SZKOLNE OGRODY - ogrody warzywno-roślinne w szkołach podstawowych na Żoliborzu

1084
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Mieszkaniec7044
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
8 400 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
W ramach projektu w szkołach podstawowych powstaną ogródki warzywno-roślinne. Szkoła otrzyma „wyprawkę” do stworzenia ośmiu grządek.
W każdej szkole zostanie wyznaczony jeden nauczyciel odpowiedzialny za opiekę nad ogródkami. Nauczyciel będzie angażował uczniów, którzy albo jednorazowo „zapoznają się” z ogródkiem albo zaangażują się w stałe prace ogrodnicze przez cały sezon.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
SP NR 65 ul. Mścisławska 1
SP NR 68 ul. Or-Ota 5
SP NR 92 ul. Przasnyska 18
SP NR 267 ul. Braci Załuskich 1
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ogródki będą znajdować się na terenach należących do szkół. Wszystkie szkoły do których adresowany jest projekt wyraziły chęć do udziału w projekcie oraz zgodę na opiekę nad ogródkiem.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W ramach projektu w szkołach podstawowych powstaną ogródki warzywno-roślinne. Szkoła otrzyma „wyprawkę” do stworzenia ośmiu grządek.
W każdej szkole zostanie wyznaczony jeden nauczyciel odpowiedzialny za opiekę nad ogródkami. Nauczyciel będzie angażował uczniów, którzy albo jednorazowo „zapoznają się” z ogródkiem albo zaangażują się w stałe prace ogrodnicze przez cały sezon.
Opis projektu
W ramach projektu we wszystkich szkołach podstawowych powstaną ogródki warzywno-roślinne. Każda ze szkół otrzyma „wyprawkę” do stworzenia takiego ogrodu. W skład wyprawki wejdą: drewno do przygotowania grządek i kompostownika, ziemia ogrodnicza, zestaw narzędzi ogrodniczych, nasiona i cebulki roślin oraz instrukcja obsługi ogrodu (informacje dotyczące podstawowych zasad ogrodnictwa oraz uprawy poszczególnych roślin).
Dzięki wyprawce w każdej ze szkół powstanie 8 grządek o wymiarach 75cmx100cm.
Projekt został skonsultowany z dyrekcją szkół - są one chętne do podjęcia takiego działania. W każdej ze szkół zostanie wyznaczony jeden nauczyciel odpowiedzialny za opiekę nad ogródkami. Nauczyciel do opieki nad ogródkami będzie angażować i organizować uczniów. Uczniowie będą mieli możliwość jednorazowego „zapoznania się” z ogródkiem lub stałego i regularnego zaangażowania się w prace ogrodnicze przez cały sezon. Ogródek będzie również wsparciem dla nauczycieli na lekcjach przyrody.
Dodatkowymi działaniami w ramach projektu będzie organizacja „dni otwartych” w ogrodach, kiedy to uczniowie będą mogli zaprosić swoich rodziców.
W ramach projektu odbędzie się spotkanie z ogrodnikiem, który udzieli profesjonalnego wsparcia młodym ogrodnikom.
Szkoły zapewnią również opiekę i dostęp do ogródków również przez wakacje. Dzięki temu dzieci które nie są na wakacjach będą miały zajęcie oraz będą mogły na bieżąco śledzić efekty pracy w miesiącach gdy zbiera się najwięcej plonów.
Projekt jest jednoroczny jednak sprzęt kompostownik oraz przygotowane grządki pozwolą, aby niskim nakładem kosztów kontynuować działanie w kolejnych latach. Wiemy, że w szkole przy ul. Or-Ota taki ogródek już działa i zgodnie z informacjami ze szkoły cieszy się tak dużą popularnością, że dyrekcja chętnie przyjmie możliwość powiększenia ogrodu i zwiększenia skali działań.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wspólna opieka nad ogródkami ma znaczenie edukacyjne oraz integracyjne.
Uczniowie uczyć się będą o uprawie roślin, na własne oczy zobaczą jak rosną warzywa oraz będą kosztować owoców własnej prac. Projekt umożliwia edukowania dzieci z: ekologii, uprawa roślin, sezonowość żywności, zmiany pór roku oraz tematów poruszanych na lekcjach przyrody lub biologii.
Opieka nad ogródkiem uczy młodych ludzi odpowiedzialności oraz systematyczności (aby zobaczyć efekty swojej pracy dzieci będą musiały pracować cały sezon).
Ogrody szkolne mają także wymiar integracyjny. Wspólna praca przy ogródkach pozwoli na lepszą integrację dzieci. Rodzice, którzy zapraszani będą na otwarte spotkania również będą mieli możliwość lepszej integracji ze szkołą.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szkolne Ogrody
Grządki /75x150 cm / 8szt. do samodzielnego montażu i gospodarowania
Koszty
1. Impregnowane deski 40x3.5cm na grządki i kompostownik - 1000 zł
2. Ziemia ogrodnicza /kompost + humus / - 400 zł
3. Sprzęt ogrodniczy /wąż do podlewania 100m,
zestawy ogrodnicze ( grabki, łopatki, motyki) x 4
szpadel , grabie , widły / - 500 zł
4. Nasiona i cebulki - 100 zł
5. Nadzór merytoryczny na dobry początek - 100 zł
6. Koszt jednego zestawu - 2100 zł
7. Koszt całkowity czterech zestawów - 8400 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
8 400,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany