Disc Golf na Polu Mokotowskim - Pierwsze warszawskie pole do gry w disc golfa

1574
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ochota
Stara Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
97 100 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada utworzenie pierwszego w Warszawie publicznego pola do gry w disc golfa. Jest to nowy sport polegający na rzucaniu latającym dyskiem do celu, z elementami zasad golfa. Jest to przyjemny spacer połączony z nutą rywalizacji, dedykowany całym rodzinom. Planowany obiekt to niewielka zmiana przestrzeni niosąca dużą zmianę społeczną.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ochota
Obszar objęty pomysłem:
Stara Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Fragment Parku ograniczony ulicami: Fińską, Czubatki, Wawelską, Al. Niepodległości i Leszową.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Jest to fragment Pola Mokotowskiego znajdujący się w mniej uczęszczanej części parku, rozciągający się od tyłów Fundacji ‘Synapsis’, wzdłuż ogródków działkowych i ulicy Wawelskiej na tyłach Biblioteki Narodowej. Stworzenie pola do disc golfa nie wpływa negatywnie na pozostałych użytkowników terenu a ingerencja w krajobraz jest minimalna. Powstanie pola do gry zaktywizuje ten fragment parku i ma szansę zostać jego wizytówką, Wielkość obiektu i ilość koszy pozwoli na organizację turniejów krajowych i europejskich.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada utworzenie pierwszego w Warszawie publicznego pola do gry w disc golfa. Jest to nowy sport polegający na rzucaniu latającym dyskiem do celu, z elementami zasad golfa. Jest to przyjemny spacer połączony z nutą rywalizacji, dedykowany całym rodzinom. Planowany obiekt to niewielka zmiana przestrzeni niosąca dużą zmianę społeczną.
Opis projektu
Projekt zakłada utworzenie 13-dołkowego pola do gry w disc golf. Podstawowe elementy wyposażenia takiego obiektu to:

1.Tablica informacyjna (4 szt.) - zawierająca zasady gry, mapę pola i regulamin, umieszczona przy wejściu od strony ul. Fińskiej, ul. Czubatki oraz przy skrzyżowaniu Wawelska / Al. Niepodległości.
2. Kosze do gry (13 szt.) metalowa konstrukcja o wysokości ok. 1,5 m. Urządzenie, do którego należy trafić dyskiem poprzez uderzenie w zespół łańcuchów, po których dysk spływa do części zwanej koszykiem. Kosze powinny mieć certyfikat PDGA (Professional Disc Golf Association) zapewniający standardowe rozmiary
3. Tabliczki informacyjne dołków (13 szt.) - konstrukcja o wysokości ok. 0,5 m zawierająca mapę dołka, liczbę 'par', odległość do kosza i inne ważne dla zawodnika informacje
4. Miejsce wykonywania rozbiegu (13 szt.) - odpowiednio przygotowany punkt o wymiarach ok. 1,5 x 3 m zapobiegający poślizgom, chroniący przed urazami i zapobiegający przed tworzeniem się ubytków trawy, wgłębień i kałuż, wykonany na przepuszczającym wodę podłożu z grysu, pokryty sztuczną trawą.

Pozycje 1-3 wykonane z wysokiej jakości materiałów, zabezpieczone w odpowiedniej technologii (np. cynkowanie zanurzeniowe, proszkowe malowanie) i prawidłowo zainstalowane mogą przetrwać długi czas bez generowania kosztów w kolejnych latach i nieraz są objęte wieloletnią gwarancją. Pozycja 4 jest konieczna z uwagi na rodzaj podłoża, a inny sposób wykonania punktu rozbiegu np. beton może powodować obtarcia, niszczyć obuwie i nie jest preferowana przez graczy.

Istotne jest odpowiednie zaprojektowanie pola gwarantujące bezpieczeństwo graczy i innych użytkowników parku. Projekt pola jest jednocześnie gwarancją jego sukcesu, wymusza korzystanie z różnych technik rzutu i umiejętnie wykorzystuje teren nie ingerując w znaczący sposób i szanując roślinność. Kosztorys zawiera koszt utworzenia projektu architektonicznego.
Uzasadnienie realizacji projektu
Disc Golf jest obecny w Polsce od końca roku 2013, zdobywając coraz większą popularność. Organizowane są turnieje krajowe i międzynarodowe, jednak brak miejsc do gry jest poważnym utrudnieniem dla wielu osób. Pole umiejscowione w Warszawie jest kluczowe dla dalszej popularyzacji sportu. W Warszawie działa już grupa graczy, organizując Akademię Disc Golfa i turnieje (https://www.youtube.com/watch?v=dtPpIAETVgM).
Lokalizacja jest dobrze skomunikowana i atrakcyjnie umiejscowiona, a samo przedsięwzięcie innowacyjne. Miejsce przyciągnie mieszkańców całej aglomeracji oraz turystów przyczyniając się do promocji Warszawy i rozwoju kolejnych obiektów. Stworzenie pola do gry otwiera teren Pola Mokotowskiego dla jeszcze większej rzeszy jego użytkowników.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosze – 13 x 1600 PLN
Tabliczki informacyjne dołków - 13 x 600 PLN
Tablica informacyjna przy wejściu - 4 x 3000 PLN
Miejsca wykonywania rozbiegu - 13 x 500 PLN

Suma kosztu elementów - 47100 PLN

Montaż elementów wyposażenia - 40 000 PLN
Projektowanie pola, informacji na tablicy informacyjnej i tabliczkach dołków - 5000 PLN
Projekt architektoniczny - 5000 PLN


Szacunkowy koszt realizacji projektu:
97 100,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszenie trawy jest jedynym podstawowym kosztem, jaki generuje pole disc golfowe. Teren jest regularnie koszony już teraz - zakładam, że w przyszłych latach będzie podobnie i nie zaliczam tego kosztu do kosztów eksploatacji.
Wymiana mat rozbiegowych - jeśli będzie konieczna. Wynika ze zużycia, co 5 lat lub rzadziej.
Pozostałe elementy wyposażenia powinny przetrwać ok. 10 lat bez generowania kosztów.

Szacunkowy koszt roczny 0-5000 PLN
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Modyfikacje

15.01.2016 22:49
Autor projektu
15.01.2016 23:22
Autor projektu
15.02.2016 13:36
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (15)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Czy to jest lokalizacja Starej Ochoty? Mam wątpliwości, dlatego pytam.
  Mieszkaniec1598  18.01.2016 16:39
 • Witam serdecznie,

  Przyznam szczerze, też na początku mnie to zdziwiło:)

  Ale zgodnie z tą mapą, ten obszar jest częścią Starej Ochoty:
  http://twojbudzet.um.warszawa.pl/sites/twojbudzet.um.warszawa.pl/files/bp16_ochota_v2_z_ulicami.png

  W razie kolejnych pytań - serdecznie zapraszam, chętnie udzielę więcej informacji.

  Pozdrawiam
  MP
  Mieszkaniec  18.01.2016 17:25 Autor projektu
  • Rzeczywiście. Zaglądałam do mapy nie ze strony urzędu i tam inaczej zaznaczony był obszar Starej Ochoty.
   Pozdrawiam
   Mieszkaniec1598  18.01.2016 18:01
 • Super pomysł! Pierwszy raz grałem w tę grę w Finlandii i z miejsca się zakochałem. W discgolfa wciągnęły się moje córki, graliśmy z kuzynami i znajomymi. To po prostu sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, w miłej atmosferze, z niezobowiązującą rywalizacją sportową. Zamiast ślęczeć przed telewizorem, można przespacerować się i porzucać dyskiem do kosza. Ach, zapomniałem: to szalenie niebezpieczny sport! Bo bardzo wciąga :)
  Mieszkaniec2270  20.01.2016 14:24
 • Jestem za :)
  Mój "pierwszy raz" był z Michałem :)
  Zostałem zarażony.
  Fajna sprawa, zwłaszcza, że mogą się w to bawić całe rodziny, bez ograniczeń wiekowych. Polecam.
  Mieszkaniec2468  21.01.2016 17:53
 • Pomysł doskonały. DiscGolf to świetna dyscyplina sportu dla każdego i w każdym wieku. Powodzenia.
  Mieszkaniec2479  22.01.2016 11:06
 • Świetny pomysł, ja po raz pierwszy miałem okazję zagrać w Disc Golfa w Szwecji i z niecierpliwością czekam na pojawienie się podobnego pola w Warszawie. To sport dla wszystkich, bez względu na wiek, dlatego na pewno znajdzie wielu zwolenników. Trzymam kciuki za ten projekt!
  Piotr Szatyński  22.01.2016 11:16
 • Jak najbardziej za! Warszawa zasługuje na swoje pole. Połączenie relaksu i rywalizacji dla każdego :)
  Mieszkaniec2477  22.01.2016 13:39
 • Brlin ma, Praga ma, Sztokholm ma, ma też Kopenhaga, a Helsinki to mekka disc golfa. Czas na pole w Warszawie.
  Mieszkaniec2483  22.01.2016 13:56
 • Pomysł bardzo fajny, mnie zastanawia jednak jego lokalizacja i co za tym idzie - bezpieczeństwo. Dołączone do projektu linki obrazują bezpieczną zabawę, na terenach mało uczęszczanych. Pole Mokotowskie zwłaszcza w okresie letnim i weekendy to straszliwie zatłoczone miejsce.
  Może jednak zdrowy rozsądek pozwoli na bezpieczną grę.
  Mieszkaniec1598  04.02.2016 18:57
  • Witam serdecznie i dziękuję za komentarz. Bezpieczeństwo jest bardzo ważnym czynnikiem umiejscowienia pola do disc golfa, zgadzam się. Z tego powodu, projekt pola jest umiejscowiony w mniej uczęszczanej częsci parku. Dodatkowo, jest ono świetnie skomunikowane i łatwo dostępne.
   Warto tez podkreślić, że w innych krajach pola są umiejscowione w publicznych parkach i zdaje to egzamin. Gracze przed rzutem upewniają się, czy nikomu nie zagrożą:) Serdecznie zapraszam do gry - przekona się Pani sama:)
   Mieszkaniec  08.02.2016 12:27 Autor projektu
  • Dziękuję Panie Michale. Jeśli projekt zaistnieje to skorzystam. To fajny projekt i bez ograniczenia wiekowego.
   Mieszkaniec1598  08.02.2016 13:38
 • Drodzy Państwo,

  Chciałbym z przyjemnością ogłosić, że Fundacja SYNAPSIS została Partnerem tego projektu. Serdecznie zachęcam do obejrzenia załączonego listu poparcia.

  Tym samym grono sympatyków disc golfa rośnie:)

  Serdecznie zapraszam osoby zainteresowane większą ilością szczegółów na spotkanie dyskusyjne - 20 lutego od 11 do 14 w Kawiarni Kwadratowa przy Teatrze Ochota.

  Pozdrawiam
  Mieszkaniec  15.02.2016 13:42 Autor projektu
 • Z radością witam projekt budowy choć niewielkiego ale jednak pola Discgolfowgo w Warszawie. Oczekiwałem na taki projekt od czasu powrotu z emigracji ze Szwecji w roku 2012. Od lat grałem tam w Discgolfa, a największe sukcesy odnosiłem po ukończeniu 60 roku życia - jestem więc dowodem że jest to doskonała rekreacja dla seniorów.
  Discgolf ma wszystkie zalety golfa i te bardzo podobne zasady, ma jednak olbrzymią przewagę nad golfem tradycyjnym. Nie jest elitarny bo jest tani. Pola do gry urządza się w naturalnym środowisku prawie go nie naruszając i nie wyłączając terenu z innej użyteczności jak spacery, festyny itp. Mam nadzieję, że projekt zostanie zrealizowany i że za tym przykładem pójdą inne dzielnice Warszawy, tak że sport zyska tę popularność na jaką zasługuje a mieszkańcy możliwość wspaniałej zabawy na wolnym powietrzu dla poprawy zdrowia i kondycji.
  Mieszkaniec2860  20.02.2016 11:44
 • Ostatnio zrobili takie pole. Tuż obok - na stadionie syrenki
  Mieszkaniec6693  22.06.2016 18:17
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany