Czyste powietrze na Ursynowie - cykl spotkań edukacyjnych

2286
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ursynów
Ursynów Wysoki Południowy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
17 845 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 442 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Czyste powietrze, wolne od szkodliwych pyłów, gazów i sadzy nie tylko zwiększa komfort życia, ale także wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i otaczający nas krajobraz. W ramach projektu proponuję przeprowadzenie cyklu 5 spotkań edukacyjnych na temat ochrony powietrza, mających na celu podnoszenie świadomości mieszkańców o zagrożeniach i przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2018 23:25
W ramach projektu zostało przeprowadzonych pięć bezpłatnych wykładów na temat czystości powietrza. Dzięki edukacyjnym spotkaniom prowadzonym przez m.in. meteorologów i lekarzy podnieśliśmy świadomość i dowiedzieliśmy się jak przeciwdziałać zanieczyszczeniu powietrza. Szczegóły na plakacie.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Ursynów Wysoki Południowy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Natoliński Ośrodek Kultury
ul. Na Uboczu 3
02-791 Warszawa

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Czyste powietrze, wolne od szkodliwych pyłów, gazów i sadzy nie tylko zwiększa komfort życia, ale także wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i otaczający nas krajobraz. W ramach projektu proponuję przeprowadzenie cyklu 5 spotkań edukacyjnych na temat ochrony powietrza, mających na celu podnoszenie świadomości mieszkańców o zagrożeniach i przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu powietrza.
Opis projektu
Projekt "Czyste powietrze na Ursynowie - cykl spotkań edukacyjnych" ma za zadanie budowanie świadomości mieszkańców o zagrożeniach związanych z niską jakością powietrza. Cykl spotkań edukacyjnych na temat ochrony powietrza będzie pretekstem do promowania postaw sprzyjających dbaniu o jakość powietrza, takich jak odpowiednie sposoby ogrzewania budynków, korzystanie z komunikacji miejskiej, współdzielenie środków transportu. Projekt ma na celu uświadamianie mieszkańcom konieczności dbania o właściwą jakość powietrza oraz sygnalizowanie niepokojących zjawisk. W ramach projektu przewiduje się przeprowadzenie pięciu spotkań z mieszkańcami, których tematem będzie ochrona powietrza.
Spotkania odbywać się będą w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w dni powszednie w godzinach popołudniowych lub w weekendy.
Czas trwania każdego ze spotkań - około 2 godziny.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wobec alarmujących danych o jakości powietrza w wielu miastach Polski i statystykach zgodnie z którymi co roku 40 tysięcy Polaków umiera ze względu na choroby wywołane zanieczyszczeniem powietrza, należy szeroko edukować mieszkańców jak wspólnie możemy dbać o czystość powietrza. Kształtowanie świadomości problemu wśród mieszkańców i pozwoli wykonać dzielnicy Ursynów kolejny krok, aby stać się najlepszym miejscem do życia w Warszawie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
10.000 zł - koszt organizacji 5 spotkań,
6.000 zł - koszt promocji (ogłoszenia w lokalnej prasie, stronie internetowej, mediach społecznościowych, druk plakatów i ulotek).
1.845 zł - koszt najmu sali
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
17 845,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

18.04.2016 16:45
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów
19.04.2016 15:34
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów
25.05.2016 12:48
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Jestem jak najbardziej za idea uswiadamiania mieszkancom Warszawy jak zlej jakosci powietrzem oddychamy, zwlaszcza zima, kiedy stezenie szkodliwych substancji dramatycznie rosnie glownie na skutek palenia w przydomowych piecach weglem, koksem, ekogroszkiem (eko nie oznaczajacym ekologiczny:(, mialem i niestety smieciami. Transport samochodowy jest drugorzednym czynnikiem.

  Na Ursynowie znajduje sie 1 stacja pomiarowa na osiedlu Stoklosy a jej odczyty mozna sprawdzac kilka razy dziennie na stronie Wojewodzkiego Inspektoratu Ochrony Srodowiska
  http://sojp.wios.warszawa.pl/?par=90

  Aplikacja GIOS na Androida, ktora przekazuje info ze stacji w calej Polsce na biezaco, juz dziala ....na iOSowa apke trzeba jeszcze poczekac.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.anddev.polishairpollution&hl=pl

  Gdyby przesledzic raporty jakosc powietrza dla calej Warszawy z poprzednich lat (dostepne sa na stronie WIOS) to Ursynow nie wypada co prawda najgorzej ale to Wilanow jest najczystsza dzielnica jesli chodzi o powietrze i jedyna dzielnica, w ktorej normy jakosci powietrza nie sa przekraczane lub przekraczane sporadycznie i niewiele.

  Ten projekt jest sluszny jesli chodzi o cel tyle ze dubluje istniejace juz rozwiazania. Wartoscia dodana mogloby byc wyswietlanie informacji o jakosci powietrza na budynku Urzedu Dzielnicy.

  Zycze powodzenia w glosowaniu bo sprawa jest wazna!:)
  Sylwia Jedyńska  21.01.2016 12:31
  • Bardzo dziękuję za komentarz.
   Oczywiście w Warszawie znajdują się stacje WIOŚ, ale jest ich niewiele, z tego powodu dane są w dużym stopniu punktowe i trudno na ich podstawie stworzyć pełniejszy obraz jakości powietrza w mieście. Na Ursynowie rzeczywiście znajduje się jedna stacja pomiarowa obsługiwana przez WIOŚ, tak zwana stacja "tła miejskiego". Proponowane w ramach projektu rozwiązanie ma za zadanie rozszerzenie obszaru pomiarów tak, aby móc przedstawić pełniejszy obraz aktualnego stanu powietrza oraz zróżnicować go w zależności od konkretnych obszarów dzielnicy.
   Mieszkaniec  21.01.2016 12:52 Autor projektu
 • Popieram i proponuję 6 stację zamontować na dronie, który będzie latał nad domkami z kominkami.
  Krzysztof Olędzki  23.01.2016 10:35
  • Pomysł z dronem może brzmieć śmiesznie, ale naprawdę takie pomiary są już realizowane w Polsce (pod Warszawą oraz na Podkarpaciu). Loty bezzałogowców ze specjalną aparaturą pozwalają na pomiary pionowego rozkładu aerozoli w atmosferze i badanie warunków smogowych.
   Mieszkaniec  24.01.2016 01:29 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany