Łączymy wolskie parki: Szymańskiego i Sowińskiego

722
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkaniec7817
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
100 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 2835 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Zaprojektowanie i wyznaczenie przejścia dla pieszych pomiędzy parkiem Szymańskiego a parkiem Sowińskiego, na wysokości głównych alej tych parków na osi wschód-zachód. Naturalne połączenie głównych alej obu parków, tym samym naturalne połączenie rekreacyjnej przestrzeni tych parków i poprawa komfortu i bezpieczeństwa pieszych podczas przechodzenia pomiedzy nimi.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.10.2018 15:40

Budowa nowego przejścia została zakończona. Przejście zostało wyposażone w azyl, dzięki któremu pieszy mogą bezpiecznie zaczekać na możliwość opuszczenia jezdni.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Dróg Miejskich

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Elekcyjna, na wysokości nr 17 (Amfiteatr w parku Sowińskiego) - mapka w załączniku
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przejście dla pieszych będzie usytuowane w pasie ruchu na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi 9 oraz 27/2 – obie działki należą do m.st. Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zaprojektowanie i wyznaczenie przejścia dla pieszych pomiędzy parkiem Szymańskiego a parkiem Sowińskiego, na wysokości głównych alej tych parków na osi wschód-zachód. Naturalne połączenie głównych alej obu parków, tym samym naturalne połączenie rekreacyjnej przestrzeni tych parków i poprawa komfortu i bezpieczeństwa pieszych podczas przechodzenia pomiedzy nimi.
Opis projektu
Projekt powstał z myślą o mieszkańcach Woli i nie tylko, którzy aktywnie spędzają czas spacerując, biegając czy jeżdząc na rolkach po wolskich parkach. Na dzień dzisiejszy od parku Szymańskiego do parku Sowińskiego można legalnie przejść w dwóch miejscach, na skrzyżowaniu ul. Wolskiej/ul. Elekcyjnej oraz na wytyczonym przejściu na wysokości tyłu Amfiteatru w parku Sowińskiego. Pierwsze w/w przejście jest uczęszczane, natomiast drugie w/w przejście jest zupełnie nieuczęszczane, gdyż praktycznie prowadzi znikąd donikąd (załącznik ze zdjeciem).
Niestety, bez legalnego przejścia dla pieszych pozostaje najbardziej uczęszczane przejście pomiędzy parkami, łączące główną poprzeczną aleję niedawno rewitalizowanego parku Szymańskiego oraz główną poprzeczną aleję parku przebiegającą przed Amfiteatrem w parku Sowińskiego. W tym miejscu bardzo wiele osób przechodzi przez ulicę w miejscu niedozwolonym, optymalnie skracając drogę pomiędzy dwoma parkami, unikając nadkładania drogi do położonego 85 m dalej przejścia przez Elekcyjną.
Zarówno szeroka aleja w parku Szymańskiego, furtka do parku Sowińskiego jak i szeroka aleja w parku Sowińskiego są naturalnie utworzonym traktem pomiędzy parkami. Brakuje jedynie jednego „ogniwa” – bezpiecznego i legalnego przejścia dla pieszych na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi 9 oraz 27/2 – obie działki należą do m.st. Warszawa. Ul. Elekcyjna ma w tym miejscu szerokość ok. 10 metrów, przejście powinno być wyznaczone z bezpiecznym azylem.
Uzasadnienie realizacji projektu
Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych przechodzących przez ulicę Elekcyjną między parkami w optymalnym miejscu. Celem projektu jest również wykorzystanie potencjału rekreacyjnego sąsiadujacych ze sobą parków oraz naturalne połączenie rekreacyjnej przestrzeni publicznej dla ludzi spędzajacych aktywnie czas w wolskich parkach

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt projektowania, przebudowy i wdrożenia nowej organizacji ruchu (projekt organizacji ruchu, projekt drogowy, korekta geometrii jezdni - obniżenie krawężników, wykonanie fragmentu chodnika, likwidacja miejsc parkingowych w zatokach + ewentualne korekty odwodnienia, dodatkowo prawdopodobne korekty lokalizacji latarń, itd.) - 100000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
100 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Świetny pomysł. Ja jednak uważam, że należy pójść krok dalej i zrobić przejście wyniesione, którego poziom byłby zrównoważony z chodnikami. W takim przypadku azyl byłby niepotrzebny i zmusiłoby to auta do zwalniania i przepuszczania pieszych. Dobrze byłoby również poszerzyć bramę do parku Sowińskiego bo jest za wąska, ale rozumiem, że nie wszystko na raz :)
  Mieszkaniec12121  27.02.2015 14:58
  • Przejścia wyniesione generalnie bardzo dobrze się sprawdzają, ale akurat nie na Elekcyjnej - autobusy przez takie przejścia nie przejadą.
   Mieszkaniec3188  27.02.2015 17:52
  • Na Krakowskim Przedmieściu po remoncie wybudowano chyba wyniesione przejście na wysokości Uniwersytetu (zamiast podziemnego) i autobusy radzą z nim sobie doskonale.
   Mieszkaniec463  25.03.2015 13:20
 • ... na logikę takie przejście powinno istnieć.
  Może przesunięto je przez pomyłkę?
  Mieszkaniec3149  27.02.2015 19:53
 • Tunel, jak na Wisłostradzie by się przydał...
  Mieszkaniec12202  13.03.2015 13:10
 • Przejście w tym miejscu na pewno by się przydało :) przynajmniej ludzie by przestali nieprzepisowo przez ulicę przechodzić.
  Mieszkaniec12868  19.03.2015 23:00
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany