Kosmos na Puławskiej! By ursynowski odcinek ulicy Puławskiej stał się przyjaźniejszy mieszkańcom obsiewamy go kosmosem.

2043
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
37 500 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Zróbmy KOSMOS na Puławskiej!
Niech ta mecząca spalinami i hałasem ulica stanie się choć odrobinę bardziej przyjazna mieszkańcom. Wzdłuż całego ursynowskiego odcinka Puławskiej, posiejemy kwiaty kosmosu czyli popularnej warszawianki. Dzięki temu, oprócz rzeki samochodów, będzie tu też coś, czym cieszyć będziemy oczy w drodze do szkoły, pracy czy na spotkanie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Puławska w granicach dzielnicy Ursynów
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt dotyczy całego odcinka ulicy Puławskiej leżącego w granicach dzielnicy Ursynów czyli od ulicy Rzymowskiego do ulicy Kuropatwy. Lokalizacje ustalone z autorką: - wzdłuż muru Wyścigów Konnych – ok. 190 mb. - pomiędzy Dolinką Służewiecką a ul. Zaorskiego – 180 mb - pas środkowy między jezdniami pomiędzy ul. Pileckiego a ul. Samsonowską – ok. 115 mb - pomiędzy ul. Pustułeczki a ul. Płaskowickiej – ok. 90 mb - pomiędzy ul. Płaskowickiej a ul. Ibisa ok. 100 mb - w okolicach ul. Dzierzby – ok. 40 mb - w okolicach ul. Pelikanów – ok. 120 mb - o okolicach ul. Tukana – ok. 130 mb - pomiędzy ul. Karmazynową a ul. Jaskółczą – ok. 145 mb - w okolicach ul. Kuropatwy – ok. 40 mb - w okolicach ul. Ludwinowskiej – ok. 40 mb
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zróbmy KOSMOS na Puławskiej!
Niech ta mecząca spalinami i hałasem ulica stanie się choć odrobinę bardziej przyjazna mieszkańcom. Wzdłuż całego ursynowskiego odcinka Puławskiej, posiejemy kwiaty kosmosu czyli popularnej warszawianki. Dzięki temu, oprócz rzeki samochodów, będzie tu też coś, czym cieszyć będziemy oczy w drodze do szkoły, pracy czy na spotkanie.
Opis projektu
Kosmos na Puławskiej to pomysł na stworzenie rabat kwiatowych wzdłuż całego, ursynowskiego odcinka ulicy Puławskiej. W ramach projektu, w miejscach, w których dzisiaj rośnie trawa powstanie od kilkudzisięciu do kilkuset większych i mniejszych rabat z kwiatami kosmosu podwójnie pierzastego nazywanego popularnie warszawianką. Nasadzenia mają być tak intensywne by efekt był wyraźny a łany kosmosu stały wizytówką tej części miasta.
Dzięki zrealizowanemu projektowi w drodze do szkoły, do pracy czy na spotkanie będziemy mogli cieszyć oczy (a może nawet i nos!) kolorowymi kwiatami rodem z kosmosu ;-)

Potrzebny będzie koordynator, który wspólnie z fachowcami z Zarządu Dróg Miejskich, Inspektorem odpowiedzialnym za zieleń miejską w dzielnicy oraz z Policją ustali, w których miejscach możliwe jest założenie rabat. Nie mogą one bowiem zasłaniać widoczności kierowcom oraz zagrażać bezpieczeństwu pieszych poruszających się po i w okolicach Puławskiej.
WAŻNE by w związku z planami budowy bus-pasa i drogi rowerowej przy ul. Puławskiej nasadzenia KOSMOSU wzięto JUŻ TERAZ pod uwagę.
Zakładamy, że na początku realizacji projektu wybranych zostanie od kilkudziesięcu do kilkuset miejsc, w których dzisiaj rośnie trawa a po stworzeniu rabat zakwitnie kosmos. Posieją je sami mieszkańcy i to oni będa doglądać kwiatów w przyszłości.
Te bardzo łatwe w uprawie kwiaty dorastają do wysokości 1 -1,20 m więc poza poprawą estetyki przestrzeni stanowić też będą rodzaj barwnego pasa zieleni oddzielającego pieszych od ulicy.
Kosmosy rozmnaża sie z nasion, które zachowują zdolność kiełkowania przez 2-3 lata. Nasiona łatwo zebrać samemu z przekwitłych kwiatów. Wysiewa się je pod koniec kwietnia i na początku maja od razu do gruntu. Kiełkują bardzo dobrze po 4-10 dniach.

Ważnym założeniem projektu, poza estetyką, jest chęć aktywizacji lokalnej społeczności. przez włączenie mieszkańców domów i osiedli usytuowanych w pobliżu ulicy Puławskiej do wspólnej akcji zakładania i obsiewania kosmosem rabat kwiatowych. Poza stworzeniem przyjaznej przestrzeni akcja może więc też służyć integracji mieszkańców naszej dzielnicy.
-------------------------------
Zmiana: realizacja przez firmę ogrodniczą.
Uzasadnienie realizacji projektu
Puławska w granicach Ursynowa nie jest ładna. Ale jest nam bardzo potrzebna bo na codzień dojeżdżamy nią do pracy, do szkoły, na zakupy czy na towarzyskiej spotkanie. Spędzamy tu codziennie od kilku do kilkudzisięciu minut (korki!) więc ten fragment publicznej przestrzeni powinien być nam choć odrobinę bardziej przyjazny.
Puławska przecina całą dzielnicę a spory jej fragment biegnie przez rejon nazywany Zielonym Ursynowem. Choćby to powinno nas zobowiązywać do dopuszczenia do Puławskiej elementów natury.
Kontakt z naturą zaś, co udowodnili w swoich badaniach naukowcy, to jeden z czynników warunkujących nasze poczucie szczęścia. Stąd pomysł na zieleń i kwiaty wzdłuż Puławskiej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W porozumieniu z autorem wprowadzono nastepujace zmiany:
Założenie kwietników oraz ich pielęgnacja do końca 2017 r. przez profesonalną firmę ogrodniczą - 36 tys. zł.
Ustawienie tabliczek informacyjnych 2 x 750 zł = 1500 zł
Łączny koszt 37 500 zł
----------------------------------------------------------
Kosztorys powstał z założeniem zaangażowania do pracy przy zakładaniu rabat lokalnych mieszkańców. Ale konieczne może się okazać dodatkowe zatrudnienie ekipy ogrodników.
Stąd ta pozycja w kosztorysie.

1. Koszt opracowania planu nasadzeń, wyznaczenia miejsc pod rabaty 1 000 zł
(zakładamy, że urzędnicy włączą się w zadanie w ramach swoich obowiązków; wycena dotyczy więc kosztów materiałów oraz sporządzenia mapki przez grafika)
2. Koszt akcji społecznej 6 000 zł
(zatrudnienie osoby, która opracuje, zaplanuje i przeprowadzi akcje aktywizującą lokalnych mieszkańców do włączenia się w tworzenie rabat; wycena jest szacunkowa, dokonana na podstawie kosztorysów podobnych projektów przeprowadzanych przez organizacje pozarządowe)
3. Przygotowanie ziemi pod wysiew nasion 50 000 zł
(praca firmy ogrodniczej - zdjęcie darni, spulchnienie gleby, ewentualne wzbogacenie jej ziemią ogrodową, koszty pracy ogrodników itp)
4. Koszt zakupu nasion kosmosu 3 000 zł
5. Koszt pracy koordynatora odpowiedzialnego za realizację zadania 6 000 zł
(honorarium obejmuje pracę oraz koszty koniecznych do wykonania telefonów oraz podróży niezbędnych do zrealizowania projektu)
6. Koszt promocji 6 000 zł
(zaprojektowanie, wydrukowanie i dystrybucja ulotki informującej o projekcie i zachęcającej do jego realizacji mieszkańców dzielnicyu Ursynów)

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
37 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
W kolejnych latach rabaty będą pielęgnowane w ramach umów na kompleksową obługe zieleni zawieranych przez ZOM.

Utrzymanie rabat 3 000
Dosiewanie nasion 3 000
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
6 000,00 zł

Modyfikacje

15.03.2016 11:44
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
18.04.2016 11:58
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta
18.04.2016 12:00
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Proszę obejrzeć zdjęcia, które przygotowałam na potrzeby projektu Kosmos na Puławskiej:
  https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/uploads/tasks/1452866824_zalacznik_0_1315.pdf
  Mieszkaniec1315  21.01.2016 21:50 Autor projektu
 • Pięknie. Oby się udało. Puławska to bardzo smutna ulica.
  Mieszkaniec1598  23.01.2016 17:36
 • Smutna, głośna i brzydka. Niestety.
  Choć są takie jej fragmenty, gdzie warto zatrzymać się na dłużej. Nie mówiąc już o bocznych uliczkach, lesie kabackim czy pozostałościach pól uprawnych.
  Jedyne co możemy zrobić z Puławską to ją trochę upiekszyć. Wpuścić tu KOSMOS. :-)
  Ważne żebyśmy pomyśleli o tym już teraz bo w związku z planowanym bus-pasem i budową ścieżek rowerowych projektowana jest kolejna przebudowa Puławskiej. Chyba nawet w tym roku.
  Mieszkaniec1315  14.03.2016 00:04 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany