'Kotwice pamięci" - młodzież ratuje zabytki

409
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Wola
Młynów
Autor pomysłu Mieszkaniec7802
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
21 500 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 410 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Młodzież gimnazjalna bierze w opiekę zabytkowy Cmentarz Ewangelicko- Augsburski.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
19.10.2016 10:55
Zakupiono 2 aparaty fotograficzne z wymiennymi obiektywami, statywy, filtr, nośniki pamięci oraz laptop. W marcu i kwietniu trwały prace porządkowe na cmentarzu, wykonywanie zdjęć nagrobków oraz tworzenie dokumentacji fotograficznej i tekstowej. Od maja do czerwca odbywała się inwentaryzacja nagrobków oraz weryfikacja dokumentacji. Na wrzesień i październik przewidziano prace projektowe dotyczące przygotowania wystawy o cmentarzu, opracowanie i drukowanie folderów oraz nagrywanie płyt. Pomiędzy październikiem a listopadem planowana jest organizacja wystawy i prezentacja projektu dla ogółu mieszkańców dzielnicy Wola, jak również prezentacja i omówienie realizacji projektu dla uczniów Gimnazjum Nr 47.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Młynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Młynarska 54/56
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski przy ulicy Młynarskiej 54/56
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Młodzież gimnazjalna bierze w opiekę zabytkowy Cmentarz Ewangelicko- Augsburski.
Opis projektu
Zajęcia edukacyjne będą odbywały na Cmentarzu Ewangelicko - Augsburskim przy ul. Młynarskiej. W ramach realizacji projektu uczniowie Gimnazjum 47 przy ul. Grenady 16 będą kontynuować opiekę nad zabytkowymi grobami, które nie mają już żyjących opiekunów, a ze względu na swoją wartość i zasługi pochowanych w nich osób godne są utrzymywania w należytym stanie (wycinanie zbędnej roślinności, grabienie, przycinanie gałęzi, zbieranie odpadów, zapalanie zniczy).
Kontynuowana będzie inwentaryzacja zabytkowych nagrobków na cmentarzu i ich dokumentacja fotograficzna. Zgromadzone dane zamieszczane będą na internetowej mapie Urzędu Miasta st. Warszawa. (uczniowie zostali już przeszkoleni do tych działań w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków)
Zaprojektowany zostanie i wydrukowany folder o cmentarzu „Trasy tematyczne na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim”, „Symbolika nagrobna” oraz inne publikacje, które pomogą osobom odwiedzającym zorientować się na nekropolii i poznać ją, przygotowanie wystawy zdjęć.
Uzasadnienie realizacji projektu
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski należy do najcenniejszych zabytków Woli. Liczne spośród znajdujących się na nim obiektów wymagają renowacji, konieczne są prace inwentaryzacyjne. W przeszłości nekropolia była terenem wielu ważnych wydarzeń historycznych, spoczywa na niej wielu zasłużonych dla Warszawy i Polski obywateli. Walory te sprawiają, że we współpracy z instytucjami i organizacjami takimi jak Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Cmentarza Ewangelicko- Augsburskiego można na jego terenie zorganizować bardzo ciekawe i wartościowe zajęcia edukacyjne dla młodzieży gimnazjalnej. Publiczna prezentacja efektów tych zajęć pozwoli na przybliżenie mieszkańcom Woli walorów tego ciekawego, lecz zbyt mało znanego zabytku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
aparaty fotograficzne, obiektywy wymienne 7000,00
nośniki pamięci 500,00
laptop 3500,00
projektor 3500,00
materiały papiernicze 1500,00
wydruk albumów, folderów tematycznych 4000,00
sekatory, grabie, rękawice, worki foliowe 1500,00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
21 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo ciekawy projekt, podobny powinien objąć też inne wolskie cmentarze. Wydaje mi się, że bardziej właściwym źródłem finansowania takiego pomysłu jest inicjatywa lokalna: http://inicjatywa.um.warszawa.pl/.

  Myślę, że można zorganizować dodatkowo "adopcję grobów" przez mieszkańców Woli. Po zinwentaryzowaniu grobów, którymi nikt się nie opiekuje można przydzielić im wolontariuszy - takie rodziny zastępcze, które będą opiekowały się grobami, które straciły już swoich opiekunów... W Warszawie i również na Woli jest wiele osób, które mieszkają z dala od rodzinnych miejscowości. Osoby takie miałyby okazję włączyć się w szczególny sposób w tą akcję. Myślę, że do "adopcji grobów dałoby się namówić Prezydenta Polski, Prezydenta Warszawy, znane osoby. Uważam, że Urząd Miasta powinien się w to zaangażować, bo byłby to unikalny w Europie i na Świecie projekt, mający na celu podtrzymanie pamięci o mieszkańcach, których już nie ma. Dodatkowo można by ustalić z zarządcami cmentarzy ułatwione procedury i ceny pochówku w w grobach, którymi wolontariusze opiekowali się za życia, dzięki czemu pamięć i groby nie znikną.
  Mieszkaniec12202  13.03.2015 09:50
 • Dodam tylko, że być może Komitet Opieki Nad Powązkami mógłby podpowiedzieć, jak to zorganizować. Myślę, że osoba, która wdroży ten pomysł stanie się nowym Waldorffem.
  Mieszkaniec12202  13.03.2015 09:52
  • Dziękuję za życzliwe zainteresowanie przedstawionym projektem. Uzyskanie środków na wsparcie realizacji tego co od kilku lat robimy znacznie usprawniło by naszą pracę i pozwoliło na szerszą prezentację efektów. Zorganizowaliśmy już kilka wystaw zdjęć, wydaliśmy albumy,trwają prace inwentaryzacyjne, podjęta została opieka nad kilkoma opuszczonymi grobami. (więcej informacji o naszych działaniach: http://www.kotwice-pamieci.strefa.pl) Młodzież uważa te zajęcia za interesujące. Pański pomysł szerszej "adopcji" grobów we współpracy z różnymi instytucjami uważam za b. interesujący i godny wprowadzenia w życie. Przedstawiony przez Pana komentarz umacnia mnie w przekonaniu, że warto kontynuować ten projekt, rozwijać go i szukać nowych sojuszników.
   Mieszkaniec12389  17.03.2015 22:33
  • Bardzo chętnie spotkałbym się z Panem i opracował jakiś plan działania w tej materii, bo z tego co widzę, ma Pan dużo więcej doświadczenia! Jak by to powiedzieć: SZACUN dla Pana i Młodzieży!
   Mieszkaniec12202  19.03.2015 14:38
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany