Skwer edukacji przyrodniczej "Eko skwer"

652
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Białołęka
obszar 1 Tarchomin, Nowodwory, Piekiełko
Autor pomysłu Mieszkaniec6621
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
43 911 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada utworzenie przestrzeni edukacyjnej skierowanej do ogółu społeczeństwa lokalnego Białołęki. Na terenie parku ustawione zostaną nowoczesne interaktywne narzędzia terenowe do edukacji przyrodniczej, pozwalające na niewymuszoną naukę poprzez zabawę. Na terenie parku planuje się także utworzenie strefy odpoczynku w postaci ławek ze stolikami dla opiekunów, czy też osób starszych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
obszar 1 Tarchomin, Nowodwory, Piekiełko
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wybrana zielona przestrzeń w obrebie ulic: Botewa i Myśliborskiej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt planowany jest na zaniedbanym obszarze zielonym, który posiada bardzo atrakcyjna lokalizację i niestety obecnie nie może być wykorzystywany przez mieszkańców w interesujacy sposób.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada utworzenie przestrzeni edukacyjnej skierowanej do ogółu społeczeństwa lokalnego Białołęki. Na terenie parku ustawione zostaną nowoczesne interaktywne narzędzia terenowe do edukacji przyrodniczej, pozwalające na niewymuszoną naukę poprzez zabawę. Na terenie parku planuje się także utworzenie strefy odpoczynku w postaci ławek ze stolikami dla opiekunów, czy też osób starszych.
Opis projektu
„Białołęcki park przyrody” – to przestrzeń edukacyjna skierowana do ogółu mieszkańców Białołęki. Park stanowić będzie miejsce nieformalnej edukacji przyrodniczej zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Dodatkowym atutem będzie możliwość korzystania z przestrzeni klas i grup szkolnych. Jest to o tyle istotne, iż w sąsiedztwie proponowanej lokalizacji w 2014r otwarta została szkoła podstawowa. Na terenie parku ustawione zostaną nowoczesne interaktywne narzędzia terenowe do edukacji przyrodniczej, pozwalające na niewymuszoną naukę poprzez zabawę. Gry dotyczyć będą roślin, drzew, ptaków, ssaków oraz grzybów, czyli zagadnień które powinny być bliskie każdemu człowiekowi bez względu na wiek. Na terenie parku planuje się także utworzenie strefy odpoczynku w postaci ławek ze stolikami dla opiekunów, czy też osób starszych.
Proponowane edukacyjne elementy małej drewnianej architektury:
1. Tablica z regulaminem. 1 szt.
2. Tablica edukacyjna na temat przyrody Białołęki. 1 szt.
3. Światowid – drewniana konstrukcja z daszkiem, na której znajdują się obracane sześciany z treściami edukacyjnymi. Zadaniem odbiorcy jest dopasowanie do siebie ilustracji, które znajdują się na obracanych sześcianach. 1 szt. – „Drzewa” (pokrój-liść-owoc drzewa/krzewu-nazwa. 1 szt. "Ptaki" lub „Tropy zwierząt leśnych”.
4. Ławka edukacyjna – drewniana konstrukcja trzech ławek, na której umieszczone są dwie tablice w tym jedna interaktywna z przesuwanymi elementami. Na tablicy interaktywnej dobiera się w pary elementy, które są ze sobą tematycznie ściśle związane (np. zwierzę leśne – dom, np. gawry, barłogi, różnego typu dziuple, nory, kopce). Na drugiej stronie znajdują się poprawne odpowiedzi. 1 szt.
5. Memo – drewniana konstrukcja z daszkiem, z obracanymi tablicami. Przed grą znajduje się ławka z bala, która umożliwia dostęp mniejszym dzieciom. Tematyka dotyczyć może drzew, zwierząt lub grzybów. 1 szt.
6. Ławostół drewniany. 1 kpl.
7. Siedziska – drewniane rzeźby owoców drzew leśnych (m.in. kasztan, żołądź, szyszka), z możliwością na zabetonowanej kotwie. 1 kpl.
Tak zaaranżowana przestrzeń stanowić będzie unikatowe miejsce na mapie Białołęki i z pewnością będzie atrakcyjnym punktem rodzinnych spacerów.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ten jest pierwszym tego typu założeniem w przestrzeni miejskiej na terenie Białołęki, a także unikatowym rozwiązaniem w skali Warszawy. Dotychczas zagospodarowana przestrzeń miejska pełni funkcję sportowo-rekreacyjną, natomiast strefa edukacji ekologicznej i przyrodniczej została pominięta. Wprawdzie nad Wisłą znajdują się tablice edukacyjne, jednak ten rodzaj małej architektury jest przestarzały i mało atrakcyjny oraz nie tak bardzo dostępny dla ogółu społeczeństwa jak park w proponowanej lokalizacji.
Dodatkowo należy wspomnieć o istotnej roli edukacji terenowej, która stanowi uatrakcyjnienie wiedzy książkowej dla odbiorców, a wiedza przekazywana tym sposobem jest dużo łatwiej przyswajana.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
wykaz kosztów w załączniku
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
43 911,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Projekt generuje bieżące koszty eksploatacyjne, takie jak: opróżnianie kosza na śmieci, konsweracja elementów insfrastruktury terenowej, ok. 2.000 zł/rok
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany