Więcej tlenu! Nasadzenia drzew i krzewów na Woli

736
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Mieszkaniec8151
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
152 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • zdrowie
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 3311 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada zasadzenie 100 lub więcej drzew oraz 300 krzewów na terenie Woli. W związku z publikowanymi raportami o złym stanie powietrza na Woli oraz wycinką drzew, jaka miała miejsce w ostatnich latach chcemy zadbać o to, aby nasza rozwijająca się obecnie dzielnica nie stała się betonową pustynią.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.09.2016 10:02
W ramach projektu zostało zasadzonych na terenie Woli ponad sto drzew i prawie trzysta krzewów. Ponad trzydzieści drzew zyskały również wolskie parki.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Działki publiczne na Woli
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działki publiczne na Woli, na których są możliwe nasadzenia drzew lub krzewów.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zasadzenie 100 lub więcej drzew oraz 300 krzewów na terenie Woli. W związku z publikowanymi raportami o złym stanie powietrza na Woli oraz wycinką drzew, jaka miała miejsce w ostatnich latach chcemy zadbać o to, aby nasza rozwijająca się obecnie dzielnica nie stała się betonową pustynią.
Opis projektu
W związku z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza na Woli, o czym świadczą publikowane raporty (mapki WIOŚ w załączeniu), jednym ze możliwych sposobów poprawy jakości powietrza jest sadzenie drzew i krzewów, które pochłaniają dwutlenek węgla i przetwarzają go na potrzebny ludziom tlen. Obecnie na Woli powstaje wiele nowych osiedli mieszkaniowych i biurowców, a co roku przybywa tu kolejne kilka tysięcy mieszkańców, którzy oczekują, że dzielnica będzie się rozwijać w sposób zrównoważony.
Wraz z dynamicznym rozwojem i zabudowywaniem kolejnych terenów oraz tworzeniem nowych sieci infrastrukturalnych można zaobserwować jednak proces odwrotny - drzewa i krzewy są wycinane. W latach 2009-2014 na Woli wycięto 593 drzewa. Niestety w ramach kompensacji za wycinkę często sadzone są zbyt słabe i zbyt młode sadzonki by się przyjąć i rzeczywiście zastąpić wycięte drzewa. Młode drzewka jeśli są niedopasowane do otoczenia i panujących warunków często obumierają, zwłaszcza jeśli później są pozostawione bez odpowiedniej opieki. Ponadto istnieje ryzyko, że zasadzone młode drzewa zostaną w bliższej lub dalszej przyszłości usunięte, ponieważ jeśli ich wiek nie przekroczy 10 lat można je będzie wyciąć bez zezwolenia.
Chcemy zapobiec dalszemu procesowi przekształcania Woli w "betonową pustynię". Zieleń ma znaczący wpływ na zdrowe i komfortowe życie w mieście. Dzięki drzewom sadzonym w szpalerach możemy zmniejszyć hałas pochodzący od ruchliwych i często zdewastowanych ulic. W lecie mieszkańcy będą mogli się schronić w cieniu, a wspomniana wcześniej "betonowa pustynia" nie będzie się aż tak mocno nagrzewać. Należy również zaznaczyć, że drzewa i krzewy są też schronieniem oraz źródłem pożywienia dla ptaków.
W ramach projektu przewidywane jest opracowanie projektu nasadzeń, który ma obejmować zarówno wybór rodzaju roślinności jak i działek miejskich, na których będą nasadzenia. Miejsca nasadzeń powinny zostać wybrane w ten sposób, aby nie kolidowały z istniejącą infrastrukturą, ani nie były zagrożone wycinką. Równie istotną sprawą jest dopasowanie rodzaju roślinności do miejsc, w których zostanie zasadzona.
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu bardzo korzystnie wpłynie na wiele aspektów: na zdrowie i komfort życia mieszkańców, na rozwój i wizerunek budującej się części Woli (np. Odolan, Młynowa, Czystego) i jej zrównoważony rozwój. Wpłynie również na poprawę czystości powietrza oraz komfort klimatyczny.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt nasadzeń: 5000 zł
Drzewa o obwodzie pnia 14-20 cm: 100 sztuk - 138000 zł
Krzewy: 300 sztuk - 9000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
152 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt eksploatacji
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (14)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Pomysł dobry z jedną uwagą: przed blokami powinny to być raczej niskie nasadzenia, sama osobiście nie chciałabym mieć ciemno w mieszkaniu.
  Mieszkaniec3149  27.02.2015 19:47
 • Drzew nigdy za mało!!! Biorąc pod uwagę ogromne zanieczyszczenie powietrza w całym mieście, a zgodnie z załączonymi mapkami wyjątkowo duże na Woli, trzeba podejmowac nawet najmniejsze akcje, które będą temu przeciwdziałać.
  Mieszkaniec917  01.03.2015 10:30
 • Proponuję zmienić projekt w zakresie sprecyzowania co znaczy "grubość pnia"
  Mieszkaniec863  02.03.2015 19:38
  • Grubość w tym przypadku znaczy obwód. Będzie poprawione, dziękuję za zwrócenie uwagi.
   Mieszkaniec12868  02.03.2015 23:05
 • Pani chce nowych nasadzeń, inni omijają płatne parkingi i ograniczają zieleń na Woli tylko po to, żeby parkować za darmo i przysuwać rury wydechowe jeszcze bliżej naszych płuc - pod same okna budynków mieszkalnych, patrz projekt miejsc postojowych na Brożka. Albo rozjeżdżają samochodami dowolny kawałek trawnika, dobijając autami pod same pnie drzew i bryły korzeniowe. Rozjeżdżane autami są nawet wolskie parki - Moczydło i Szymańskiego. Jakość powietrza na Woli jest najgorsza w Warszawie. Ubolewam nad ignorancją i krótkowzrocznością wielu mieszkańców i trzymam kciuki za powodzenie każdego projektu, który odwróci tę chorą tendencję prosamochodową i antyzdrowotną, istne zaćmienie umysłów, które obserwuję w Warszawie.
  Mieszkaniec12258  05.03.2015 10:41
  • Rozwiązanie problemów z parkowaniem - przydałoby się na całej Woli
   Mieszkaniec3149  07.03.2015 13:29
  • Rozwiązaniem problemów z parkowaniem jest zastanowienie się nad racjonalnością zakupu samochodu w sytuacji, gdy Wola jest świetnie skomunikowana transportem publicznym z resztą miasta. Moja rodzina od pokoleń doskonale obchodzi się bez auta, ponieważ nigdy nie uznała, że go potrzebuje. Warszawa to nie wieś, żeby nie było dla auta alternatywy. Wybór jest szeroki.
   Nigdy pani nie rozwiąże problemów z parkowaniem, dopóki ludzie nie otrząsną się z prosamochodowego obłędu i nie przestaną kupować kolejnych samochodów. Z jednej prostej przyczyny: samochód zajmuje kilka metrów kwadratowych! Przytłaczająca większość tylko po to, by stać bezczynnie przez większą część doby. Wielkie marnotrawstwo ograniczonej, miejskiej przestrzeni, na której już nic innego nie będzie. I co dalej, będziemy budynki na boki rozsuwać, żeby upychać kolejne auta?
   Miasto to nie tylko jezdnie i parkingi. Tu się też ŻYJE, tylko chyba coraz gorzej. Coraz głośniej i bardziej śmierdząco:
   http://dobraulica.pl/2014/01/trujace-powietrze-nad-warszawa/
   Mieszkaniec12258  13.03.2015 11:10
  • cd. tematu parkowania na dyskusji ogólnej Wola
   Mieszkaniec3149  17.03.2015 22:09
 • http://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/nie-palmy-smieci-w-domowych-piecach,7385.html
  Mieszkaniec3149  17.03.2015 22:18
  • Alternatywne wyjaśnienie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie można znaleźć tu: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-ochronie-powietrza-przed-zanieczyszczeniami.html
   Mieszkaniec12868  19.03.2015 22:27
 • Według analizy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska tylko niewielki procent szkodliwych substancji krążących w powietrzu pochodzi z przemysłu. Większość wytwarza się tam, gdzie byśmy nie podejrzewali. W przydomowych ogrodach i ogródkach działkowych - mówiąc wprost: trują nas sąsiedzi spalający w piecach i ogniskach śmieci.
  (wydzielający się benzoalfapiren, może wywołać raka).
  Mieszkaniec3149  17.03.2015 22:23
  • To generalnie prawda, ale na Woli raczej trudno o ogniska w ogrodach i ogródkach. W Warszawie zanieczyszczenia komunikacyjne stanowią około 63 proc. wszystkich zanieczyszczeń powietrza.
   Mieszkaniec12868  19.03.2015 22:23
 • Dodatkowym argumentem za nasadzeniami zieleni, a w szczególności drzew jest fakt, że mimo, że inwestorzy w zamian za wycięte podczas budowy drzewa często są zmuszeni posadzić nowe, to jakościowa skuteczność kompensacji przyrodniczej jest niska. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że inwestorzy często kupują sadzonki niskiej jakości, które są zbyt słabe i zbyt młode by się przyjąć i rzeczywiście zastąpić wycięte drzewa. Młode drzewka jeśli są niedopasowane do otoczenia i panujących warunków często obumierają, zwłaszcza jeśli później są pozostawione bez odpowiedniej opieki.
  Ponadto wbrew założeniom kompensacji, istnieje ryzyko, że zasadzone przez inwestorów drzewa zostaną w bliższej lub dalszej przyszłości usunięte, ponieważ jeśli ich wiek nie przekroczy 10 lat można je będzie wyciąć bez zezwolenia.
  https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/srodowisko/nik-o-ochronie-drzew-przy-realizacji-inwestycji-w-miastach.html
  Mieszkaniec12868  19.03.2015 22:40
 • Nasadzenia są konieczne, żyjemy w dużym mieście i każda odrobina zieleni jest na wagę złota. Niestety w moim bloku jest osoba, która uparcie wysyła pisma do urzędu dzielnicy, aby drzewa w naszej okolicy wycinać, ponieważ cytuję "miasto to nie wieś". Już 2 duże, piękne drzewa pod naszym blokiem, które osłaniały nasze okna przed nadmiernym nasłonecznieniem i wzrokiem sąsiadów z naprzeciwka, zostały wycięte. Czy ktoś może podpowiedzieć gdzie się zgłosić (do jakiego wydziału), żeby zapobiec temu szaleństwu i dalszym wycinkom?
  Mieszkaniec6808  17.06.2015 09:02
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany