Pomagajmy ludziom bezdomnym zachować higienę osobistą

2636
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
 • inna
 • higiena osobist
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Ludzie bezdomni odczuwają potrzebę zadbania o higienę osobistą. Poniższy projekt jest propozycją zbudowania miejsca, gdzie będą mogli zadbać o siebie: będą mogli skorzystać z prysznica, odświeżyć się , a także skorzystać z przebieralni, przechowalni, pralni

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Gdziekolwiek na terenie Pragi-Południe, gdzie wiele osób mogłoby skorzystać z obiektu.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Najlepiej blisko istniejących już toalet publicznych, dobrze też, żeby było to przy ujęciu wody oligoceńskiej. Dobrze byłoby zaadoptować nieużywany mały budynek i go wyremontować.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Ludzie bezdomni odczuwają potrzebę zadbania o higienę osobistą. Poniższy projekt jest propozycją zbudowania miejsca, gdzie będą mogli zadbać o siebie: będą mogli skorzystać z prysznica, odświeżyć się , a także skorzystać z przebieralni, przechowalni, pralni
Opis projektu
Projekt zakłada stworzenie miejsca, gdzie ludzie bezdomni będą mogli się odświeżyć i zadbać o higienę osobistą. Przede wszystkim więc potrzebne będą w takim miejscu prysznice z gorącą wodą. Powinny być osobne pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn. Powinno być również takie miejsce, jak przebieralnia, gdzie można byłoby przebrać się. Powinna być też pralnia wyposażona w pralkę i suszarkę, żeby można było wyprać swoje ubrania. Również powinna być przechowalnia bagażu, żeby można było na czas kąpieli zostawić rzeczy, ale również na czas na przykład pracy czy jej szukania. W przechowalni muszą znajdować się szafki zamykane na klucz (za kaucją), aby ludzie czuli, że ich rzeczy osobiste są w bezpiecznym miejscu i nikt ich nie ukradnie.
Regulamin korzystania z łaźni będzie nakazywał posprzątanie po użyciu prysznica i po sobie. Będą zapewnione niezbędny sprzęt i środki czystości, tj. mopy, wiadra, płyny do mycia podłóg. Ponadto: płyn/proszek do prania, ręczniki, mydła , szampon, żyletki, krem do golenia.
Ważne jest, żeby świerzb i wsze się nie rozpleniały. Jeśli udałoby się umieścić łaźnię blisko ujęcia wody oligoceńskiej, przy okazji osoba korzystająca z obiektu będzie miała blisko dostęp do zdrowej wody pitnej. Na miejscu będzie zawsze jeden pracownik, który będzie dbał o porządek, sprzątanie, będzie też otwierał i zamykał łaźnię. Będzie tez osoba dbająca o ogólny stan budynku, uzupełnianie środków czystości, dbanie o ewentualne uszkodzenia, remonty, odpowiadająca na pilne potrzeby i rozwiązująca pojawiające się, bieżące problemy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Ludzie bezdomni chodzą brudni, w nieświeżych ubraniach. Są wyrzucani z autobusów i tramwajów. Inne osoby boją się wejść do środków transportu, boją się, że się zarażą się świerzbem. Ludzie bezdomni nie zgadzają się na taki stan rzeczy.
Według rzecznika praw obywatelskich powołującego się na dane MRPiPS, w całej Warszawie jest tylko jedna publiczna łaźnia (na ulicy Żytniej 1A w Warszawie). Biorąc pod uwagę fakt, że w Warszawie przebywa co najmniej 2,5 ty. osób bezdomnych, uważamy, że liczba takich miejsc jest zdecydowanie niewystarczająca.
Ponadto, projekt konsultowany jest z potencjalnymi beneficjentami, którzy mają znaczący wkład w opracowanie założeń tego pomysłu.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wybudowanie pryszniców- 2 zamykane pomieszczenia z prysznicami (1 dla mężczyzn i 1 dla kobiet)
wybudowanie przebieralni i przechowalni
zainstalowanie metalowych szafek na klucze
pralnia: zakup 4 pralek
dodatkowe przedmioty: suszarki, mopy, wiadra
razem; 180000zł
Poniższy koszt może być znacznie niższy, jeśli prysznice zostaną wmontowane w istniejącym już budynku z podłączoną wodą (np. budynek, gdzie są toalety publiczne, którego można zaadoptować bez ponoszenia zbyt wysokich kosztów.
Koszty utrzymania (woda+elektryczność, sprzątanie i środki czystości, konserwacja);
120 000 zł (10 000zł miesięcznie)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
woda+elektryczność
Sprzątanie i środki czystości
konserwacja
10 000złm/miesiąc
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 000,00 zł

Dokumenty

Karty oceny

Modyfikacje

06.05.2016 14:50
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo fajny pomysł :)

  Podejrzewam, że ciężko z utrzymaniem takiego projektu w zimę - bez ogrzewania, ale wiosną/latem i jesienią dałoby radę małym kosztem dać każdemu większy komfort :) Trzymam kciuki ;)
  Mieszkaniec944  21.01.2016 16:02
 • W jaki sposób poprawi to jakość życia mieszkańców dzielnicy?
  Mieszkaniec2564  27.01.2016 18:41
  • biedni i bezdomni to nie są mieszkańcy dzielnicy?
   Mieszkaniec5342  16.06.2016 10:45
 • po wszystkich wyjaśnieniach podczas prezentowania projektu popieram projekt. Brak higieny bezdomnych to bomba sanitarna. To bardzo bardzo ważny problem, a bezdomnym w dzisiejszych czasach i płacy, emerytury czy renty jaką otrzymujemy można stac się w chwilę.
  Wiadomo, że bezdomni godzinami przesiadują w komunikacji miejskiej. Czy potrzeba żeby epidemia wybuchła w dzielnicy
  Alicja Wydro  09.03.2016 14:58
 • Myślę,że ten projekt powinien zostać zrealizowany. Oczywiście nie zlikwiduje całego problemu ale będzie krokiem do jego rozwiązania. Sądzę,że nie tylko bezdomni by korzystali,osoby starsze mniej zamożne rodziny.
  Mieszkaniec793  12.03.2016 22:09
 • Ten projekt jest niewłaściwie opisany - bardziej by pasowała nazwa "Łaźnia publiczna", i tak powinen być zrealizowany, żeby i bezdomny, i emeryt, i nawet spocony rowerzysta mogli skorzystać z prysznica, i zwykłego mydła.
  Mieszkaniec5597  17.06.2016 14:48
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany