Latarnie parkowe wzdłuż ul.Sowińskiego na odcinku Pustola- Park Powstańców Warszawy

277
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Wola
Ulrychów + Odolany
Autor pomysłu Mieszkaniec7441
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
216 000 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 778 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Likwidacja starych słupów elektrycznych z zewnętrznymi, zwisającymi kablami elektrycznymi i postawienie nowoczesnych, bezpiecznych latarni parkowych z kablami elektrycznymi schowanymi w ziemi. Projekt poprawi wygląd i pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców okolicy poprzez oświetlenie ciemnego fragmentu ulicy.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.08.2017 10:32
Projekt nie został zrealizowany w 2016 r. ponieważ Inoggi odmówiło skablowania sieci. Środki przeniesiono na 2017 r. Został ogłoszony przetarg na realizację, jednak nie zgłosił się żaden wykonawca. Trwa przygotowywanie ponownego przetargu.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Ulrychów + Odolany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Odcinek ulicy Sowińskiego pomiędzy ul. Pustola a Parkiem Powstańców Warszawy (w tym wzdłuż muru Cmentarza Powstańców Warszawy).
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dokładną lokalizację dla projektu przedstawia załącznik '' Lokalizacja planowej wymiany latarnii_długość ulicy 550 metrow''
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Likwidacja starych słupów elektrycznych z zewnętrznymi, zwisającymi kablami elektrycznymi i postawienie nowoczesnych, bezpiecznych latarni parkowych z kablami elektrycznymi schowanymi w ziemi. Projekt poprawi wygląd i pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców okolicy poprzez oświetlenie ciemnego fragmentu ulicy.
Opis projektu
Projekt zakłada likwidację 12 słupów elektrycznych z zewnętrznymi, wiszącymi kablami i wymianę ich na nowoczesne latarnie parkowe z okablowaniem schowanym pod ziemią. Z dwóch słupów odchodzi rozgałęzienie kabli, które doprowadzają prąd do kilku domów, więc realizując projekt należałoby również doprowadzić pod ziemią prąd do tych kilku gospodarstw. Wzdłuż ulicy Sowińskiego budują się cały czas nowe bloki, najpierw inwestycja Sawa Dom, następnie osiedle dewelopera Ronson. Aktualnie- kolejne bloki LC Corp. Pomiędzy blokami wiszą stare kable elektryczne i widać stare, zniszczone wielkie słupy. Z Znacznie zaburza to estetyczny wygląd nowych osiedli, nie pasuje do okolicy. Wymiana tych słupów na nowe latarnie 1.Poprawi wygląd okolicy 2.Poprawi bezpieczeństwo, zarówno dzięki lepszemu oświetleniu, jak i likwidacji wiszących kabli, które mogą zerwać się przy silnym wietrze.
Uzasadnienie realizacji projektu
Stare słupy z kablami szpecą ulicę, nie pasują do nowoczesnego zabudowania w okolicy (cały teren to nowoczesne osiedla, które wciąż się budują). Pomiędzy nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi, wzdłuż ulicy Sowińskiego, ciągną się stare kable na 12 słupach. Wiszące kable są realnym zagrożeniem w przypadku np. dużego wiatru i zerwania się. Latarnie zawieszone bardzo wysoko (na wierzchołkach słupów) świecą bardzo delikatnie i nie dają wystarczającego oświetlenia na tym odcinku ulicy, przez co nocą jest tam ciemno i niebezpiecznie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Odcinek wymagający zmiany oświetlenia ma ok 550 metrów. Z ogólnodostępnych informacji można wywnioskować, że standardowa odległość między latarniami to 20 metrów (przykładowe źródło informacji: http://www.schreder.com/PLS-PL/LEARNINGCENTRE/HOWTOLIGHT/Pages/HowtolightParks.aspx)
550/ 20= 27,5 -> na odcinku powinno stanąć przynajmniej 27 latarni.

Przykładowy koszt latarni parkowej z kablem zasilającym: 8000 zł.
źródło: https://twojbudzet.um.warszawa.pl/ile_kosztuje_miasto

Szacowany koszt inwestycji: 27x 8000 zł = 216.000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
216 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Słupy te należą do RWE Stoen Operator ponieważ zawieszona jest na nich linia konsumencka. Już kiedyś linie nieizolowane zostały zmodernizowane na izolowane więc nie stwarzają żadnego zagrożenia. Bardzo rzadko sieć jest kablowana przy okazji drogich inwestycji miejskich więc tutaj projekt nie ma na razie żadnych szans. Gdyby zostały ustawione nowe latarnie zasilane kablowo to i tak istniejące żerdzie pozostaną (zdemontowane zostały by z nich wysięgniki, oprawy i ich odrębne zasilanie które jest majątkiem ZDM) jak np. stało się podczas przebudowy ul. Banderii: http://goo.gl/maps/AFLF1
    Mieszkaniec12550  03.04.2015 20:04
    • Dzień dobry, skoro wniosek został zweryfikowany pozytywnie, to znaczy, że jest możliwy do zrealizowania. W czasie realizacji modernizacji drogi/ chodników operator raczej będzie zobligowany do zmian. Wiszące kable wysokiego napięcia bezpośrednio nad chodnikiem/ pieszymi zawsze stanowią jakieś zagrożenie, np. w przypadku silnych burz czy wiatrów. Okolica zmienia się bardzo dynamicznie, kwestia wizualna jest również bardzo istotna.Pozdrawiam!
      Mieszkaniec12166  20.06.2015 13:50
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany