Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Broniewskiego i Braci Załuskich

199
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Żoliborz
obszar 2 - Sady Żoliborskie-Zatrasie
Autor pomysłu Mieszkaniec7656
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
45 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 564 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Częściowe uspokojenie ruchu w rejonie niebezpiecznego skrzyżowania ulic Broniewskiego i Braci Załuskich: podniesienie przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów przez wlot ul. Braci Załuskich do poziomu chodnika i drogi dla rowerów oraz montaż wyspowych progów spowalniających na wysokości azylu z przejściem dla pieszych przez ul. Broniewskiego.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
08.10.2018 16:26

Projekt polegał na częściowym uspokojeniu ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Broniewskiego i Braci Załuskich, dość niebezpiecznym mimo niewielkich rozmiarów. W ramach projektu zostało wyniesione przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów przez wlot ul. Braci Załuskich do poziomu chodnika i drogi dla rowerów.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Dróg Miejskich

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Żoliborz
Obszar objęty pomysłem:
obszar 2 - Sady Żoliborskie-Zatrasie
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Broniewskiego / Braci Załuskich
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Skrzyżowanie Broniewskiego / Braci Załuskich
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Częściowe uspokojenie ruchu w rejonie niebezpiecznego skrzyżowania ulic Broniewskiego i Braci Załuskich: podniesienie przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów przez wlot ul. Braci Załuskich do poziomu chodnika i drogi dla rowerów oraz montaż wyspowych progów spowalniających na wysokości azylu z przejściem dla pieszych przez ul. Broniewskiego.
Opis projektu
Projekt polega na częściowym uspokojeniu ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Broniewskiego i Braci Załuskich, dość niebezpiecznym mimo niewielkich rozmiarów. W latach 2010-2013 doszło tu do 10 wypadków i kolizji.

Widoczność dla pieszych przechodzących przez ul. Broniewskiego oraz kierowców wyjeżdżających z ul. Braci Załuskich jest ograniczona z jednej strony przez wzniesienie, a z drugiej przez lokalizację przystanku autobusowego Sady Żoliborskie 02 (autobus zatrzymany w zatoce zasłania nadjeżdżające samochody). W połączeniu z dużą prędkością samochodów jadących ulicą Broniewskiego (długi prosty odcinek między światłami) powoduje to niebezpieczne sytuacje, a czasem także wypadki. Jednocześnie kierowcy wyjeżdżający z ul. Braci Załuskich lub skręcający z Broniewskiego w Braci Załuskich zajeżdżają drogę pieszym i rowerzystom poruszającym się wzdłuż ul. Broniewskiego. Aby temu zaradzić, proponuję podniesienie przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów przez wlot ul. Braci Załuskich do poziomu chodnika i drogi dla rowerów (przykładowe rozwiązania w załącznikach 1 - Utrecht i 2 - Radom).
Uzasadnienie realizacji projektu
Zaproponowane rozwiązanie ograniczy prędkość kierowców jadących ul. Broniewskiego do wartości umożliwiających prawidłową ocenę sytuacji pieszym przechodzącym przez tę ulicę i kierowcom wyjeżdżającym z Braci Załuskich. Jednocześni zwróci uwagę na przejście i przejazd skręcającym z/w ul. Braci Załuskich. Kierowcom ułatwi wyjazd z osiedla, pieszym - pokonywanie ul. Broniewskiego w poprzek, a rowerzystom - korzystanie z popularnej ścieżki rowerowej wzdłuż Broniewskiego. Jest znacznie tańsze i prostsze do realizacji od budowy sygnalizacji świetlnej. Wyniesienie przejścia i przejazdu stworzy czytelną "bramę" z ulicy głównej do osiedla o ruchu uspokojonym (100 m dalej jest już ograniczenie do 30 km/h i próg spowalniający).

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
wyniesienie przejścia dla pieszych 10 000,00
dostosowanie odwodnienia 25000,00
oznakowanie drogowe pionowe 6000,00
oznakowanie poziome 4000,00


RAZEM 45 tys. zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
45 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
W ramach kosztów utrzymania dróg.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
0,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Projekt niezbędny!!! Przejeżdżam tam 2 x dziennie (Sady Żoliborskie - Zatrasie) i codziennie są tam incydenty, wymuszenia, kolizje - bardzo niebezpieczne skrzyżowanie. Zrobienie tam spowalniaczy wpłynie na uspokojenie ruchu...
  Popieram!
  Mieszkaniec12180  02.03.2015 10:36
 • Zdecydowanie bardzo dobry pomysł, bo wyjazd naprawdę trudny i niebezpieczny. Również popieram!
  Mieszkaniec12181  02.03.2015 12:41
 • Dziękuję za słowa poparcia.

  Zastanawiałem się jeszcze nad poszerzeniem projektu o uproszczenie przebiegu drogi dla rowerów wzdłuż Broniewskiego - przełożenie jej na odcinku ok. 60 m między przystankiem a skrzyżowaniem z Braci Załuskich za szpaler drzew. Ale być może kiedyś uda się też coś zrobić albo z przystankiem albo ze słupem energetycznym i wtedy trzeba by to z powrotem odkręcać. Jakieś opinie?
  Mieszkaniec476  11.03.2015 15:36
  • Chyba już wszyscy się przyzwyczailiśmy do tego slalomu na Broniewskiego.
   Mieszkaniec12180  18.03.2015 15:01
 • Gratulacje dla dobra wspólnego!!!!!
  Mieszkaniec12180  09.07.2015 10:56
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany