczeniu przystosowanym dla dzieci w Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego – Dział Wsparcia Społecznego, przy ul. Świętojerskiej 12a.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada prowadzenie miejsca spotkań i wymiany doświadczeń z ofertą rozwojowo-edukacyjną dla dzieci oraz rodziców i opiekunów. W klubie „Mama Wśród Mieściu” cztery razy w tygodniu odbywać się będą różnorodne zajęcia, zabawy edukacyjne, warsztaty i wykłady. Ich celem jest aktywizacja i integracja śródmiejskich rodzin oraz wzmacnianie więzi i relacji wewnątrzrodzinnych.
Opis projektu
Projekt zakłada prowadzenie miejsca spotkań i wymiany doświadczeń z ofertą rozwojowo-edukacyjną dla dzieci oraz rodziców i opiekunów z terenu dzielnicy Śródmieście. Będzie to miejsce, w którym można zarówno spędzić czas ze swoimi pociechami, porozmawiać z innymi rodzicami, jak i skorzystać ze specjalnych zajęć, warsztatów i wykładów tematycznych z różnych obszarów. Celem spotkań jest aktywizacja i integracja śródmiejskich rodzin oraz wzmacnianie więzi rodzinnych. Ma ono przeciwstawiać się biernemu i samotnemu spędzaniu urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego oraz zapewnić potrzeby poznawcze i socjalizacyjne dzieciom nieobjętym opieką żłobkową bądź edukacją przedszkolną.

Harmonogram zajęć w klubie:
1. Poniedziałki – zajęcia z angielskiego dla dzieci w wieku 1-3.
2. Wtorki - Grupa dla mam z niemowlakami (6-15 miesięcy) – zajęcia sensoryczne.
3. Środy – Zajęcia dla rodziców i opiekunów – spotkania ze specjalistami (np. psycholog, logopeda, fizjoterapeuta, pediatra), zajęcia rozwijające i relaksacyjne (np. spotkanie z wizażystą, kosmetologiem, fryzjerem, warsztaty z tworzenia biżuterii, kosmetyków).
4. Czwartki – Zajęcia rozwojowo-edukacyjne dla dzieci w wieku 0-5 (np. rytmiczne, muzyczne, teatralne, taneczne, plastyczne).

W godzinach 11.00 – 13.00 odbywają się zajęcia zorganizowane, ostatnia godzina to czas na wspólną, swobodną zabawę.
Planowane są również imprezy okolicznościowe z okazji karnawału, Dnia Rodziny, Dnia Dziecka, Halloween, Andrzejek czy Mikołajek.
Część zajęć prowadzona będzie wolontarystycznie przez osoby uczestniczące w spotkaniach klubu. Ma to służyć promowaniu zaangażowania społecznego i zwiększeniu odpowiedzialności uczestników za tworzenie tego miejsca, a także pozwoli na bardziej swobodne dzielenie się doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami.
Informacje o projekcie będą rozpowszechniane poprzez Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście, Urząd Dzielnicy, domy kultury, śródmiejskie szkoły, przedszkola i żłobki, organizacje pozarządowe oraz komercyjne miejsca dla rodziców z dziećmi (sale zabaw, klubokawiarnie). Promocja będzie odbywała się za pomocą materiałów drukowanych (plakaty, ulotki), mediów tradycyjnych (prasa lokalna) oraz kanałów internetowych (portale społecznościowe, portale informacyjne, strony internetowe instytucji i organizacji). W ramach projektu stworzona zostanie także strona internetowa Klubu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt odpowiada na potrzebę stworzenia miejsca ogólnodostępnego, bezpłatnego, które będzie zrzeszało rodziców, dziadków i opiekunów z terenu dzielnicy, w którym w sposób aktywny będzie można spędzić czas z dziećmi i skorzystać z oferty rozwojowo-edukacyjnej. W Warszawie pojawia się coraz więcej miejsc komercyjnych dedykowanych rodzicom z dziećmi, jednak część rodzin znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej nie ma możliwości korzystania z nich. Klub „Mama Wśród Mieściu” to miejsce stworzone dla lokalnej społeczności, zwiększające integrację rodzin, pozwalające na rozwijanie oddolnej sieci wsparcia, ale także na realizację własnych pomysłów i dzielenia się wiedzą i doświadczeniami i innymi.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Koszt doposażenia sali - m.in.: półki wiszące, regał na zabawki, pudełka do segregacji zabawek, krzesełka i stoliki dla dzieci, osłonki na kontakty, odtwarzacz MP3/CD = 2000,00 zł
2. Materiały plastyczne i techniczne do zajęć = 1000,00 zł
3. Zabawki edukacyjne - m.in.: zabawki do integracji sensorycznej, instrumenty muzyczne, zabawki do zajęć ruchowych (worki do skakania, hula-hop), klocki = 1500,00 zł
4. Środki czystości, naczynia jednorazowe – m.in. plastikowe kubeczki, talerzyki, chusteczki nawilżane, pieluszki = 1000,00 zł
5.Poczęstunek - m.in. owoce, warzywa, woda, napoje, herbata, kawa, mleko, chrupki kukurydziane, ciasteczka = 1000,00 zł
6.Opieka do dzieci w trakcie środowych zajęć dla rodziców/opiekunów - 40 tyg. x 25 zł brutto x 2 godz. = 2000,00 zł
7. Wynagrodzenie dla prowadzących zajęcia dla rodziców i opiekunów oraz dla prowadzących zajęcia rozwojowo-edukacyjne dla dzieci – 40 tyg. x 2 razy w tyg. x 100 zł x 2 godz. = 16000,00 zł
8. Wynagrodzenie dla lektora języka angielskiego – 40 tyg. x 2 godz. x 50 zł = 4000,00 zł
9. Promocja projektu – m.in.: zaprojektowanie oraz druk plakatów i ulotek, stworzenie strony internetowej projektu (usługi graficzne, zakup domeny, hostingu, obsługa strony internetowej) = 1500,00 zł, wydruk tablic informacyjnych o finansowaniu projektu – 150zł x 2 sztuki=300zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
30 300,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty eksploatacyjne pomieszczenia – ok. 400 zł miesięcznie
Utrzymanie strony internetowej – ok. 200 zł za rok
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
Karty oceny

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Wszelkie działania klubu są bezpłatne dla korzystających. Takie Centrum Dziecka i Matki, gdzie można przyjść i spędzić czas.
    Mieszkaniec2904  20.02.2016 23:46
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany