Żoliborska Noc Muzeów

2482
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Żoliborz
Sady Żoliborskie-Zatrasie
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
81 500 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 108 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Placówki edukacyjne są zaproszone do warsztatów multidyscyplinarnych. Tworzą żywe obrazy, inspirowane malarstwem. Wernisaż tych "prac" odbywa się w szkołach i ma miejsce podczas "Nocy Muzeów". Dokumentacja z przebiegu projektu jest umieszczana w przestrzeni medialnej. Podsumowanie: wystawa zdjęć (lokalizacja do uzgodnienia), pamiątkowy album.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.08.2017 11:04
W 9 placówkach uczestniczących w projekcie, zostały zorganizowane warsztaty edukacyjne dla uczniów i ich rodzin. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali wybrane obrazy, tło historyczne danej epoki, historię obrazu, autora, postacie uwiecznione na płótnie, daną technikę malarską i aktywnie włączali się w tworzenie żywego obrazu. Zwieńczeniem projektu była Żoliborska Noc Muzeów (20 maja 2017 r.), podczas której odbył się w placówkach wernisaż prac oraz finał w Tęczy od Kuchni połączony z koncertem. Został opracowany plakat informujący o tym wydarzeniu. W czerwcu została zorganizowana wystawa i reportaż z wernisaży. Więcej na stronie: http://zoliborskanocmuzeow.pl
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Żoliborz

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Żoliborz
Obszar objęty pomysłem:
Sady Żoliborskie-Zatrasie
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Braci Załuskich 1, Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Publiczne szkoły podstawowe - 4 Publiczne gimnazja - 4 Publiczne szkoły ponadgimnazjalne - 7 dwie placówki specjalne, Szkoła Muzyczna, jedna placówka niepubliczna
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Placówki edukacyjne są zaproszone do warsztatów multidyscyplinarnych. Tworzą żywe obrazy, inspirowane malarstwem. Wernisaż tych "prac" odbywa się w szkołach i ma miejsce podczas "Nocy Muzeów". Dokumentacja z przebiegu projektu jest umieszczana w przestrzeni medialnej. Podsumowanie: wystawa zdjęć (lokalizacja do uzgodnienia), pamiątkowy album.
Opis projektu
Projekt zakłada etapowe działanie:

1) Warsztaty dla dzieci, młodzieży i ich rodzin
2) Event o zasięgu dzielnicowym (choć pośrednio mogą skorzystać z niego pozostali mieszkańcy Warszawy)
3) Udokumentowanie wydarzenia: fotoreportaż z przygotowań (warsztatów), samego wydarzenia oraz wydanie pamiątkowego albumu.

Na kilka miesięcy przed "Nocą Muzeów" odbywają się w placówkach edukacyjnych warsztaty przybliżające sztukę malarską. Na warsztaty zapraszane są społeczności placówek edukacyjnych (dzieci, rodzice), a także ich bliscy m.in. dziadkowie, babcie. Każda placówka tworzy własne muzem z żywych obrazów. Dzieci, młodzież są kustoszami wystaw i pracują jak przewodnicy. Imprezie towarzyszy poczęstunek, który ma za zadanie stworzyć klimat sprzyjający poznaniu. Mieszkańcy uczestniczą w spotkaniu, poznając sie wzajemnie. Jest to swoista forma budowania mostów międzypokoleniowych. Osoby starsze, które nie korzystają z dorobku kultury mają szansę na wyjście z domu, poznanie sąsiada. Widzą dzieci w pozytywnym zaangażowaniu. Dzieci uczą się zasad współżycia społecznego i relacji. Rodzice poznają placówki edukacyjne dzielnicy, a także mają szansę na poznanie innych mieszkańców (szczególnie, jeśli mieszkają od niedawna).

Przy okazji tego wydarzenia są realizowane cele edukacyjne, społeczne i kulturalne.
Uzasadnienie realizacji projektu
Żoliborz jest pięknym i nasyconym artyzmem miejscem. Głeboko zakorzenione tradycje naszej dzielnicy stanowią inspirację do wdrażania projektów. Dodatkowo mamy specyficzną konstrukcję społeczeństwa. Znaczną grupę osób w wieku podeszłym i ciągle przybywające rodziny z małymi dziećmi, bądź w wieku szkolnym.
Możemy wspólnie stworzyć nasze małe muzea, które będą dostępne do szerokiego grona odbiorców. Starsi mieszkańcy dzielnicy, czy rodziny z małymi dziećmi nie zawsze mogą skorzystać z dobrodziejstw "Nocy Muzeów". My umożliwiamy uczestnictwo w ważnym wydarzeniu. Dodatkowo różne grupy wiekowe będą uczyć sie bycia ze sobą.
W tym projekcie korzystamy z radości dziecka, doświadczenia dorosłego i mądrości dojrzałego człowieka. Łamiemy krzywdzące stereotypy. Wartością jest wdrażanie dzieci i młodzieży do zdobyczy kultury. Uwrażliwianie na percepcję sztuki, rozwijanie umiejętności plastycznych, a także wskazanie alternatywy dla funkcjonowania pasywnego w świecie wirtualnym. Nie bez znaczenia jest także fakt odbycia swoistego treningu społecznego, rozwoju umiejętności interpersonalnych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Warsztaty twórcze w placówkach edukacyjnych - 28 500 zł (19 szkół po 15 godzin w każdej - 285 godzin)
Materiały plastyczne - 19 000 zł
Materiały promocyjne (druk albumów i zdjęć na wystawę) - 10 000 zł
Nagrody - 14 000 zł
Poczęstunek - 10 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
81 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

21.01.2016 13:38
Koordynator w dzielnicy Żoliborz
28.01.2016 08:07
Koordynator w dzielnicy Żoliborz
10.03.2016 10:26
Koordynator w dzielnicy Żoliborz
10.03.2016 10:34
Koordynator w dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany