Mural pamięci Armii Krajowej

1395
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Żoliborz
obszar 3 - Marymont-Potok - Żoliborz Dziennikarski
Autor pomysłu Mieszkaniec7910
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
167 700 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • inna
  • historia
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 608 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Mural poświęcony Armii Krajowej, z obrazami dotyczącymi Powstania Warszawskiego, wykonany na betonowych ścianach konstrukcyjnych przejścia pieszo-rowerowego nad Aleją Armii Krajowej w rejonie Marymontu, łączącego osiedle Potok z Parkiem Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego i kościoła na terenie osiedla Ruda.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
07.10.2016 14:57
Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się 3 października 2016 r.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury i Promocji dla Dzielnicy Żoliborz

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Żoliborz
Obszar objęty pomysłem:
obszar 3 - Marymont-Potok - Żoliborz Dziennikarski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Aleja Armii Krajowej 8
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr 18/2 -Własność Skarbu Państwa, we władaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Mural poświęcony Armii Krajowej, z obrazami dotyczącymi Powstania Warszawskiego, wykonany na betonowych ścianach konstrukcyjnych przejścia pieszo-rowerowego nad Aleją Armii Krajowej w rejonie Marymontu, łączącego osiedle Potok z Parkiem Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego i kościoła na terenie osiedla Ruda.
Opis projektu
Proponowany mural zlokalizowany na ścianach przejścia pieszo-rowerowego byłby obrazem malowanym na surowych ścianach betonowych. Motywem obu części muralu od strony osiedla Potok i Rudy byłyby obrazy przedstawiające sceny związane z akcjami Armii Krajowej. Ze względu na lokalizację Alei AK w Warszawie sceny te powinny odnosić się do Powstania Warszawskiego, bohaterstwa jego uczestników, przedstawiać tragedię miasta i jego mieszkańców. Powinny one także uwzględniać czas odbudowy odradzającej się Warszawy. Inspiracją do powstania obrazu części historycznej mogą być książki. „Przemarsz Przez Piekło” Stanisława Podlewskiego, „Zośka i Parasol” Aleksandra Kamińskiego, oraz „Tropami Powstańczej Przesyłki” Jerzego Kasprzaka.
Powierzchnie muralu to: ~200 m² od strony osiedla Potok i ~1000 m² od strony osiedla Ruda . Projekt i realizacja powinny uwzględniać także możliwość okresowego podświetlania poszczególnych fragmentów muralu a także stałego monitoringu. Od strony osiedla Potok to cztery lampy oświetleniowe i jedna kamera, od strony osiedla Ruda to do dziesięciu lamp zewnętrznych i trzy kamery. Realizacja muralu powinna być wyłoniona w drodze konkursu ofert złożonych przez konkretnych wykonawców.

Uzasadnienie realizacji projektu
Modernizowana trasa szybkiego ruchu na odcinku Alei AK wiąże ze sobą miejsca pamięci: most Grota Roweckiego, park i głaz Pamięci Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego, pomnik Tragedii Wołyńskiej, pomnik 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, oraz Cmentarz Wojskowy z grobami uczestników Powstania Warszawskiego.
Mural byłby uzupełnieniem szlaku związanego z Armią Krajową. Dodatkowo mural jak i monitoring zabezpieczy ściany betonowe przed powstawaniem szpecących, często wulgarnych napisów i pseudo-dzieł graficiarzy. Ta niekontrolowana "twórczość" ( już prowadzona) szczególnie nie pasuje do przyległego parku pamięci Harcerskiej Poczty Polowej jak i pobliskiego kościoła. Stały monitoring zabezpieczy także samo przejście między osiedlami.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Konkurs - 8 000 zł
2. Realizacja muralu - 150 000 zł
3. Instalacja oświetleniowa - 6 500 zł
4. Instalacja monitoringu - 3 200 zł
Istnieje możliwość, że w wyniku negocjacji z wykonawcą ze względów na atrakcyjność tematyczną koszt wykonania muralu ograniczy się wyłącznie do sprzętu i materiałów, a robocizna znajdzie się w nagrodzie za wygranie konkursu.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
167 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Konserwacja:
1 instalacji oświetlenia - 300 zł/rok
2 instalacji monitoringu - 300 zł/rok
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
600,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany