Czytelnia wśród kwiatów - przyjazny skwer z zielenią i biblioteką plenerową (przy skateparku)

489
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkaniec7821
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 687 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1525 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Stworzenie przyjaznego skwerku ze stoiskami kwiatowymi i biblioteką plenerową w rejonie skrzyżowania Powstańców Śląskich / Wrocławska - placyk przy skateparku. Drobna reorganizacja przestrzeni umożliwi utworzenie miejsca odpoczynku i spotkań mieszkańców.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.02.2021 12:39

Aktualizacja: projekt zrealizowano w 2018 roku

_____________________________________________

W związku z brakiem ofert na wykonanie projektu w dniu 15.12.2016 r. zawieszono realizację zadania. Wydział Ochrony Środowiska wystąpił o przywrócenie w 2017 roku przedmiotowego zadania inwestycyjnego i zwiększenie limitu wydatków na jego wykonanie, m.in. pokrycie kosztów zajęcia pasa drogowego w okresie 5 miesięcy 2017 roku. Po podjęciu przez Radnych Miasta Stołecznego Warszawy Uchwały o zwiększeniu środków na realizację zadania, zostaną podjęte przez WOŚ działania polegające na opracowaniu dokumentacji dot. realizacji zamówienia, następnie realizacja prac w terenie.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Powstańców Śląskich/Wrocławska; niewielki placyk przy skateparku
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obręb nr 60806, działka 1/10 (część) i działka 1 (część) - patrz załącznik, zdjęcie satelitarne
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie przyjaznego skwerku ze stoiskami kwiatowymi i biblioteką plenerową w rejonie skrzyżowania Powstańców Śląskich / Wrocławska - placyk przy skateparku. Drobna reorganizacja przestrzeni umożliwi utworzenie miejsca odpoczynku i spotkań mieszkańców.

Opis projektu
Proponowane zmiany (zgodnie z mapką w załączniku):

1. Ustawienie biblioteki plenerowej:
-na placu zostanie ustawiona niewielka biblioteka plenerowa (konstrukcja z pustaków wentylacyjnych) na książki i prasę, umożliwiająca korzystanie z nich na zasadzie bookcrossing / wymiana książek i czasopism - każdy może wziąć wybraną książkę lub zostawić swoje, przeczytane już książki. Podobna biblioteka plenerowa istnieje już na Ursynowie, w Parku przy Bażantarni, a w roku 2015 dwie takie biblioteki mają powstać w bemowskich parkach.
2. Reorganizacja stoisk kwiatowych:
-obrócenie stoisk kwiatowych przodem do placu, wzdłuż jego wschodniej krawędzi; stoiska będą nadal dobrze widoczne od strony ulicy, ale staną się częścią skwerku. Zachęcą kupujących kwiaty do zatrzymania się na ławce i skorzystania z biblioteki plenerowej
-przeparkowanie samochodów dostawczych sprzedawców kwiatów na parking po drugiej stronie skateparku (obecnie służą za schowki sprzętu i towaru)
3. Reorganizacja istniejących elementów małej architektury:
-ławki drewniane
-donice z drzewami
-kosze na śmieci
4. Dodanie zieleni
-skrzynki z roślinami pnącymi jak. np. bluszcz wijącymi się po ogrodzeniu skateparku
-miniskalniak zaaranżowany bezpośrednio przy bibliotece plenerowej, w jednym z pustaków

Przykład pobliskiego skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich i Radiowej (placyk z fontanną) pokazuje, że mieszkańcy chętnie spędzają czas zatrzymując się na skwerach nawet przy ruchliwych skrzyżowaniach, jeśli tylko mają ku temu pretekst. Takim pretekstem będzie miły widok stoisk kwiatowych i zieleni oraz mała biblioteka plenerowa. Placyk zostanie odzyskany dla mieszkańców i będzie mógł pełnić jednocześnie funkcję komunikacyjną (przemieszczanie się między przystankami, droga na bazarek) jak i rekreacyjną. Z biblioteki plenerowej skorzystać będą mogły nawet osoby niezatrzymujące się na dłużej na skwerku, a jedynie przechodzące tędy na przystanek, np. w drodze do pracy. Z ławek na placu skorzystać mogą natomiast też osoby czekające na tramwaj lub autobus odjeżdżające z przystanku w okolicy McDonalda, Wrocławska 04 i 06 (oba przystanki są z tego miejsca widoczne i znajdują się w promieniu kilkunastu metrów).
Uzasadnienie realizacji projektu
Skrzyżowanie Powstańców Śląskich i Wrocławskiej to miejsce odwiedzane codziennie przez setki mieszkańców. W tym rejonie znajduje się kilka przystanków tramwajowych i autobusowych, skatepark, postój taksówek, targowisko, McDonald’s i punkty handlowo-usługowe. Jest tu też kilka stoisk kwiatowych.
Bezpośrednio przy skrzyżowaniu znajduje się niewielki placyk, na którym ustawiono ławki i donice z drzewami, jednak obecnie nikt z niego nie korzysta, przestrzeń nie zachęca do zatrzymania się. Zaniedbaną i niewykorzystywaną przestrzeń należy przywrócić mieszkańcom - zwłaszcza, że znajduje się w ruchliwym, często odwiedzanym punkcie. Istniejące stoiska kwiatowe, wraz z dodatkową zielenią i biblioteką plenerową mogą być atrakcją przyciągającą przechodniów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Drewniane donice/skrzynki prostokątne na rośliny pnące - duże, szer. 130cm, zaimpregnowane, na nóżkach chroniących od wilgoci (3 szt) = 3 x 115 zł
- Ziemia (650L) = 13 x 7,5 zł
- Sadzonki roślin pnących - do zasadzenia w skrzynkach (bluszcz / dzikie wino) (9 szt.) = 9 x 3,5 zł
- Sadzonki roślin na mini-skalniak (np. rozchodnik, macierzanka, rojnik - różne rodzaje) (12 szt.) = 12 x 3 zł
- Biblioteka plenerowa (materiały) = 177 zł
- Robocizna = 1000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 687,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Świetny pomysł! Obecnie to miejsce aż odpycha swoim wyglądem, a potencjał ma ogromny do tego, aby usiąść, odpocząć i poczytać książkę. Może posłużyć również dla opiekunów, którzy chcą przypilnować swoje dzieci/wnuki przebywające w skateparku.
    Mieszkaniec12650  16.06.2015 09:34
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany