"KOLEJ NA UDANĄ WYCIECZKĘ" - Muzeum Kolejnictwa dla seniorów

1424
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkaniec6647
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
17 360 zł
Kategoria
  • kultura
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
„Kolej na udaną wycieczkę” to projekt, którego celem jest przedstawienie oferty kulturalnej Woli (Muzeum Kolejnictwa w Warszawie) seniorom, jak również aktywizacja i inspiracja środowisk senioralnych Woli, w tym mieszkańców Domów Pomocy Społecznej (DPS) (z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością ruchową na wózkach). Właściwą przestrzenią do realizacji takiego zadania jest muzeum.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Towarowa 1
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Muzeum Kolejnictwa jako miejsce, w którym realizowany jest projekt dla osób starszych, do których kierowany jest projekt.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
„Kolej na udaną wycieczkę” to projekt, którego celem jest przedstawienie oferty kulturalnej Woli (Muzeum Kolejnictwa w Warszawie) seniorom, jak również aktywizacja i inspiracja środowisk senioralnych Woli, w tym mieszkańców Domów Pomocy Społecznej (DPS) (z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością ruchową na wózkach). Właściwą przestrzenią do realizacji takiego zadania jest muzeum.
Opis projektu
Projekt „Kolej na udaną wycieczkę” stworzy możliwość organizowania bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie dla seniorów, w tym mieszkańców DPS, z Woli.

Zazwyczaj odwiedziny muzeum przez osoby starsze odbywają się na zasadzie dziadek=opiekun. Indywidualne zwiedzanie z przewodnikiem nie było często praktykowane, głównie z przyczyn finansowych (przewodnik– 80 zł + ulgowy bilet – 6 zł to duży wydatek dla seniorów samodzielnych, czy np. z DPS).
Jednocześnie zwiedzanie muzeum z przewodnikiem nie uwzględniało dotąd szczególnego traktowania seniorów pod kątem ich potrzeb edukacyjnych. Projekt „Kolej...” pozwoli te potrzeby zrealizować, zintegruje „nową grupę zwiedzających”. Dodatkowym atutem będzie zachęcenie seniorów do spędzania czasu w placówkach kulturowych, co przyczyni się do kolejnych kroków w celu integracji międzypokoleniowej.

„Kolej (...)” sprawi, że muzeum otworzy się na osoby jak dotąd rzadko odwiedzające to miejsce, ale dla których wizyta w muzeum może być pozytywnym przeżyciem, wspomnieniem, cofnięciem się w przeszłość (np. Muzeum Kolejnictwa może być dla wielu wspomnieniem dawnego Dworca Głównego, dawnych torów sięgających do Muzeum Powstania Warszawskiego, itp.), czy udaną wycieczką.

W ramach projektu organizowane będą wycieczki do muzeum:
- zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, przygotowane specjalnie pod kątem seniorów
- projekcja filmu zw. z koleją lub odnoszącego się do przeszłości
- poczęstunek–kawa/herbata/ciastko dla gości– co pozwoli budować zaufanie do instytucji, poczuć się bezpiecznie
- rozdanie broszur-pamiętników
Na realizację projektu w siedzibie Muzeum wyraża zgodę Dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (w promesie projekt został nazwany pierwotną nazwą: „Kolej na udaną podróż”).
Projekt realizowany będzie przez organizatora, który po zaakceptowaniu projektu wygra konkurs na realizację wydarzenia kulturalnego. Do niego należała będzie realizacja projektu.


Wizyty (sale muzealne+ekspozycje zewnętrzne) organizowane w okresie wiosenno–jesiennym.
Trwanie spotkania: ok 2–3 godzin w terminach wybranych przez muzeum.
Informacja dotycząca projektu umieszczana będzie na stronie internetowej muzeum, stronie http://senioralna.um.warszawa.pl/, przekazywana do warszawskich DPS, Ośrodków Pomocy Społecznej (OPS) (m.in. Ośrodka Wsparcia dla Seniorów „Pod Jaworami”).
Uzasadnienie realizacji projektu
Poprzez spotkania seniorów zostanie nawiązany dialog, którego owocem będzie:
-odczarowanie placówek kulturalnych Woli jako zamkniętych dla osób wiekowych
-stworzenie możliwości zetknięcia się z kulturą i historią
-dzielenie się przez osoby starsze przeżyciami i doświadczeniami, w tym związanymi z Dzielnicą Wola, które przekazane do Muzeum będą stanowiły archiwum historii mówionej, która często ginie bezpowrotnie
-międzypokoleniowe spotkania, gdy ktoś z grona seniorów zechce podzielić się swoimi, być może nieznanymi dotąd,doświadczeniami; takie spotkanie będzie także okazją do budowania szacunku młodych do starszych
-przeciwstawienie się w Warszawie wykluczeniu osób starszych (patrz: program WARSZAWA PRZYJAZNA SENIOROM 2013-2010, CT.3.2)
-zwykła, a zarazem niezwykle cenna, radość seniorów

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wynagrodzenie organizatora całości = 2000 zł
- dowóz os. niepełnosprawnych: 100 zł x 2 (przewóz w dwie strony) x 5 os. na jedną wycieczkę x 6 wycieczek = 6000 zł /koszt maksymalny!/
- transport osób z DPS itp. które mają możliwość transportu (zwrot kosztów za benzynę): 60 zł x 2 przejazdy podczas jednego spotkania x 6 spotkań = 720 zł
- 30 os. - opiekunów (6 spotkań x 5 osób) x 12 zł. (normalny bilet) = 360 zl
- 120 os.- seniorów (6 spotkań x 20 os.) x 6 zł (ulgowy bilet wstępu do Muzeum Kolejnictwa) = 720 zł
- 6 x 500 zł (oprowadzanie przez przewodnika; przygotowanie scenariusza na podstawie zbiorów) = 3000 zł
- 6 x licencja na wypożyczenie filmu (wypożyczenie od producenta filmu + ZAIKS + ZAPA): 6 x 600 zł = 3600 zł
- 6 x 100 zł (poczęstunek: kawa, herbata, cukier, mleczko, ciastka, cukierki) = 600 zł
- gadżety: 120 x 6 zł (broszury ze zdjęciami i ogólnymi informacjami) = 720 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
17 360,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany