Wola bez nienawiści. Usuwamy mowę nienawiści z wolskich murów

332
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkaniec7507
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
41 700 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1615 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Antysemityzm, homofobia, nienawiść - wszyscy się z nimi spotykamy.
Aktualnie brakuje rozwiązań instytucjonalnych które wspierałyby usuwanie tego rodzaju wstydliwych treści.
Założeniem projektu jest wydzielenie puli środków poświęconych usuwaniu treści wskazanych w projekcie, umieszczonych na elewacjach nieruchomości stanowiących własność m.st. Warszawy

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
12.10.2016 11:40
W ramach projektu usunięte obraźliwe napisy i grafiki z wolskich murów oraz budynków.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
cała dzielnica
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
nieruchomości stanowiące własność komunalną
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Antysemityzm, homofobia, nienawiść - wszyscy się z nimi spotykamy.
Aktualnie brakuje rozwiązań instytucjonalnych które wspierałyby usuwanie tego rodzaju wstydliwych treści.
Założeniem projektu jest wydzielenie puli środków poświęconych usuwaniu treści wskazanych w projekcie, umieszczonych na elewacjach nieruchomości stanowiących własność m.st. Warszawy
Opis projektu
Celem projektu jest stworzenie narzędzia umożliwiającego efektywne przeciwdziałanie przejawom mowy nienawiści pojawiających się w przestrzeni miejskiej.

Za mowę nienawiści uznajemy wszelkie treści o charakterze antysemickim, ksenofobicznym, homofobicznym, skierowanym przeciwko jakiejkolwiek grupie religijnej, światopoglądowej czy społecznej, napisy wulgarne, antagonizmy kibicowskie, napisy skierowane przeciwko określonym osobom, jak również zawierające symbole neonazistowskie (swastyka, krzyż celtycki, wilczy hak), komunistyczne czy odnoszące się do innych skrajnych ideologii.

Aktualnie nie ma podmiotu zobligowanego do usuwania tego rodzaju treści. Regulamin utrzymania czystości i porządku m.st. Warszawy nie przewiduje obowiązku usuwania nielegalnych napisów przez Zarządcę budynku. Zobowiązanie takie byłoby sprzeczne z Ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, zawierającej zamknięty katalog opisujący, w jakich sytuacjach zarządca lub właściciel nieruchomości może zostać zobowiązany do usunięcia określonych naleciałości - nie uwzględnia ona kwestii napisów

Uważamy, że instytucje miejskie powinny wspierać proces usuwania ekspresji mowy nienawiści - jest to ważny element dbania o wizerunek miasta otwartego, przyjaznego dla wszystkich mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostaje również estetyczny aspekt tych szpecących wspólną przestrzeń napisów. Dlatego chcemy wydzielenia puli środków przeznaczonej na usuwanie tego typu treści. Działania te będą stanowić cenne wsparcie już istniejących oddolnych inicjatyw, realizowanych przez nieformalne grupy oraz organizacje pozarządowe.

Oddolne akcje nie mogą jednak zastępować polityki prowadzonej przez władze lokalne. Chcemy pokazać, że możliwe jest wdrożenie mechanizmów skutecznego przeciwdziałania problemowi mowy nienawiści.

Liczymy, że działania prowadzone w ramach naszego projektu będą stanowić przyczynek do dyskusji nad stałym instytucjonalnym umocowaniem tego rodzaju instytucji na poziomie samorządu warszawskiego.
Uzasadnienie realizacji projektu
Mowa nienawiści jest widoczna w przestrzeni publicznej. W Warszawie działają oddolne inicjatywy, które jednak nie dysponują środkami pozwalającymi regularnie usuwać wszystkie tego typu napisy. Nie możemy również zapominać o tym, że podstawowa odpowiedzialność za stan nieruchomości powinna spoczywać na ich zarządcach. Niebagatelną rolę pełni tutaj zaangażowanie władz lokalnych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wycena np. poradnika "Ile kosztuje miasto":
Usunięcie 40 mniejszych napisów o powierzchni 10m2 - 12000 zł (koszt zamalowania jednego napisu: 300 zł)
Usunięcie 20 większych napisów o powierzchni 20m2 - 12000 zł (koszt zamalowania jednego napisu: 600 zł)
Usunięcie 3 napisów obejmujących całą powierzchnię lub większą część powierzchni określonej elewacji, w przybliżeniu obszar 30m2 - 2700 zł (koszt zamalowania jednego napisu: 900 zł)
Nałożenie powłoki antygraffiti na 10 obiektach o powierzchni 30m2 - 15000 zł (koszt zabezpieczenia jednego obiektu: 1500 zł)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
41 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Świetny projekt - popieram. Wiele zarządców budynków w ogóle nie usuwa tego wandalizmu i podobnych obrzydliwych tagów... a jeden napis przyciąga kolejne...
    Mieszkaniec12550  03.04.2015 20:49
  • a czemu nie usuwamy wszystkich bazgrołów i e(L)ek? Kto będzie decydował czy usunąć "Donald wynocha z kraju" czy A w kółku. albo wszystko albo nic. Przecież podmioty zarządzające nieruchomościami stanowi własność m st Warszawy mają środki. to tylko kolejne pompowanie kasy w administrację.
    Mieszkaniec12732  19.06.2015 00:08
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany