Rowerowa i piesza alternatywa dla Puławskiej - od Morskiego Oka po plac Unii”

299
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Mokotów
rejon B
Autor pomysłu Mieszkaniec7486
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
255 500 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 709 głosów za tym projektem
Projekt stworzy alternatywę dla Puławskiej, pozwalając rowerzystom jechać przez Park Morskie Oko i równoległymi, spokojnymi ulicami lokalnymi aż do Placu Unii Lubelskiej. Trasa będzie połączona z istniejącym pasem rowerowym na Goworka i drodze dla rowerów przy Waryńskiego. Przy okazji poprawione zostanie bezpieczeństwo na przejściu i przejeździe przez Puławską.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
01.10.2018 15:19

Przygotowano i zaopiniowano projekt stałej organizacji ruchu, trwa wprowadzanie poprawek. Stołeczny Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na zmiany przebiegu alejek parkowych w Parku Szustrów, w związku z czym zakres projektu został ograniczony. Realizacja projektu została opóźniona ze względu na opracowanie "Programu rozwoju komunikacji rowerowej dla Starego Mokotowa" na zlecenie Urzędu Dzielnicy Mokotów.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Dróg Miejskich

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon B
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ulica i park Morskie Oko, ulice Willowa, Chocimska i Skolimowska
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt obejmuje ciąg ulic Morskie Oko (zjazd z Puławskiej)-Smetany-Chocimska i Skolimowską (połączenie z drogą dla rowerów wzdłuż Waryńskiego, w tym przejazd przez Puławską). Na trasę będzie można też wjechać ul. Willową
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt stworzy alternatywę dla Puławskiej, pozwalając rowerzystom jechać przez Park Morskie Oko i równoległymi, spokojnymi ulicami lokalnymi aż do Placu Unii Lubelskiej. Trasa będzie połączona z istniejącym pasem rowerowym na Goworka i drodze dla rowerów przy Waryńskiego. Przy okazji poprawione zostanie bezpieczeństwo na przejściu i przejeździe przez Puławską.
Opis projektu
Obecnie rowerzyści jadący Puławską mają do dyspozycji drogę dla rowerów od Domaniewskiej do Dolnej i fragment między Goworka a Waryńskiego. Warunki jazdy na pozostałej części ulicy są słabe ze względu na trzypasmowy przekrój zachęcający kierowców do szybkiej jazdy i zatłoczenie na drodze przed światłami. Problemy te można by łatwo ominąć, korzystając z alternatywnej trasy od parku Morskie Oko aż do placu Unii Lubelskiej. Potrzeba jedynie udrożnić ten ciąg dla rowerzystów poprzez odpowiednie oznakowanie oraz budowę przejazdu przez Goworka i łącznika do ścieżki na Waryńskiego.

Projekt przewiduje budowę odcinków dróg dla rowerów w Parku Morskie Oko (od ul. Morskie Oko do ul. Smetany - skręt pod kątem ok 45 stopni przy pałacyku Sustrów, tak jak chodnik, oraz wzdłuż istniejącego chodnika dookoła stawu na skarpie - łączącej ul. Smetany i Chocimską) oraz dopuszczenie ruchu rowerowego w obu kierunkach na ulicy Smetany i jednokierunkowych fragmentach Chocimskiej na zasadach ogólnych. Przeanalizowana zostanie możliwość wyznaczenia przejazdu rowerowego przez ul. Goworka, łączącego oba odcinki ul. Chocimskiej. Na trasę będzie też można wjechać dwukierunkową Willową.

Przejazd przez Puławską przy Skolimowskiej będzie bezpieczniejszy dzięki montażu wysepek na pasach ruchu rozpoczynających się bezpośrednio przed przejściem i zachęcających do przyspieszania lub wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Przy okazji organizacja ruchu stanie się bardziej czytelna, rozdzielając pasy do skrętu w Waryńskiego od pasa do jazdy na wprost Puławską w kierunku placu Unii.

Jako całość, projekt pozwoli rowerzystom ominąć Puławską od Parku Morskie Oko i wygodnie kontynuować podróż zarówno w kierunku Waryńskiego, jak i Marszałkowskiej czy Łazienek/Al. Ujazdowskich. Dzięki temu od Domaniewskiej aż do placu Unii tylko 400m trzeba będzie jechać jezdnią Puławskiej! Projekt przyczyni się też do poprawy bezpieczeństwa i komfortu poruszania się nie tylko rowerzystów i pieszych, lecz również kierowców jadących Puławską dzięki przeniesieniu ruchu rowerowego na ulice równoległe.
Uzasadnienie realizacji projektu
To jedno z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych połączeń rowerowych w stolicy. Korekta jego przebiegu zapewni lepsze warunki pieszym, rolkarzom i spacerowiczom.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Budowa i remont alejek parkowych (dla pieszych i rowerów): 173 000 zł
Dopuszczenie ruchu pod prąd (projekt, znaki pionowe i poziome): 17 500 zł
Łącznik z ul. Skolimowską: 20 000 zł
Poszerzenie azylu na ul. Goworka: 5 000 zł
Azyl na przejściu przez ul. Puławską (wraz z korektą programu sygnalizacji): 40 000 zł
Razem: 255 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
255 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • To chyba bardzo dobry pomysł!
  jerzytraczynski  14.04.2015 23:25
 • Lepszym pomysłem byłaby wydzielona barierą droga dla rowerów w jezdni Puławskiej.
  blankpage  29.05.2015 15:04
  • Ale to trzeba by skoordynować z remontem tego odcinka Puławskiej, który nastąpi za X lat...
   wojtek.w  17.06.2015 23:55
 • A gdzie gwarancja, że rowerzysta zechce skorzystać z nowej ścieżki, a nie jechać po wąskim chodniku przy Puławskiej, slalomem omijając pieszych? Może lepiej dofinansować strażników miejskich, żeby zauważyli problem?
  AgnieszkaSternicka  16.06.2015 20:37
  • Komentarz został usunięty przez autora

   AdamKarolczak  24.06.2015 11:24
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany