Wspieraj swoje dziecko! Ocenianie kształtujące dla rodziców! - Ursynów

1627
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
19 050 zł
Kategoria
 • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Sukces naszych dzieci zależy od ich skuteczności uczenia się i motywacji do nauki budowanej przez nas wszystkich: rodziców, dziadków, szkołę. Świetne efekty przynosi ocenianie kształtujące wprowadzane obecnie w Polsce. Projekt poprzez przeprowadzenie warsztatów dla rodziców z oceniania kształtującego pomoże zacieśnić współpracę między rodzicami i szkołą przy wprowadzaniu tej metody.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Natoliński Ośrodek Kultury - Na Uboczu 3,
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Spotkania warsztatowe mogą odbywać się również w salach szkolnych.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Sukces naszych dzieci zależy od ich skuteczności uczenia się i motywacji do nauki budowanej przez nas wszystkich: rodziców, dziadków, szkołę. Świetne efekty przynosi ocenianie kształtujące wprowadzane obecnie w Polsce. Projekt poprzez przeprowadzenie warsztatów dla rodziców z oceniania kształtującego pomoże zacieśnić współpracę między rodzicami i szkołą przy wprowadzaniu tej metody.
Opis projektu
Ocenianie kształtujące to metoda oceniania pozytywnie wpływająca na budowanie poczucia własnej wartości, wpływu na proces uczenia się i odpowiedzialności za jego wyniki u dziecka. Opiera się na założeniu, że ocenianie powinno wspierać uczniów i motywować ich do nauki. Polega na pozyskiwaniu przez nauczyciela w trakcie pracy informacji, jak przebiega proces uczenia się jego uczniów, a następnie przekazywaniu uczniom informacji zwrotnej pomagającej im się uczyć i odpowiednim modyfikowaniu metod nauczania. Formuła ta sprawdzona została i jest stosowana w wielu krajach na świecie, m.in. Wlk. Brytanii, Danii, Australii i Finlandii i przynosi bardzo dobre efekty w samoocenie dzieci oraz podnoszeniu ich motywacji do nauki. Obecnie wprowadzane jest stopniowo w Polsce, jednak napotyka na liczne bariery związane ze stereotypowym podejściem do oceniania wg stopni i brakiem wiedzy na jego temat w szerszej społeczności. Projekt zakłada wyjście naprzeciw tym barierom poprzez realizację spotkań informacyjnych, warsztatów dla rodziców i innych zainteresowanych rozwojem dzieci oraz kursu internetowego, które przybliżą tematykę oceniania kształtującego i sposób jego wprowadzenia do praktyki życia codziennego.
W projekcie przeprowadzonych zostanie:
• spotkanie informacyjne dla 100 uczestników z oceniania kształtującego;
• sześć 5-godzinnych warsztatów dla 30 osób;
• kurs internetowy o ocenie kształtującej dla 50 osób;
• działania promocyjne – wydruk materiałów i umieszczenie reklamy na FB i udostępnienie materiałów szkoleniowych dla uczestników.
Umiejętność dawania przez rodziców dziecku informacji pomagającej się uczyć będzie służyć rozwojowi dziecka oraz wspierać jego naukę szkolną. Proponowane szkolenia będą wspierać współprace rodziców z nauczycielami i pomagać rodzicom rozmawiać i współpracować z nauczycielami w zakresie uczenia się swoich dzieci i ich szkolnego oceniania.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma na celu upowszechnienie wiedzy nt. oceniania kształtującego u szerszej społeczności, jaką są rodzice, opiekunowie i wszyscy zainteresowani rozwojem dzieci. Upowszechnienie wiedzy nt. oceniania kształtującego pomoże przezwyciężyć bariery związane ze stereotypowym podejściem do oceniania w szkole poprzez stawianie stopni i umożliwi wspólne działanie nauczycielom i innym osobom dorosłym przy wprowadzaniu nowego sposobu oceniania do szkół. Przeszkoleni rodzice będą mieli większą świadomość, w jakim systemie oceniania uczestniczą ich dzieci. Ocenianie kształtujące pozwala określić cel uczenia się, wykształca poczucie sprawstwa i odpowiedzialności za proces nauczania u dzieci.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wynajem sali na 6 warsztatów 5-godzinnych 75 zł/h*30h = 2250 zł
Catering podczas warsztatów (kawa, herbata, woda, ciastka) - 250 zł*6 = 1500 zł
Materiały promocyjne – 1500 zł
Materiały szkoleniowe na warsztaty 10 zł*180 osób = 1800 zł
Wynagrodzenie trenera oceniania kształtującego – 300 zł*30h = 9000 zł
Wynagrodzenie koordynatora - 6*500 zł = 3000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
19 050,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

15.03.2016 15:30
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
31.03.2016 14:42
Koordynator w dzielnicy Ursynów
05.05.2016 13:53
Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dobry temat!
  Dlaczego szkolenie jest skierowane do rodziców, a nie do nauczycieli? Chyba chodzi o to, żeby nauczyciele stosowali ocenianie kształtujące? A może nie widzi Pani chęci u nauczyceli i chodzi o to, by rodzice, zdobywszy wiedzę, naciskali na nauczycieli?
  Mieszkaniec3106  04.03.2016 19:51
 • Zmiany w szkołach to poważna zmiana :) Ale rodzice mogą doskonale wspierać szkoły w dokonywaniu wyborów najlepszych dla ich dzieci i dlatego ta grupa też powinna mieć szansę zrozumienia czym jest ocenianie kształtujące :)
  Mieszkaniec944  07.03.2016 12:31 Autor projektu
 • Czy jest konieczny :"Catering podczas warsztatów (kawa, herbata, woda, ciastka) - 250 zł*6 = 1500 zł". Każdy z uczestników może sobie przynieść butelkę wody i ew.coś do zjedzenia. I tak dostanie szkolenie za darmo to jeszcze ze społecznych pieniędzy płacić za catering? Chyba lekka przesada. Łatwo się wydaje z nie swojej kieszeni. Wynagrodzenie dla koordynatora 6x500zł też wydaje mi się zbyt wygórowane.
  Mieszkaniec5539  17.06.2016 09:53
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany