R-STACJA wielofunkcyjna stacja rowerowa

2115
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wawer
Falenica
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
12 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • sport
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 212 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
R-STACJA to miejsce, w którym rowerzyści mogliby skorzystać z kompresora, kluczy rowerowych, wi-fi uzupełnić bidon woda ozonowaną, sprawdzić swoją pozycję na mapie szlaku, czy po prostu odpocząć.
R-STACJA może, ale nie musi być budowana od nowa - proponuję wyremontowanie i zaadoptowanie znanej Faleniczanom "video-budki" na rogu Zabawnej i Margerytki.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
27.09.2017 14:21
Projekt zrealizowany.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Wawer

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wawer
Obszar objęty pomysłem:
Falenica
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Róg Zabawnej i Margerytki w Falenicy. Lokalizacja zastępcza: Frenkla przy mini-parku.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Video-budka ze względu na swój mały rozmiar nie ma uzasadnienia dla prowadzenia działalności komercyjnej. Tymczasem jest w w kluczowym miejscu Falenicy (blisko Angeliki) i na oczach mieszkańców popada w ruinę. Jeśli jednak video-budka ze względów prawnych będzie wykluczona - proponuję lokalizację zastępczą - przy ul. FRENKLA, przy tablicy informacyjnej dot. ścieżki rowerowej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
R-STACJA to miejsce, w którym rowerzyści mogliby skorzystać z kompresora, kluczy rowerowych, wi-fi uzupełnić bidon woda ozonowaną, sprawdzić swoją pozycję na mapie szlaku, czy po prostu odpocząć.
R-STACJA może, ale nie musi być budowana od nowa - proponuję wyremontowanie i zaadoptowanie znanej Faleniczanom "video-budki" na rogu Zabawnej i Margerytki.
Opis projektu
R-STACJA - to propozycja uniwersalnej nazwy dla wszystkich tego typu stacji przeznaczonych dla rowerów. Tak jak kiedyś jeździło się na "CPN", tak teraz można umówić się przy R-STACJI. W Falenicy, lub wszystkich innych miejscach, które nazwę podchwycą.
Jeśli chodzi o funkcjonalność stacji rowerowej - to właściwie sama nazwa wszystko wyjaśnia. Ogólne korzyści dla mieszkańców są wielorakie - promocja zdrowego trybu życia, funkcje edukacyjne (mapa może nosić takie cechy), wartości socjalne itp. Rowery stają się modne i w wielu rozwiniętych miastach powoli zastępują samochody.
Jeśli chodzi o samą "video-budkę" - w tej chwili obserwujemy jak zapada się dach. Jest obklejona ogłoszeniami i brudem. Ponieważ jest zbyt mała na funkcje komercyjne - niechybnie stanie się pomnikiem zaniedbania.
R-STACJA - . Dookoła - proponuje kostkę Bauma na obszarze 15 metrów kw. i ławkę.
LOKALIZACJA ZASTĘPCZA - teren przylegający do ulicy Frenkla i mini-parku. Park jest własnością prywatną, ale pas pomiędzy już nie. Istnieje w tym miejscu nieco archaiczna mapa rowerowa. Ulica Frenkla jest częścią niebieskiego szlaku rowerowego. Jeden z projektów budżetu partycypacyjnego 2016 przewiduje instalację oświetlenia w tym miejscu. W lokalizacji zastępczej projekt jest uproszczony - ogranicza się do wiaty, utwardzenia gruntu, montażu kompresora z kluczami, podświetlanej tablicy z mapą i prostej studzienki. Gotowe zewnętrzne urządzenia do obsługi rowerów zainstalował np. Służewiecki Dom Kultury. Ale nie tylko: http://www.eratuszgdynia.pl/news/883 lub http://torun.wyborcza.pl/torun/1,48723,17725393,Samoobslugowy_serwis_rowerowy___w_Toruniu_beda_trzy.html

Uzasadnienie realizacji projektu
W okolicy nie ma żadnego miejsca, w którym można dopompować koło, uzupełnić wodę (kiedyś była ogólnodostępna studnia). Ale to przede wszystkim - wartości socjalne, edukacyjne i prozdrowotne. To także dobre publicity dla samej dzielnicy. Warto dodać, że trasa rowerowa jest naszym lokalnym skarbem i była ostatnio opisywana w prasie jako... najlepsza w Polsce. Stworzenie infrastruktury rowerowej wydaje się więc czymś zupełnie naturalnym.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Stacja naprawy rowerów 6000 zł.
ławka z zadaszeniem 1000 zł.
tablica informacyjna 1000 zl.
stojak na rowery - 2000 zł.
kostka brukowa - 2000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
12 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Konserwacja, naprawy
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
500,00 zł

Modyfikacje

11.03.2016 23:13
Autor projektu
13.03.2016 17:29
Autor projektu
13.03.2016 17:36
Autor projektu
25.03.2016 09:55
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
24.05.2016 11:00
Koordynator w dzielnicy Wawer

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Właścicielowi obiektu pomysł się podoba i byłby skłonny udostępnić go mieszkańcom. Napisałem maila do Urzędu z prośbą o umożliwienie uzupełnienia projektu o dokumenty to potwierdzające. Mam nadzieję, że Falenicka budka nie tylko przeżyje, ale będzie świecić zupełnie nowym blaskiem. :)
  Mieszkaniec1684  27.01.2016 21:50 Autor projektu
 • Kto jest teraz właścicielem obiektu i ewentualnego terenu pod kostkę oraz stojaki na rowery?
  Mieszkaniec2494  06.02.2016 16:58
  • Właścicielem obiektu jest osoba prywatna, ale właścicielem terenu na którym stoi budka - jest według moich informacji - miasto.
   Mieszkaniec1684  07.03.2016 03:40 Autor projektu
 • R-STACJA jest już na facebooku :) https://www.facebook.com/R-Stacja-Falenica-1025190360894694/?fref=nf
  Mieszkaniec1684  23.05.2016 12:00 Autor projektu
 • Ponieważ taka stacja byłaby nieco na uboczu, przydatne byłyby tablice informacyjne kierujące do tej budki z dalszej odległości.
  Pozwoli to udostępnić budkę większej liczbie osób, nie tylko lokalnie ale i jadących ulicą Patriotów.
  Mieszkaniec4446  14.06.2016 09:13
  • Dziękuję za tę uwagę, ale Patriotów nie jest wymarzoną (póki co;) trasą dla rowerów. Przynajmniej - nie na naszym odcinku. Lokalizacja przy videobudce i znanej wszystkim restauracji Angelika jest natomiast tuż przy fantastycznym szlaku rowerowym. Sam pomysł z drogowskazami jest naturalnie bardzo dobry. R-STACJA w tym miejscu daje dodatkowo szansę na uratowanie niszczejącego obiektu (dawnej videobudki właśnie), który ze względu na swój mały rozmiar nie ma uzasadnienia rynkowego. Mam nadzieję, że wkrótce będzie to znowu jedna z ikon Falenicy, miejsce spotkań, punkt orientacyjny, schronienie przed deszczem (...).
   Mieszkaniec1684  17.06.2016 01:58 Autor projektu
 • Z OSTATNIEJ CHWILI. Jak poinformował mnie pan Jan Panuciak, inspektor z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy przydzielony do naszego projektu - realizacja jest przewidziana na kwiecień. Poprosiłem o szczegółowe dane projektowe - dzięki temu będę mógł rozmawiać z inwestorem prywatnym, który w zamian za reklamę wyremontuje videobudkę. Tak więc będzie i wiata, i ławeczka, i zestawy do obsługi rowerów, i budka wyremontowana nie za publiczne pieniądze. Sprytnie, right? ;)
  Mieszkaniec1684  02.03.2017 23:18 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany