Ratujmy drzewa w Parku Picassa!

188
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Białołęka
obszar 1
Autor pomysłu Daniela Grzesińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
54 626 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt przewiduje realizację specjalistycznych badań drzew w Parku Picassa oraz przygotowanie zaleceń jak o nie dbać i pielęgnować, aby przedłużyć im życie (głównie olbrzymie, cenne, kilkudziesięcioletnie topole). Dzięki ocenie dendrologicznej wytypowane zostaną drzewa do odpowiedniego zabezpieczenia, aby nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców. Specjalistom badającym drzewa w terenie będą towarzyszyli mieszkańcy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
obszar 1
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Picassa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Badania obejmą teren całego Parku Picassa, z naciskiem na największe, najstarsze, cenne drzewa.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje realizację specjalistycznych badań drzew w Parku Picassa oraz przygotowanie zaleceń jak o nie dbać i pielęgnować, aby przedłużyć im życie (głównie olbrzymie, cenne, kilkudziesięcioletnie topole). Dzięki ocenie dendrologicznej wytypowane zostaną drzewa do odpowiedniego zabezpieczenia, aby nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców. Specjalistom badającym drzewa w terenie będą towarzyszyli mieszkańcy.
Opis projektu
Park Picassa został utworzony w 1998 r. wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły i jest jednym z ważniejszych terenów rekreacyjnych na Białołęce. Roślinność parkową stanowi w dużej mierze cenny starodrzew topoli białych.
Część z tych drzew osiągnęła bardzo duże rozmiary i dorosły wiek, dlatego bardzo ważne jest profesjonalne sprawdzenie ich stanu, aby w odpowiednim czasie zastosować działania dążące do ich zabezpieczenia i ochrony.
W spacery (badania terenowe ze specjalistą) włączeni zostaną mieszkańcy, którzy będą mogli zdobyć wiedzę w zakresie określania stanu zdrowotnego drzew i ich ochrony. Celem spotkań będzie także uświadomienie mieszkańcom, kiedy istnieje możliwość zachowania drzew z wykorzystaniem środków zabezpieczających (np. wiązań), kiedy drzewa są zagrażające i np. należy zastosować zabiegi pielęgnacyjne (np. obniżenie korony, usunięcie posuszu), czy ostatecznie usunięcie drzewa.
Badania zostaną zlecone doświadczonym dendrologom (z tytułem min. doktora), związanych z ośrodkami naukowymi np. SGGW.
Projekt zakłada wykonanie ekspertyzy dendrologicznej dla 70 drzew, wraz z opisem wniosków i zalecanych działań ochronnych opublikowanych w formie raportu. Będzie on powszechnie dostępny w Internecie. Na podstawie raportu urzędnicy miejscy będą mogli lepiej dbać o drzewa, dowiedzą się więcej jak je chronić i pielęgnować, a nie tylko przycinać i wycinać. Dzięki pogłębieniu wiedzy mieszkańców i urzędników będzie mniej konfliktów społecznych na płaszczyźnie ochrony drzew.
Dodatkowo, dla 10 wytypowanych drzew zostaną wykonane wiązania w koronie, które będą zabezpieczały drzewa przed rozłamaniem i oszczędzą drzewom oszpecania koron poprzez nadmierne przycinanie gałęzi.
Dla kolejnych 10 drzew zastosowana zostanie mikoryza. Zaszczepione drzew stają się znacznie bardziej tolerancyjne na niekorzystne warunku - suszę, mróz, niewłaściwe pH gleby lub nadmierne zasolenie. Mikoryza chroni także rośliny przed chorobami.
Jednym słowem uratujemy drzewa!
Uzasadnienie realizacji projektu
Dlaczego i przed kim drzewa w Parku Picassa trzeba ratować? Drzewa w parku pięknie i dostojne, ale niestety topole pozostają w niełasce decydentów w Warszawie. Są chętnie wycinane i bez trudu można uzyskać zgodę na ich wycinkę. Dzieje się tak z powodu złej sławy topól z gatunków nierodzimych i mieszańcowych. Nasze topole białe to gatunki jak najbardziej rodzime i rosnące u siebie - na nadwiślańskich terenach łęgowych. Drzewa osiągnęły duże rozmiary, dlatego warto je przebadać i w przypadku drzew zagrażających bezpieczeństwu wystosować zalecenia dążące do ochrony drzew, zamiast do pochopnej wycinki.
Badania przeprowadzone zostaną przez doświadczonych specjalistów z dziedziny dendrologii.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wykonanie ekspertyzy dla 70 drzew: 70 szt. x 500 zł = 35 000 zł
- założenie wiązania dla 10 drzew: 10 x 1200 zł/ drzewo = 12 000 zł
- wykonanie mikoryzy dla 10 drzew: 10 x 615 zł = 6 150 zł
- oznakowanie słupkami z logo budżetu partycypacyjnego : 2 x 738 zł = 1 476 zł
Suma: 54 626 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
54 626,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

12.04.2017 09:52
Wydział Konserwacji i Środowiska_Bia
31.05.2017 16:21
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • jestem za
  Mieszkaniec8499  02.02.2017 08:34
 • Rewelacyjny pomysł, czas żebyśmy poznali stan drzew a nie tylko wycinać wycinać wycinać wycinać....
  Mieszkaniec1596  28.02.2017 17:42
  • Panie Wojciechu, Topole lepiej wyciąć, bo nawet zdrowe padają przy dużych wichurach, stwarzając zagrożenie. Szkoda pieniędzy na badanie i sprawdzanie, które już są suche, a które będą za pół roku. Za te pieniądze można spokojnie urządzić park od nowa, zrobić nasadzenia, ścieżki. Oszczędzajmy publiczny grosz.
   Mieszkaniec7182  29.06.2017 09:10
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany