Oświetlenie bieżni lekkoatletycznej boiska WCSM "Agrykola"

2117
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Wars
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
19 900 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 394 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu biegaczy korzystających z gościny WCSM Agrykola. W okresie wczesnowiosennym i wczesnojesiennym z bieżni lekkoatletycznej korzystają setki biegaczy. Po zmroku, gdy z bieżni korzysta najwięcej osób, treningi są utrudnione ze względu na brak światła. Oświetlenie stadionu umożliwi biegaczom bezpieczniejszy i efektywniejszy trening.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
08.01.2018 13:36
Projekt polegał na poprawie komfortu biegaczy korzystających z bieżni lekkoatletycznej WCSM Agrykola. W tym celu w miesiącach marzec-kwiecień oraz wrzesień-listopad 2017 r. w ramach realizacji projektu zgłoszonego do budżetu partycypacyjnego włączane było oświetlenie stadionu. Biegacze mogli korzystać z bieżni również po zmroku - w bardziej komfortowych warunkach.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Warszawskie Centrum Sportu Młodzieżowego "Agrykola"

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Śródmieście
Obszar objęty pomysłem:
Wars
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
WCSM Agrykola, ul. Myśliwiecka 9, 00-459 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Bieżnia znajduje się na terenie obiektu miejskiego. Obiekt ten jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy wchodząc na jego teren zobowiązują się do przestrzegania regulaminu. Wstęp jest bezpłatny.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu biegaczy korzystających z gościny WCSM Agrykola. W okresie wczesnowiosennym i wczesnojesiennym z bieżni lekkoatletycznej korzystają setki biegaczy. Po zmroku, gdy z bieżni korzysta najwięcej osób, treningi są utrudnione ze względu na brak światła. Oświetlenie stadionu umożliwi biegaczom bezpieczniejszy i efektywniejszy trening.
Opis projektu
Bieganie amatorskie przeżywa dynamiczny rozwój. Bieżnia Agrykoli ze względu na swoje położenie - centrum miasta, nieopodal Łazienek i skarpy - oraz przychylność Dyrekcji WCSM, jest "kultowym" miejscem biegaczy - tak amatorów, jak i wyczynowców (juniorów i seniorów). W okresie startowym - marzec-listopad - każdego dnia korzystają z niej setki biegaczy.
Najwięcej trenujących jest od wtorku do czwartku, w godzinach 18.00-21.30. W sezonie w tych porach trenuje ponad 100 osób jednocześnie.
Rodzi to zagrożenia i problemy dla biegających (więcej w "Uzasadnieniu projektu"). Dzięki uzyskanym funduszom, WCSM Agrykola zapewniłoby rozwiązujące wskazane problemy oświetlenie bieżni wtedy, gdy jest na niej wielu biegaczy, a zarazem nie ma już młodych piłkarzy, których odpowiedni i bezpieczny trening należy do zadań WCSM Agrykola finansowanych z budżetu m. st. Warszawy.

Planujemy, by oświetlenie stadionu finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego miało miejsce przez 1,5-2 godziny dziennie, trzy razy w tygodniu - we wtorek, środę i czwartek - w najbardziej obleganych miesiącach, w których zarazem wcześnie zapada zmierzch - czyli marzec i kwiecień oraz wrzesień, październik i początek listopada. Sezon masowego trenowania kończy się 11 listopada, wraz z organizowanym przez Aktywną Warszawę (podmiot miejski) Biegiem Niepodległości.
Oświetlenie stadionu ze środków BO planujemy głównie między godziną 19.30 a 21.00. Dokładne godziny będą dostosowane do godziny zapadania zmierzchu i skorelowane z oświetleniem finansowanym przez miasto w ramach zadań statutowych WCSM Agrykola. Dokładny harmonogram będzie ustalany przez dyrekcję WCSM Agrykola i wnioskodawcę projektu na początku każdego miesiąca oraz udostępniany za pośrednictwem strony internetowej.
Wstępny plan to:
Okres Godziny świecenia Liczba dni z oświetleniem Liczba godzin w okresie
1 marca - 30 marca 19.30-21.00 14 21
4 kwietnia-13 kwietnia 19.45-21.15 6 9
16 kwietnia-30 kwietnia 20.00-21.30 6 9
5 września-14 września 20.00-21.30 6 9
19 września-12 października 19.30-21.30 12 24
17 października-9 listopada 19.30-21.00 12 18
W sumie 90 godzin oświetlenia wg harmonogramu
Uzasadnienie realizacji projektu
Duża liczba biegaczy trenujących na bieżni WCSM Agrykola (nierzadko ponad 100 jednocześnie) rodzi różne zagrożenia i problemy. Szybkobiegający nie zawsze dostrzegą wolniejszych użytkowników bieżni (i na odwrót). Rozgrzewki i bardziej skomplikowane treningi (siłowe, techniczne, sprawnościowe) nie mogą być odpowiednio nadzorowane przez trenerów. Problemy te rozwiązałoby oświetlenie stadionu po zmierzchu. Dzięki funduszom uzyskanym na rzecz realizacji projektu, WCSM Agrykola zapewniłoby oświetlenie bieżni także wtedy, gdy jest wielu biegaczy, a nie ma na boisku młodych piłkarzy, których odpowiedni i bezpieczny trening należy do zadań WCSM Agrykola, finansowanych z budżetu m. st. Warszawy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- 90 godzin oświetlenia wg harmonogramu x 200 zł = 18 000 zł
- 5 godzin (300 minut) oświetlenia "ekstra" - w przypadku przedłużenia oświetlania ponad harmonogram (np. wiele biegaczy po wyznaczonej godzinie) x 200 zł = 1000 zł
- Koszty rozpalenia lamp (stosowane wtedy, gdy oświetlenie boiska dla biegaczy nie stanowi kontynuacji oświetlenia dla piłkarzy - kwiecień i I poł września. Przyspiesza to zużywanie lamp i pochłania więcej prądu): 18x 50 zł = 900 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
19 900,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

06.05.2016 08:00
Koordynator w AKTYWNA WARSZAWA

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany