Ławki Retro wokół Słonecznego Zegara przy Dworcu Śródmieście

2618
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Wars
Autor pomysłu Olga Garstecka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
102 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Pomiędzy Dw. Centralnym a Metrem jest zaniedbana przestrzeń. Ustawienie 6 ławek - projekt wybitnego architekta Jerzego Sołtana - wokół zegara słonecznego przy Dw. Śródmieście i 6 ławek przy dawnych fontannach na osi Kinoteki, znacząco podniesie poziom małej architektury w centrum Warszawy i da możliwość wytchnienia tysiącom tysiącom podróżnynm i warszawiakom.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Śródmieście
Obszar objęty pomysłem:
Wars
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Oś PKiN między Dworcem Śródmieście a Kinoteką
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
opcjonalniie ( w razie problemów z pozwyższą lokalizacją ) Pasaż Wiecha
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Pomiędzy Dw. Centralnym a Metrem jest zaniedbana przestrzeń. Ustawienie 6 ławek - projekt wybitnego architekta Jerzego Sołtana - wokół zegara słonecznego przy Dw. Śródmieście i 6 ławek przy dawnych fontannach na osi Kinoteki, znacząco podniesie poziom małej architektury w centrum Warszawy i da możliwość wytchnienia tysiącom tysiącom podróżnynm i warszawiakom.
Opis projektu
Ławka (replika ławki) projektu prof. Jerzego Sołtana - wybitnego architekta i twórcy Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na ASP, jest elementem wystroju Dworca Śródmieście. Zaprojektowana we wczesnych latach 60 - tych jest długa (450 cm), bardzo wygodna, posiada falisty, organiczny kształt, który będzie się dobrze komponował w otwartej przestrzeni wokół PKiN. Proponowana lokalizacja jest powiazana z Dw. Śródmieście przez swoja bliskość. Ustawienie 6 ławek wokół zegara słonecznego i 6 ławek przy dawnych fontannach stworzy poczucie kameralności, której tak brakuje w tej okolicy i da moźliwość odpoczynku turystom i warszawiakom.
Wymiary ławki: długość 450 cm, szerokość 60 cm, wysokość 38-42 cm
Konstrukcja: listwy nanizane na prety metalowe (stalowe, koloru graffiti). Listwy dębina lakierowana, malowana na czarno. Ważne jest dokładne zachowanie kształtu listew. Rama stalowa jako konstrukcja + 4 słupki , nogi
Jesli ławka proj. Jerzego Sołatana wpisze się w krajobraz Warszawy i warszawiacy ja polubą moznaby ja klonować w inna przestrzeń miejską.
Uzasadnienie realizacji projektu
Przestrzeń na głównym trakcie komunikacyjnym W-wy od Dw. Centralnego do Metra jest zaniedbana. Codziennie rano przy Dw. Śródmieście wysiada tysiące ludzi, wieczorem wracają. Wokół dworca nie ma gdzie usiąść. Warszawiacy i przyjezdni siadają na betonowej obudowie dawnych fontann na osi Kinoteki. Ustawieni e12 szt. ławek wokół zegara słonecznego i przy dawnych fontannach zmieni tę nieprzyjazną przestrzeń w samym centrum stolicy . Znacząco podniesie poziom małej architektury i ocal od zapomnienia dzieło wybitnego architekta Jerzego Sołtana.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1 ławka - 8 500 zł
12 ławek - 8 500 zł x 12 = 102 000
RAZEM - 102 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
102 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Czyszczenie, malowanie, bieżąca koacerwacja.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

01.03.2016 11:37
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
03.06.2016 12:42
Koordynator w Zarządzie Mienia
09.06.2016 10:58
Koordynator w Zarządzie Mienia

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Te ławki są piękne, popieram ideę przywracania dobrego designu do małej architektury!

  Sam pomysł też super, bo ten pusty plac między dwoma halami Dworca jest beznadziejnie smutny i zmarnowany (jedyne, co tam stoi to ohydna budka z kebabem).

  Tylko martwi mnie niestety praktyczność ławek pod kątem ich czyszczenia - biorąc pod uwagę, co dzieje się wokół obu dworców, można bez większych wątpliwości założyć, że dość szybko będą brudne (choćby od pyłu z ulicy i ogólnie zanieczyszczeń ścisłego Śródmieścia). Roczny koszt eksploatacji na poziomie 3000zł oznacza jak rozumiem, że przy pomyślnych wiatrach 2-3 razy do roku pojawi się tam ktoś z Kartcherem i spryska ławki. To niestety będzie za mało.

  Nie chciałabym dissować pomysłu, ale biorąc pod uwagę kształt ławek (te wąskie szczeliny między listwami) i wyżej opisane warunki atmosferyczno-ludzkie, nie wydaje mi się, żeby był dobrze przemyślany...
  Mieszkaniec7555  24.06.2016 14:24
 • Dodatkowo, brakuje mi projektu ustawienia ławek. Bardzo brakuje w przestrzeni miejskiej ławek ustawionych vis a vis siebie. Tak, żeby kilka osób mogło usiąść i porozmawiać. Klasycznie ławki są ustawiane przez urzędników w linii ciągłej lub po linii koła (na placykach), co jest kompletnie sprzeczne z ideą spędzenia ze sobą miło czasu na świeżym powietrzu. Jak słusznie zauważył Maurycy Gomulicki (autor m.in. neonu bąbelków na Żoliborzu), odpowiedź na to wyzwanie daje często młodzież osiedlowa, która przestawia ławki tak, że stoją naprzeciwko siebie.

  Tutaj nie widzę rozplanowania ławek, a warto to przemyśleć :)

  Dla porównania, projekt ławek społecznych: https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/3920?voting=1
  Mieszkaniec7555  24.06.2016 14:26
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany