Trawniki na Polnej - bulwarem Południowego Śródmieścia

633
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec7692
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
60 000 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Doprowadzenie do porządku niekultywowanych i nieobsadzonych niczym, pustych trawników z resztkami trawy po nieparzystej stronie ul. Polnej. Obecnie trawniki te występują jedynie w postaci płatów ziemi otoczonych krawężnikami. Wnioskujemy o posadzenie w środkowym pasie dekoracyjnych kwiatów / bylin, posiania trawy na poboczach i ogrodzenia przy przejściach bocznych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Trawniki po nieparzystej stronie ulicy Polnej na odcinku od ul. E. Zoli do Trasy Łazienkowskiej (nr 5, 7, 7A, 7/9)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ulica Polna od ul. E. Zoli do Trasy Łazienkowskiej po stronie nieparzystej.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Doprowadzenie do porządku niekultywowanych i nieobsadzonych niczym, pustych trawników z resztkami trawy po nieparzystej stronie ul. Polnej. Obecnie trawniki te występują jedynie w postaci płatów ziemi otoczonych krawężnikami. Wnioskujemy o posadzenie w środkowym pasie dekoracyjnych kwiatów / bylin, posiania trawy na poboczach i ogrodzenia przy przejściach bocznych.
Opis projektu
Realizacja tego projektu, tj. doprowadzenie nieparzystej, całkowicie zaniedbanej strony ul. Polnej, do wyglądu ulicy wielkomiejskiej jest nakazem chwili (patrz zwłaszcza załącznik ). Strona parzysta ul. Polnej została przez ZTP w pełni uporządkowana. Zostały posadzone krzewy na trawnikach, które również zostały ogrodzone estetycznymi metalowymi ogrodzeniami.
Natomiast rażący stan zaniedbania nieparzystej strony bardzo niekorzystnie kontrastuje z uporządkowaną strona parzystą i nie może trwać wiecznie. Cały odcinek ulicy Polnej od Trasy Ł do Placu Unii może zamienić się w piękny bulwar spacerowy i być przykładem dla kompleksowego rozwiązania od strony estetycznej Południowego Śródmieścia. Tym bardziej, że zaplanowany na rok 2015 remont ul Oleandrów przywróci tej sąsiadującej malej uliczce dawną świetność.
Mieszkańcy naszego rejonu są osobiście zaangażowani w upiększenie tej ulicy i mają w planie postawienie rabatek na parapetach wszystkich witryn sklepowych wzdłuż wszystkich domów po parzystej stronie Polnej. Działanie te, już zapoczątkowane przez użytkowników budynku Polna 18/20 (m.in. Piekarnia Kałasy) będzie tego roku kontynuowane przez pozostałe budynki w tym ciągu ulicy. Pozwoli to na stworzenie pięknego Bulwaru spacerowego w Śródmieściu Miasta.
Widzimy także realne możliwości włączenia dwóch szkol z ul. Polnej (Liceum im. T. Czackiego, oraz Gimnazjum im. K. Kieślowskiego) w akcję społecznego upiększania swoich terenów przed szkołami w sposób niekonwencjonalny, autorski.
Wszystko to pozwoli to na stworzenie pięknego ukwieconego bulwaru Południowego Śródmieścia.
Uzasadnienie realizacji projektu
Działania te mają na celu zmianę otoczenia na lepsze, pozytywnego wpływania na nastrój mieszkańców, kształtowania poczucia estetyki młodzieży sąsiednich szkół średnich i PW. Zazieleniając trawniki tworzymy kompozycje zieleni na poziomie nie tylko sztuki ogrodniczej, ale i sztuki krajobrazu, a nade wszystko czynimy te tereny przyjaznymi dla mieszkańców i użytkowników ulicy.
A jest ich wielu: młodzież z gimnazjum Kieślowskiego i liceum Czackiego, studentów Politechniki z DS RIVIERA i MIKRUS, klubu REMONT przy Polnej 7/9, Przychodni Lekarskiej CENTERMED, centrum konferencyjnego OSiR przy Polnej 7A, przyjezdnych korzystających z metra POLITECHNIKA, zdążających deptakiem Oleandrów do kultowego Baru Prasowego czy nowego centrum handlowo-biurowego PLAC UNII.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kalkulacji kosztów dokonano na podstawie informacji podanych w „cennik_ile_kosztuje_miasto.pdf”:
- urządzenie trawnika (1 m2): 8,00 – 18,00 zł.
- założenie kwietnika wraz z materiałem roślinnym (1 m2), koszt uśredniony: 250,00 zł.
[czyli założenie kwietnika (1 m2) oraz materiał roślinny (np. aksamitka, kanna) wraz z zakupem i dowozem, wytyczenie, zdjęcie darni i wywóz nadmiaru ziemi, dowóz ziemi urodzajnej + robocizna].

Powierzchnia trawników (na podstawie dokonanych obmiarów w terenie): 650 m2

- koszt urządzenia trawników dla 2/3 powierzchni:
433,00 m2 x 13,00 zł. = 5.629,00 zł
- koszt urządzenia kwietników wraz z materiałem roślinnym dla 1/3 powierzchni:
217 m2 x 250,00 zł. = 54.250,00 zł.

RAZEM koszt urządzenia trawników i kwietników: 59.879,00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
60 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Standardowe koszty utrzymania i pielęgnacji typowych trawników i kwietników o wysokości kosztów nie odbiegających od obecnie ponoszonych, czyli na poziomie 5% inwestycji
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Bardzo fajnie, że pojawiają się takie projekty:)

    Niemniej może warto podyskutować z innymi projektodawcami i połączyć pomysły rozszerzając na inne ulice?

    Pozdrawiam
    Mieszkaniec1015  11.03.2015 11:53
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany