Łąka kwietna dla Mirowa – EKO MIASTO

1380
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2016
Lokalizacja Wola
Czyste + Mirów
Autor pomysłu Mieszkaniec8500
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 200 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 428 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Zachwycająca kolorami i zapachem łąka kwietna w twojej okolicy? Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej uzupełnionej o tabliczki informacyjne. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi wygląd okolicy obniżając także koszty utrzymania terenów zielonych.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.09.2016 12:13
Powstała łąka kwietna.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Czyste + Mirów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Krochmalna 3 (tzw. górka)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
ul. Krochmalna 3 (działka nr 76 z obrębu 6-01-05). Obszar dobrze nasłoneczniony. Dokładne wytyczne w załączniku
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zachwycająca kolorami i zapachem łąka kwietna w twojej okolicy? Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej uzupełnionej o tabliczki informacyjne. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi wygląd okolicy obniżając także koszty utrzymania terenów zielonych.
Opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie zgodnie z wytycznymi ogólnodostępnej łąki kwietnej o powierzchni 100 metrów kwadratowych uzupełnionej o tabliczkę informacyjną. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek zwierząt i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się ponadto miejscem, w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nad biologią zapylaczy i roślin. Łąki są ponadto ekonomiczne i ich utrzymanie jest tańsze niż trawników. Dodatkowo w pobliżu łąki kwietnej powinna znaleźć się tablica informacyjna prezentująca najważniejsze gatunki roślin na niej obecne i wyjaśniająca jej przeznaczenie podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być mosiężna na stabilnym drewnianym wkopywanym cokole. Miejskie łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Miejska łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i słabe gleby oraz tereny zdegradowane przez człowieka gdzie ciężko jest utrzymać trawnik. Przy wykonywaniu łąki należy się trzymać wytycznych zawartych w załączniku. Łąki kwietne są dość trudne do wykonania dlatego warto ich wykonanie konsultować ze specjalistami. Mieszanka powinna zawierać większość roślin pozyskanych z rejonu Mazowsza aby zachować lokalny charakter.
Uzasadnienie realizacji projektu
Miasta stają się domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, Łąki kwietne dają możliwość obcowania z dziką naturą a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad dzikimi roślinami i owadami zapylającymi. Świetnie zabezpieczają ziemię przed rozmywaniem nie pozwalając na powstawanie mało estetycznych kałuż błota czy rozpadania skarp. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej, która dzięki zacienieniu nie odparowuje z powierzchni gruntu. Ograniczają także poziom smogu w mieście poprzez zabezpieczanie przed pyleniem z gruntu. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników. Oszczędności pojawiają się przy pielęgnacji terenu ograniczając koszenie do jednego lub dwóch zabiegów koszenia w sezonie.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1) Wykonanie łąki 100 metrów kwadratowych, według wytycznych z załącznika - 3000 zł
Zrywanie darni 5 zł/metr kwadratowy
Głęboka orka 8 zł/metr kwadratowy
Nasiona 3 zł/metr kwadratowy
Wysiew nasion 6 zł/metr kwadratowy
Podlewanie początkowe 3zł/metr kwadratowy
Razem koszt za metr: ok. 30 zł

2)Tabliczka informacyjna z PCV na drewnianych słupkach 50 x 60 cm. Wraz z opracowaniem tekstu przez botanika - 1200 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Miejska łąka kwietna nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych poza koszeniem, którego dokonujemy raz lub dwa razy w roku (po kwitnieniu gatunków) lub nie kosimy wcale. Siano po koszeniu zostawiamy przez dwa tygodnie na łące w celu wysiania się nasion przekwitniętych roślin, dzięki czemu utrzymamy pożądany skład gatunkowy zbiorowiska. Po dwóch tygodniach zbieramy siano by nie dostarczać zbyt wielu składników odżywczych powstających z rozkładu siana, co mogłyby spowodować szybki wzrost chwastów. Z tego powodu łąki też nie nawozimy co również obniżą koszt jej utrzymania. Szacunkowy koszt takich zabiegów oceniany jest na 5 zł/metr kwadratowy rocznie. Dodatkowym kosztem jest utrzymanie tablicy informacyjnej. Po pięciu latach najprawdopodobniej potrzebna będzie jej wymiana – koszt 200 zł sztuka/5 lat Całkowity roczny koszt to 500 zł Proszę zwrócić uwagę że nie jest to dodatkowy koszt i jedynie zastępuję on koszt koszenia trawników nawet do siedmiu razy w roku. Całkowity roczny koszt to 500 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
500,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Można lepiej wydać te pieniądze. Gdyby nie chodziło o pieniądze z naszych podatków, to można by złożenie 79 projektów kwietnych łąk i budek dla ptaków w całej Warszawie uznać nawet za zabawne. Ciekawe czyjej FIRMIE tak pragnie pomóc szanowny projektodawca, licząc na ludzką naiwność. W skali całej Warszawy to całkiem przyzwoity zarobek. Koszty realizacji 79 x 20000 = 1 580 000 zł, koszty utrzymania 79 x 3000zł = 237 000 zł/rocznie.
  Mieszkaniec1513  17.03.2015 21:50
  • Jestem członkiem Stowarzyszenia zajmującego się ochroną ptaków. Naszym zadaniem jest dbanie o bioróżnorodność i ochronę przyrody. Staramy się robić to jak najlepiej potrafimy i jak najszerszą skalę. Wykorzystujemy wszystkie okazje do promowanie naszej idei także takie jak budżet partycypacyjny. Uważam także że stworzenie ekologicznej przestrzeni i jednocześnie wprowadzenie oszczędności w utrzymaniu zieleni trudno nazwać źle wydanymi pieniędzmi. Zapraszam także do przeliczenia kosztów projketów. Większość z nich jest warta poniżej 4000 zł więc ma Pan/Pani błąd w obliczeniach. Dodatkowo wszystkie łąki realizować będzie najpewniej Zarząd Oczyszczania Miasta więc jeżeli o tę firmę Pani/Panu chodzi to na pewno ona na tym zarobi :)
   Mieszkaniec1476  19.03.2015 21:59
 • Z jednej strony nawet kusi mieć łąkę, ale mam przeczucie, że łąka w sekundę stanie się jedynie toaletą dla psów, a dzieci się będę bała tam puszczać, żeby pamiątek na butach nie przyniosły.
  Mieszkaniec12465  19.03.2015 14:47
  • Łąki niestety nie są idealnym miejscem do spacerowania. Nie służy im nadmierne deptanie. Zapraszam jednak na kopiec Cwila późną wiosną. Tam można zobaczyć łąkę w pełnej krasie
   Mieszkaniec1476  19.03.2015 22:02
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany