Wymień się książką na Żoliborzu, czyli warszawska akcja bookcrossingowa

1135
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Mieszkaniec6998
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Akcja ma na celu zorganizowanie stałych punktów bookcrossingu (a przez to też promowanie samego czytania) na Żoliborzu poczynając od miejskich bibliotek i galerii, a kończąc na prywatnych kawiarniach i księgarniach oraz edukację na czym polega bookcrossing, promowanie idei bookcrossingu i małą akcję promująca powstałe punkty.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Miejskie biblioteki
Miejskie i komercyjne instytucje (kawiarnie, księgarnie, galerie), które wyrażą chęć partycypacji
Urzędy (ZGN, Urząd Dzielnicy itd., w szczególności w takich, w których się długo czeka w kolejkach)
Domy kultury
Parki, skwery, przestrzeń miejska - 2 lokalizacje z wymienionych poniżej:
-Park Żeromskiego
-Plac Inwalidów
-Park Kępa Potocka
-Tereny zielone przy Alei Wojska Polskiego
-Plac Lelewela
-Park Kaskada
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Akcja opierałaby się na stworzeniu jednocześnie wielu punktów do wymieniania się książkami w różnych częściach dzielnicy i prawdopodobnie także stworzeniu mapy (zapewne na stronie internetowej miasta), gdzie takie punkty byłyby zaznaczone. Gdyby podobny projekt przeszedł także w innych dzielnicach, mapa miałaby łączyć punkty z całej Warszawy. Projekt opiera się w pewnej mierze na nawiązaniu współpracy z instytucjami publicznymi i komercyjnymi (jak księgarnie, galerie, kawiarnie, biblioteki, teatry itp.) zajmującymi się ogólnie rozumianą kulturą. Współpraca taka miałaby polegać na posiadaniu u siebie i opiekowaniu się punktem (regałem) bookcrossingu, który byłby zaznaczony na mapie na stronie Warszawy (i być może na mapie na ulotkach).

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Akcja ma na celu zorganizowanie stałych punktów bookcrossingu (a przez to też promowanie samego czytania) na Żoliborzu poczynając od miejskich bibliotek i galerii, a kończąc na prywatnych kawiarniach i księgarniach oraz edukację na czym polega bookcrossing, promowanie idei bookcrossingu i małą akcję promująca powstałe punkty.
Opis projektu
Za Wikipedią: bookcrossing - idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Projekt ma na celu zorganizowanie przez miasto stałych punktów bookcrossingowych w przestrzeni miejskiej i na nawiązaniu współpracy z instytucjami publicznymi i komercyjnymi (jak księgarnie, galerie, kawiarnie, biblioteki, teatry itp.) zajmującymi się ogólnie rozumianą kulturą. Współpraca taka miałaby polegać na posiadaniu u siebie i opiekowaniu się punktem (regałem) bookcrossingu zaznaczonym na mapie bookcrossingowej jako punkt. Współpraca ta mogłaby zarówno polegać na oddaniu "miejskiego regału" pod opiekę jakiejś placówki jak i po prostu zachęceniu do takiego regału zorganizowania i dopisania na listę.

Punkty bookcrossingowy byłyby regałem, półką lub gablotą, gdzie można swobodnie wkładać i wyjmować książki. Punkt byłby oznaczony grafikami tłumaczącymi prosto zasadę działania bookcrossingu ("wymień się książką w Warszawie") i (przynajmniej na początku) byłby zaopatrzony w ulotki z dokładniejszym opisem, wydrukowaną mapą punktów i nakłonieniem do partycypacji (w tym do przekazywania swoich własnych niepotrzebnych, nieużywanych książek) oraz naklejkami na książki informującymi, że dana książka została oddana do akcji bookcrossingu.

Na stronie internetowej miasta byłaby dostępna wersja online mapy, do której mogłyby być dołączane nowe punkty bookcrossingowe powstałe już z inicjatywy własnej instytucji, a nie w ramach BP. Do takiej mapy pewnie byłyby też dołączone już istniejące warszawskie punkty bookcrossingu (jeśli organizatorzy wykażą chęć/zgodę).

Ponadto projekt zakłada małą akcję reklamowo-informacyjną systemu bookcrossingu w Warszawie w celu edukacji mieszkańców jak korzystać z systemu, która obejmowałaby ulotki, plakaty ogłoszeniowe i animowane reklamy na ekrany w metrze, komunikacji miejskiej.

W środku budynków punkty byłyby prawdopodobnie zwykłymi regałami, a na zewnątrz przybierałyby formę szafy przypominającej drzewo (jak istniejący punkt na Ursynowie) lub gabloty (jak istniejące w Poznaniu) zależnie od charakteru otoczenia.

Chciałbym brać udział w konsultacjach, mieć wpływ na realizację.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt miałby pozytywny wpływ na ukulturalnienie Warszawy i jej mieszkańców poprzez promocję czytelnictwa i samego bookcrossingu. Polepszałoby to wizerunek Warszawy na tle innych miast Polski i Europy. Podobne akcje bookcrossingowe, lecz na mniejszą skalę już działają w Polsce np. w Poznaniu, ale także w Warszawie np. na Uniwersytecie Warszawskim czy w parku na Ursynowie. Podobny projekt (lecz na mniejszą skalę) został poddany pod głosowanie w poprzednim Budżecie Partycypacyjnym (nie został wybrany do realizacji w głosowaniu).

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
projekt i wykonanie 2 regałów plenerowych
zakup ksiązek na start
akcja promocyjna
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty bieżącej konserwacji i napraw regałów "terenowych": 1 500 zł/rok
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 500,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Na Facebooku powstała strona, na której można śledzić zmiany w projekcie, jego postępy i wyrazić swoje poparcie - http://w ww.facebook.com/wymiensieksiazka :-)
    Mieszkaniec921  11.03.2015 19:41
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany