Poidełko wody pitnej dla dorosłych,dzieci i zwierząt Żoliborz Sady

2112
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Żoliborz
Sady Żoliborskie-Zatrasie
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
65 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 380 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Proponujemy postawienie poidełka wody pitnej - kamiennej lub metalowej rzeźby artystycznej z czterema uruchamianymi przyciskami kranikami –do picia dla dorosłych, do napełniania butelek, do picia dla dzieci i długą misą dla psów. Rzeźba stanęłaby w parku Sady Żoliborskiej w pobliżu placu zabaw dla dzieci i blisko ścieżki spacerowej i rowerowej.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.01.2018 15:15
W ramach projektu w Parku Sady Żoliborskie wybudowano przyłącze wodociągowe wraz z poidełkiem wody pitnej dla dorosłych, dzieci i zwierząt.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Żoliborz
Obszar objęty pomysłem:
Sady Żoliborskie-Zatrasie
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Sady Żoliborskie- dz. ewid. nr 9 z obrębu 7-02-04- zał. mapa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park Sady Żoliborskie w pobliżu placu zabaw dla dzieci i ścieżki spacerowej i rowerowej. Lokalizacja poidełka została tak wyznaczona żeby był krótki odcinek przyłącza wodno-kanalizacyjnego do sieci miejskiej MPWiK.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Proponujemy postawienie poidełka wody pitnej - kamiennej lub metalowej rzeźby artystycznej z czterema uruchamianymi przyciskami kranikami –do picia dla dorosłych, do napełniania butelek, do picia dla dzieci i długą misą dla psów. Rzeźba stanęłaby w parku Sady Żoliborskiej w pobliżu placu zabaw dla dzieci i blisko ścieżki spacerowej i rowerowej.
Opis projektu
W parku na Sadach Żoliborskich są drzewa owocowe, ławeczki do piknikowania, place zabaw dla dzieci, stoły ping-pongowe, siłownia na świeżym powietrzu, ścieżka rowerowa prowadząca na Bielany, trasy biegowe. W parku brakuje ujęcia z bieżącą pitną wodą, kraników z których można w upalne dni się napić wody, albo umyć ręce, owoce lub warzywa, które chce się zjeść w parku na ławeczce, chcielibyśmy żeby park został urozmaicony i zyskał wyjątkowy styl dzięki kranikowi – artystycznej rzeźbie.

Osiedle Sady Żoliborskie jest przykładem ciekawej architektury, chcemy dodać do tego osiedla jeszcze jeden charakterystyczny, ciekawy punkt. Połączymy funkcję użyteczną – jaką jest zainstalowanie kranika do wody, z funkcją estetyczną (rzeźbą).

Proponowane przez nas poidełko wody pitnej zostanie zaprojektowane w formie rzeźby artystycznej. W formie będą cztery kraniki, każdy wyposażony w mechanizm pozwalający uruchomić pobór wody na kilka sekund i następnie wyłączany automatycznie by uniknąć marnowania wody. Rzeźba powinna być prosta, trwała i dopasowane do estetyki dzielnicy.

Proponujemy cztery kraniki:
v) kranik do picia dla dorosłych,
vi) kranik do picia dla dzieci,
vii) kranik do mycia rąk i napełniania butelek - takie rozwiązanie jest bardzo ekologiczne, użytkownicy nie kupują kolejnych plastikowych butelek z wodą, które nie rozłożą się jeszcze setki tysięcy lat.
viii) Kranik z misą, z którego mogą napić się psy, z wydłużonej misie gdzie zbiera się woda piją również ptaki.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zainstalowanie poidełka przyniesie wiele korzyści: Kraniki z wodą pitną pozwolą dorosłym i dzieciom zaspokoić pragnienie w upalne dni.
Kraniki do mycia rąk pozwolą dzieciom i dorosły m umyć ręce przed posiłkiem na świeżym powietrzu, umyć owoce i warzywa, które chcieliby zjeść w parku, przepłukać ręce po zabawie w piaskownicy, na placu zabaw, albo po zajęciach sportowych. Kraniki do napełnienia butelek mają znaczenie ekologiczne, będzie można napełnić butelkę zamiast kupowania nowej. Misy dla psów bardzo się przydają w upalne dni, z takich mis korzystają również ptaki.
Poidełko w rzeźbie urozmaici charakter sadów Żoliborskich, stanie się punktem charakterystycznym i doda uroku otoczeniu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt całkowity realizacji projektu do 65 000 zł.
- koszt projektu 64 000 zł (w tym przygotowanie projektu instalacji poidełka, przygotowanie rzeźby wraz z projektem, materiałami i realizacją oraz koszt budowy przyłącza),
- tabliczka informacyjna dotyczącą budżetu partycypacyjnego 1000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
65 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
1) Koszty zużycia wody I odprowadzania ścieków przy założeniu zużycia wody w ilości 1m3 dziennie przez 214 dni w roku (kwiecień-październik)
Koszt zużycia wody wg stawek MPWiK – 3,54 PLN/m3 x 214m3 = 758,00 PLN
Koszt kanalizacji wg stawek MPWiK: 6,93 x 214 m3 = 1483,00
2) Koszt utrzymania poidełka zgodnie z zasadami higieniczno-sanitarnymi = 70 dni (Czyszczenie trzy razy w tygodniu) x 100PLN = 7000


Łączne koszty eksploatacji = 9241 PLN
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
9 241,00 zł

Modyfikacje

18.04.2016 14:23
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (9)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dziwny projekt, liczę, że dzieci z pobliskiej szkoły nie będą nagabywane do głosowania na niego. Proponuję kupno 20 opakowań serka, zjeść, umyć, nalać wody zwierzątkom. Obejdzie się bez ofiarowania lekką ręką 50 tysięcy złotych nieujawnionemu autorowi "rzeźby". Dla zwierząt to chyba będzie bez różnicy... Proszę państwa, szanujmy publiczne pieniądze.
  Mieszkaniec2099  25.01.2016 18:34
  • Ktoś tu chce zarobić po prostu, nie głosujcie na ten projekt.
   Mieszkaniec2745  10.02.2016 19:20
  • Pisząc ten projekt zależało nam na poidełkach wody pitnej, chcemy aby pitna woda była dostępna w parkach. Chcemy również aby były kraniki z bieżącą wodą w parkach, jest to szczególnie ważne dla matek z dziećmi, ale również dla osób uprawiających sporty na świeżym powietrzu.

   Pomysł włożenia poidełka w rzeźbę wydaje nam się ciekawym urozmaiceniem dla parku Sady Żoliborskiej. Nie wpisaliśmy konkretnego artysty/artystki ponieważ nie wolno nam wskazywać wykonawców w projektach do budżetu.

   Mieszkaniec2691  12.02.2016 12:48
  • Nie widzę nic dziwnego w tym projekcie. W każdym parku powinno być ogólnodostępne ujęcie wody. Nie wiem czy akurat konieczne są cztery kraniki, może wystarczyłby jeden ludzki i poidełko dla psów. Ale taka jest koncepcja projektodawców. Fajnie, że to nie same poidełka ale wzięto również pod uwagę walory estetyczne. Mam jednak obawy co do korzystania z wody przez psy i ptaki (jest to nieuniknione). Ze względów zdrowotnych nie jest to dobre rozwiązanie dla czworonogów (ptaki przenoszą wiele chorób). Ale lepiej jak poidełko będzie niż miałoby go nie być. Nawet jakby zrobić oddzielne poidełko dla ptaków, to i tak piłyby gdzie chciały:) One też potrzebują wody.
   Mieszkaniec821  12.02.2016 14:31
  • Dzień dobry,

   Dziękuje za głos wsparcia. Rozumiem Pani komentarz dotyczący za dużej ilości kraników, nie mniej uważamy, że fajnie jest gdy jedna misa dla dorosłych jest wyżej, wygodna do picia, a jedna niżej dla dzieci. Uważamy, że oddzielny kranik do napełniania butelek i mycia rąk okaże się przydatny i bardziej higieniczny.

   Jeżeli chodzi o misy dla psów ewentualnie ptaków, przede wszystkim proponujemy rozwiązanie dla psów, ale dobrze by było gdyby rzeźba powstała w takim kształcie by woda chwilę stała, tak aby ptaki mogły się napić. Niestety albo na szczęście składając projekt nie możemy sugerować wykonawców rzeźby, tym samym pozostało by to w gestii twórcy, ale wszystkie sugestie są bardzo mile widziane.

   Pozdrawiam!
   Iza
   Mieszkaniec2691  05.03.2016 18:53
 • A kto będzie pił tą wodę? Chyba starsze dziadki z okolicy. Z konewkami po wodę do domu do picia, mycia, podlewania. Dla oszczędności.
  Marnotrastwo środków.
  Na Nowym Żoliborzu to by się park przydał. Ale tu, wiele tysięcy na takie głupoty jak poidełko? Szkoda pieniędzy.
  Mieszkaniec2856  18.02.2016 01:26
  • Woda będzie dostępna dla wszystkich, będą mogli z niej skorzystać rodziny z dziećmi bawiące się na placu zabaw, biegacze i rowerzyści, i oczywiście starsi ludzie.

   Dostępność wody w parkach redukuje wytwarzania śmieci, ludzie rzadziej kupują wodę w butelkach, rzadziej więc wyrzucają plastikowe butelki na przykład w krzaki.

   Dla Nowego Żoliborza zostało złozonych 19 projektów, można sobie wybrać projekty, które Panu pasują, można również złożyć projekt parku, zachęcam do głosowania i zgłaszania projektów.

   Pozdrawiam
   Mieszkaniec2691  05.03.2016 18:59
  • Niestety Epixozoli ma wiele racji. Rozmawiając z urzędnikami w sprawie swojego projektu dowiedziałam się od nich, że niewskazany jest ogólnodostępny dostęp do wody. Podobno okoliczni mieszkańcy nagminnie przychodzą z pojemnikami po wodę aby w domu zaoszczędzić. Uwzględniłam jednak w kosztorysie ujęcie wody. Przez grupę "oszczędnickich" nie można rezygnować z rzeczy istotnej. Wierzę, że podczas głosowania mieszkańcy również będą kierować się priorytetami i poidła powstaną.
   Mieszkaniec821  05.03.2016 20:02
  • W parku Sady Zoliborskie jest ujecie wody oligoceńskiej.
   Wiec jeśli gdzieś ludzie chodzą po darmowa wodę to wlasnie tam.

   Poidełko jako jeden czy dwa kraniki z małym ciśnieniem wody chyba nie zrujnuje miasta.

   Ja w każdym razie popieram.
   Mieszkaniec2543  21.03.2016 19:27
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany