Łąka kwietna - Pole Mokotowskie - EKO MIASTO

2279
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ochota
Stara Ochota
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
23 400 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 461 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej uzupełnionej o tabliczki informacyjne. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.04.2017 15:26
Kolejna partycypacyjna łąka kwietna powstała na Polu Mokotowskim.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Oczyszczania Miasta

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ochota
Obszar objęty pomysłem:
Stara Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ulica Rokitnicka
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Okolice Pubu Tola
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej uzupełnionej o tabliczki informacyjne. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.
Opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej o powierzchni 500 m2 uzupełnionej o tabliczki informacyjne. Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek różnych owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się ponadto miejscem, w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nad biologią zapylaczy i roślin. Takich miejsc bardzo brakuje w Warszawie,

Dodatkowo w pobliżu łąki kwietnej powinny znaleźć się tablice informacyjne prezentujące najważniejsze fakty i zalety dotyczące łąki. Podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być wykonana z PCV pokrytym folią antygrafitin umocowana na stabilnym drewnianym wkopywanym cokole.

Należy dobrać odpowiednią mieszankę gatunków do panujących warunków glebowych, nasłonecznienia i wilgotności podłoża lub zastosować mieszanki zawierające nasiona wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach. Dzięki temu otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne.
Uzasadnienie realizacji projektu
W świetle zachodzących zmian w przyrodzie miasta stają się enklawami życia wielu gatunków rodzimych roślin i zwierząt. Łąki kwietne będące synonimem bioróżnorodności dają mieszkańcom możliwość bliższego obcowania z naturą a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad zależnościami panującymi między dzikimi roślinami i owadami zapylającymi w mieście. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin łąkowych powoli odparowuje z powierzchni gruntu przez co ogranicza poziom smogu w mieście. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników. Oszczędności pojawiają się przy pielęgnacji terenu ograniczając koszenie do jednego lub dwóch zabiegów koszenia w sezonie.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zmiany uzgodnione z autorem:
Tabliczka – 1700 zł za sztukę x 2 szt. – 3400 zł
Całkowity koszt realizacji projketu: 23 400 zł
--------------------------------------------------------------------------
1)Wykonanie łąki 500 m2, według wytycznych z załącznika.

Zrywanie i wywóz (utylizacja) darni: 15 zł/m2
Orka: 8 zł/m2
Wyrównanie/spulchnienie terenu przy pomocy glebogryzarki: 5 zł/m2
Wysiew nasion z materiałem: 7 zł/m2
Wałowanie terenu: 5 zł/m2

Razem koszt za m2: 40 zł

Wysoki koszt wynika z faktu, że większość prac ogrodowych będzie wykonana ręcznie bez użycia ciężkiego sprzętu.


2)Tabliczka informacyjna stojąca (proponowany koszt obejmuje PCV oklejoną folią antygrafiti o wymiarach 50x60cm)  wkopywana wraz z opracowaniem tekstu przez botanika.

Razem koszt za sztukę: 400 zł

Razem całkowity koszt (40 zł x 400 m2) łąka + 2 x 400 zł tabliczka = 20.800 zł

Cena może się zmienić w zależności od zastosowanych rodzaju specjalistycznych mieszanek nasion łąkowych oraz zastosowanego sposobu przygotowanie gruntu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
23 400,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Miejska łąka kwietna jest łatwa w pielęgnacji. Łąkę należy skosić raz lub dwa razy w roku po przekwitnięciu roślin. Siano po koszeniu zostawiamy przez około tygodnia (w zależności od pogody) na łące w celu wysiania się nasion , dzięki czemu utrzymamy pożądany skład gatunkowy zbiorowiska. W zależności od pogody po 3 do 10 dniach zbieramy siano by nie dostarczać zbyt wielu składników odżywczych powstających z jego rozkładu, mogłyby spowodować to szybki wzrost chwastów.
Można również pozostawić łąkę niekoszoną do późnej jesieni co umożliwi samoistny wysiew nasion. Przez pozostawienie biomasy na zimę zapewniamy jednocześnie nawożenie danemu obszarowi. Na wiosnę należy dokładnie zgrabić i zebrać z terenu obumarłą roślinność.

Szacunkowy koszt takich zabiegów oceniany jest na 3 zł/m2 rocznie wraz z wywozem i utylizacją urobku.

Całkowity roczny koszt pielęgnacji terenu to 1200 zł

Dodatkowym kosztem jest utrzymanie tablicy informacyjnej. Po trzech latach najprawdopodobniej potrzebna będzie jej wymiana – koszt 400 zł sztuka/3 lat
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 500,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo mi się podoba i poprę. :) Proszę tylko nie "utylizować" darni, jest zbyt cenna - proszę przenieść ją na jakiś zmaltretowany trawnik.
  Mieszkaniec2473  13.02.2016 21:50
 • Jeżeli trawnik jest zwarty to jak najbardziej przenoszenie jest możliwe. Wycinarki do darni tworzą piękne trawniki w rolce.
  Mieszkaniec1476  13.02.2016 23:56 Autor projektu
 • a ja bym chciała, żeby nie było żadnych tabliczek.

  Brakuje mi polnych kwiatów na trawnikach. Brakuje mi zwykłych ziół i tzw. chwastów.
  Mieszkaniec5342  16.06.2016 11:09
 • Łąki kwietne są świetnym pomysłem głównie z dwóch powodów. Po pierwsze mają aspekt estetyczny krajobrazu, w tym przypadku miejsce pozbawione tego. Po drugie, co mnie jako entomologowi najbardziej odpowiada mogą stanowić źródło pokarm i schronienia dla dzikich pszczołowatych (pszczoły samotnice, trzmiele, i inne). Problemem w takich projektach zazwyczaj jest nieodpowiednie dobranie roślin pod kątem ich wymagań na danym stanowisku ( w warunkach miejskich w sezonie zazwyczaj jest dość sucho, duże nasłonecznienie z okresowym dość wysokim zasoleniem w okresie zimowo-wiosennym), a na doborze roślin pod kątem źródła pokarmu dla owadów czy innych zwierząt w przestrzeni miejskiej kończąc. Mam nadzieję, że ten projekt weźmie pod uwagę wielofunkcyjność tego typu tzw. zielonej infrastruktury.
  Mieszkaniec10470  21.02.2017 20:01
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany