Melchior Wańkowicz wraca na Żoliborz.

158
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Żoliborz
obszar 3 - Marymont-Potok - Żoliborz Dziennikarski
Autor pomysłu Mieszkaniec6768
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
60 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
upamiętnienie lokalizacji siedziby rodziny Wańkowiczów nazywanej przez nich "Domeczkiem" i opisanej w "Zielu na kraterze" poprzez umieszczenie okolicznościowych tablic/płaskorzeźb w linii ogrodzenia posesji

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Żoliborz
Obszar objęty pomysłem:
obszar 3 - Marymont-Potok - Żoliborz Dziennikarski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Zygmunta Krasińskiego 8/Dziennikarska / Tucholska.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Podwórze posesji Krasińskiego 8 i przylegająca ulica Tucholska i Dziennikarska teren jest własnością gminy.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
upamiętnienie lokalizacji siedziby rodziny Wańkowiczów nazywanej przez nich "Domeczkiem" i opisanej w "Zielu na kraterze" poprzez umieszczenie okolicznościowych tablic/płaskorzeźb w linii ogrodzenia posesji
Opis projektu
1. Upamiętnienie lokalizacji siedziby rodziny Wańkowiczów, nazywanych przez nich "Domeczkiem" i opisanej w "Zielu na kraterze" poprzez umieszczenie okolicznościowych tablic / płaskorzeźb w linii ogrodzenia posesji.
Uzasadnienie realizacji projektu
Rewitalizacja projektu pozwoli przybliżyć wiadomości o pisarzu i publicyście oraz tragicznych losach jego rodziny w okresie okupacji (Krystyna Wańkowicz - uczestniczka Powstania Warszawskiego, poległa 06 VIII 1944r.) Wpłynie także na zwiększenie świadomości historii miejsca, co ułatwi mieszkańcom związanie się z historyczną dzielnicą i wzbudzi chęć dbania o otoczenie i przestrzeń publiczną.
Zrealizowany projekt wykreuje kolejne miejsce na Żoliborzu warte obejrzenia i zapoznania się z jego historią.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
wykonanie tablic/płaskorzeźb i ich montaż 60 000,00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
60 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Utrzymanie czystości okolicy projektu, konserwacja.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Ten projekt śmierdzi z daleka. Projektodawca - pod szczytnym hasłem "powrotu Wańkowicza" - chce po prostu wyremontować altankę śmieciową i swoje podwórko, ogrodzone płotem i murkiem od przechodniów i innych mieszkańców. Jest to daleko posunięty cynizm, wykorzystujący w tytule imię i nazwisko zacnego autora (swoją drogą, ciekawe, co na to spadkobiercy).

  Z tego projektu jedyne, co mogłoby ew. się znaleźć w budżecie partycypacyjnym, to tablica upamiętniająca Wańkowicza - co stanowi jedynie 1/4 kosztów projektu (bardzo kosztownego - konsumującego w zasadzie w całości środki przewidziane na tę część dzielnicy). Cała reszta kosztorysu (projekty, rozbiórka i budowa altanki śmieciowej, remont podwórka ogrodzonego i zamykanego na klucz przez mieszkańców) powinna być pokryta tylko i wyłącznie z funduszu remontowego mieszkańców budynku (wspólnoty? spółdzielni?).

  Autor pisze: "Projekt ogólnodostępny ze względu na lokalizację w przestrzeni publicznej w linii ogrodzenia posesji" - nie wiadomo, co to znaczy (dostępny w linii ogrodzenia???), ale zlokalizowana w przestrzeni publicznej ma szansę być jedynie tablica pamiątkowa, reszta ma służyć jedynie mieszkańcom budynku Krasińskiego 8.

  Chyba, że projektodawca nie zamierza odbudować płotu i całe podwórko (wraz z altanką śmieciową i garażami) będzie dostępne dla szerokiej publiczności. Nie wynika to jednak z opisu ani z załączonego rysunku. Nawet w tym przypadku, remont altanki śmieciowej powinien być sfinansowany ze środków własnych mieszkańców, którym będzie służyła - budżet partycypacyjny nie powstał po to, by finansować bieżące koszty konserwacji i remontów wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

  Uważam za skandal, że taki pomysł został w ogóle dopuszczony do etapu dyskusji. Prawdopodobnie nikt się nie wczytał szczegółowo w jego opis. Jak wskazałem już powyżej, 75% kosztów dotyczy podwórka budynku Krasińskiego 8, niedostępnego dla ogółu mieszkańców (teren ogrodzony płotem). Stoi to w jawnej sprzeczności z zasadami budżetu partycypacyjnego (punkt 6, tiret 3): "teren ten powinien być ogólnodostępny".
  Mieszkaniec12174  01.03.2015 22:09
  • Jako członek zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej serdecznie dziękuję Panu Stalatrasa (szkoda, że się nie przedstawił - anonimowo zawsze łatwiej krytykować) za emocjonalne a zarazem kompetentne (w warstwie szacowania wartości) wsparcie naszego projektu.
   Zapewne dlatego Budżetodawca - sugerując się być może Pańska opinią - zakwalifikował nasz projekt w takiej rzeczywiście wysokości czyli 1/4-tej szacowanej kwoty, nie decydując się na poparcie naszych planów uporządkowania Gminnego terenu. Gdyby się nam udało zwyciężyć, sądzę że kwota 60 tys zł na pewno pozwoli na godne uczczenie pamięci Wielkiego Żoliborzanina.
   Pozdrowienia, z życzeniami sukcesu Pańskiego projektu.
   Mieszkaniec12175  23.06.2015 11:40
 • Tytuł wniosku -piękny. Tylko, że poza tablicą, którą rzeczywiście można zrealizować, pozostała część to próba wyremontowania sobie przez wnioskodawcę śmietników i ogrodzonego, zamkniętego podwórka z budżetu partycypacyjnego. Określenie -" Projekt ogólnodostępny ze względu na lokalizację w przestrzeni publicznej w linii ogrodzenia posesji." - toż to, mówiąc oględnie, kpina! Nie rozumiem, w jaki sposób zakwalifikowano ten wniosek w takim zakresie do dalszej dyskusji.
  Mieszkaniec12880  02.03.2015 22:22
  • Niezwykle emocjonalny ton wypowiedzi pozwala wątpić w obiektywizm autora. Zwłaszcza zainteresowanie udostępnieniem szerokiej publiczności altan śmieciowych.Proszę zauważyć, że ten teren jest własnością miasta. Posądzanie autora projektu o cynizm to lekka przesada. Myślę, że mieszkańcy Żoliborza będą mieli inne, na ten temat ,zdanie. ECz
   Mieszkaniec12188  04.03.2015 08:18
 • Zadziwiające, że projekt, którego istotna większość kosztów będzie służyć mieszkańcom ogrodzonego i niedostępnego dla "zwykłych" obywateli, jest określany mianem "ogólnodostępnego".

  No chyba, że sformułowanie "Projekt ogólnodostępny ze względu na lokalizację w przestrzeni publicznej w linii ogrodzenia posesji" należy interpretować jako "będziecie sobie mogli przez płot popatrzeć".
  Mieszkaniec12458  30.03.2015 18:26
 • 60.000 zł za tabliczkę? Czy to jakiś żart?
  Mieszkaniec12807  24.06.2015 22:53
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany