Internet dla wszystkich

1933
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wilanów
Obszar I
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Przedmiotem projektu jest zainstalowanie w 5 miejscach HotSpotów umożliwiających dostęp do darmowego internetu poprzez WiFi o zasięgu około 400 metrów z prędkością do 512 kb/s.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wilanów
Obszar objęty pomysłem:
Obszar I
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Lokalizacje HotSpotów:
lokalizacja nr 1 - ul. Franciszka Klimczaka - skrzyżowanie z ul. Sarmacką
lokalizacja nr 2 - ul. Franciszka Klimczaka - skrzyżowanie z aleją Rzeczypospolitej
lokalizacja nr 3 - ul. Oś Królewska - skrzyżowanie z ul. Sarmacką
lokalizacja nr 4 - ul. Oś Królewska - skrzyżowanie z aleją Rzeczypospolitej
lokalizacja nr 5 - plac zabaw przy ul. Stanisława Lentza

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
HotSpoty zostały wskazane przez projektodawcę po konsultacji z Urzędem Dzielnicy Wilanów.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Przedmiotem projektu jest zainstalowanie w 5 miejscach HotSpotów umożliwiających dostęp do darmowego internetu poprzez WiFi o zasięgu około 400 metrów z prędkością do 512 kb/s.
Opis projektu
HotSpot to miejsce, w którym można połączyć się bezprzewodowo z Internetem przy użyciu własnego urządzenia - laptopa, tabletu czy telefonu z kartą Wi-Fi.

Każdy z przyszłych punktów będzie miał zasięg o średnicy do ok. 400 m, w zależności od lokalnych warunków oraz typu używanego urządzenia. Surfować można za darmo, 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. HotSpot pozwala na korzystanie z Internetu o maksymalnej prędkości 512 kb/s – download/upload. Połączenie trwa do 60 minut, a kolejną sesję można rozpocząć po ponownym zalogowaniu się.

Połączenie ze bezprzewodową siecią internetową możliwe jest dla dowolnych urządzeń posiadających kartę Wi-Fi, np. telefon komórkowy, laptop, palmtop czy notebook. Aby połączyć się z Internetem będzie trzeba wyszukać w urządzeniu dostępne sieci bezprzewodowe, następnie wybrać połączenie z siecią Wi-Fi. Logowanie do systemu nastąpi po podaniu adresu e-mail i zatwierdzeniu regulaminu. Podanie adresu mailowego wykorzystane będzie wyłącznie do celów statystycznych.

Maksymalna prędkość 512 kb/s wystarczająca jest do przeglądania stron internetowych, portali społecznościowych oraz poczty, jednocześnie ogranicza możliwość pobierania dużych plików takich jak filmy, żeby nie obciążać urządzeń. Połączenie będzie trwało 60 minut, po czym użytkownik będzie mógł zalogować się ponownie i dalej korzystać z usługi.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzięki zrealizowanemu projektowi mieszkańcy zyskają bezpłatny dostęp do narzędzia, umożliwiającego komunikowanie się, wymianę i pozyskiwanie aktualnych danych, informacji oraz utrzymywanie szeroko rozumianej aktywności - społecznej i gospodarczej. W wyniku szerokiej cyfryzacji społeczeństwa siec HotSpotów (miejmy nadzieję) zachęci do częstszego przebywania na zewnątrz w przestrzeni publicznej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Instalacja HotSpotów na maszcie lub latarni to koszt około 30 000 zł x 5 = 150 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Utrzymanie HotSpotów to koszt roczny około 500 zł x 5 = 2 500 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 500,00 zł

Dokumenty

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Mam ten sam komentarz, co w przypadku iluminacji na budynku przy ul. Kolegiackiej. Najpierw wybudowałabym chodniki, wiaty przystankowe, oświetlenie, miejsca parkingowe, postawiła ławki, itp.
  Joanna Szubińska-Piszczek  16.01.2016 11:28
 • Na pozór pomysł fajny. W praktyce... WiFi jest restauracjach, kawiarniach, w tym roku ma być w każdym autobusie. Nie wspominając o tym, że prawie każdy ma dużo szybszy net w telefonie. Po co więc wydawać 150 tys. zł na tych kilka hotspotów?
  Mieszkaniec2101  16.01.2016 14:51
 • Wszystkim hejterom stanowczo się sprzeciwiam. Pomysł ten jest wspaniały i przyszłościowy. Nie wyklucza on budowaniu ławek ani miejsc parkingowych. Inicjatywa obywatelska na tym polega, żeby wnieść nowe pomysły. Chodniki i wiaty do zbudowania to sprawy oczywiste dla miasta.
  Mam nadzieję, że doczekamy się czasów gdy darmowy hot spot będzie na każdym rogu. Warszawa jako duże miasto i jako stolica zasługuje na to. Szkoda tylko, że nikt nie złożył takiego projektu w centrum miasta, gdyż hot spoty przydatne są zwłaszcza turystom obcokrajowym, którzy nie korzystają z internetu w telefonach bo mają zagranicznych operatorów. Ja jako turystka będąc za granicą zawsze mam z tym problem. Na siłę piję kawę w lokalach, gdzie wchodzę właściwie tylko po to by coś "wygooglować". Świetny pomysł, a projekt hotspotów w centrum do nadrobienia w przyszłorocznych budżetach! Z przyjemnością zgłoszę się z takim projektem!
  Mieszkaniec279  14.05.2016 01:45
  • Argument z obcokrajowcami jest nie na miejscu, nowe regulacje UE od 1 maja ograniczają koszt internetu w roamingu do 5 centów za 1MB. Koszty usług telekomunikacyjnych spadają i będą spadać dalej. Korzyści z tego projektu są znikome.
   Mieszkaniec7003  23.06.2016 13:15
  • BTW, nigdy się nie doczekamy czasów gdzie hot spoty będą na każdym rogu. Niby czemu mielibyśmy na nie czekać skoro internet już teraz jest (prawie) wszędzie?
   Mieszkaniec7003  23.06.2016 13:18
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec7003  23.06.2016 13:07
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany