75 Drzew na przypadającą w 2019 r. 75 Rocznicę Powstania Warszawskiego

660
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
225 330 zł
Kategoria
 • kultura
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
W 2019r. będziemy obchodzić 75 rocznicę Powstania Warszawskiego. Dla jej upamiętnienia proponuje się postawić kamień z tablicą informacyjną oraz zasadzić wzdłuż ul. Fieldorfa 75 drzew i żywopłot. Nasadzenia będą stanowić symboliczny "zielony" pomnik PW. Ponadto przyczynią się do poprawy warunków życia ludzi, wpłyną na estetykę okolicy i wzmocnią tożsamość mieszkańców.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ul. Fieldorfa pomiędzy ul. J. Bukowskiego a gen. R. Abrahama, strona zachodnia ul. Fieldorfa.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Trawnik wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Fieldorfa, strona zachodnia ulicy, między ul. J. Bukowskiego a ul. gen. R. Abrahama, na długości ok. 200 m. Szer. trawnika - ok. 20 m.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
W 2019r. będziemy obchodzić 75 rocznicę Powstania Warszawskiego. Dla jej upamiętnienia proponuje się postawić kamień z tablicą informacyjną oraz zasadzić wzdłuż ul. Fieldorfa 75 drzew i żywopłot. Nasadzenia będą stanowić symboliczny "zielony" pomnik PW. Ponadto przyczynią się do poprawy warunków życia ludzi, wpłyną na estetykę okolicy i wzmocnią tożsamość mieszkańców.
Opis projektu
W 2019 r. będziemy obchodzić 75 rocznicę Powstania Warszawskiego. Dla jej upamiętnienia proponuje się postawić kamień z tablicą informacyjną, zasadzić 75 dużych drzew wzdłuż ul. Fieldorfa (Generała "Nila") na warszawskim Gocławiu. Aby drzewa, jako symboliczny pomnik PW, były wyraźnie eksponowane, proponuje się umieścić je w szpalerze na stosunkowo krótkim odcinku pomiędzy ul. J. Bukowskiego a ul. gen. R. Abrahama, po stronie pawilonu "małego" Tesco. Ma on długość ok. 200 m. Drzewa będą pełnić również rolę ochronną jako wysoki żywopłot - bariera, oddzielająca budynki mieszkalne od bardzo ruchliwej i zanieczyszczonej przez intensywny transport ulicy Fieldorfa, ponadto rolę stabilizującą wobec szybko erodującej tu gleby i jej pokrycia. Istotny jest również aspekt estetyczny, jako że drzewa zasłonią bardzo brzydki kontenerowy pawilon Tesco wraz z jego odstręczającym zapleczem, jak również nieciekawy parking po drugiej stronie Kanałku Gocławskiego, od Fieldorfa. Poprawią także atrakcyjność pobliskiej trasy spacerowo-rowerowej nad Kanałkiem Gocławskim, stanowiąc przyjemna "zieloną" perspektywę widokową. Uzupełnieniem szpaleru drzew będzie żywopłot wykonany np. z irgi błyszczącej. Aby zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju zaplanowano wykonanie systemu nawadniającego. Niezwykle istotny jest też aspekt kulturowy obiektu: w dzielnicy anonimowych blokowisk, jaką jest Gocław, taki pomnik - znak Powstania Warszawskiego - ma szanse wzmocnić tożsamość zarówno lokalną, jak i warszawską oraz narodową, zwłaszcza młodego pokolenia "blokersów" oraz tzw. "słoików". Zresztą mieszkańcy Gocławia co roku zbierają się 1 sierpnia o godz. W na rogu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego celem upamiętnienia PW, tak więc warto dać bardziej trwały wyraz ich pamięci i odczuciom patriotycznym.
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Upamiętnienie 75 rocznicy Powstania Warszawskiego
2. Ochrona środowiska i ludzi przed zanieczyszczeniami i innymi uciązliwościami powodowanymi przez intensywny ruch pojazdów na ul. Fieldorfa, w tym przed hałasem
3. Poprawa estetyki otoczenia: (i) zasłonięcie szkaradnego pawilonu Tesco wraz z otoczeniem oraz brzydkiego parkingu samochodowego, (ii) uatrakcyjnienie popularnej trasy spacerowej i rowerowej nad Kanałkiem Gocławskim.
4. Wzmocnienie tożsamości kulturowej (lokalnej i narodowej) mieszkańców anonimowego blokowiska

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
75 dużych drzew a 1800 zl/drzewo (np. grab pospolity, możliwa też topola osika) = 135000 zł
Kamień upamiętniający instalację wraz z tablicą informacyjną - do 10000.zł
Żywopłot wzdłuż szpaleru drzew, np. z irgi błyszczącej - 140mb x 60zł=8400 zł
Przygotowanie terenu pod nasadzenia - ok. 900 zł
Mulczowanie korą - ok. 800 zł
System nawadniający - 20000 zł
Ekrany przeciwkorzeniowe - 9800 zł
Projekt zieleni - 5000 zł
Oznakowanie projektu - 1000 zł
koszt rocznej pielęgnacji drzew i krzewów, oraz utrzymania systemu nawadniającego – 35 430 zł

225 330,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
225 330,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Pielęgnacja drzew, pielęgnacja żywopłotu, utrzymanie systemu nawadniającego
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
35 500,00 zł

Modyfikacje

17.03.2017 21:05
Autor projektu
11.04.2017 15:16
Koordynator w Zarządzie Oczyszczania Miasta

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Droga Pani, ale my tu pracujemy nad budżetem z roku 2018, a nie 2019. Co to się Pani pomyliło w tak prostych rachunkach!? Proszę zgłosić ten pomysł za rok, albo co - 74 drzewa!? Głupio.
  Mieszkaniec822  21.01.2017 20:43
 • p. Ewo proszę dodać do projektu-tak, żeby na 75 rocznicę drzewa i pomnik już były zasadzone. Z reguły projekty są realizowane tuz pod koniec roku-wiec będzie jak znalazł na 75 rocznicę. Trzymam kciuki
  Alicja Wydro  21.01.2017 21:38
 • W ten sposób znajdę 2 x więcej rocznic, a jakby się postarać to i 3 x więcej i 4 x, bo będę pisał na 100 rocznicę projekt kilka lat wcześniej. Przecież to bzdura. Cała celebra i emocja jest wtedy, gdy jest to faktyczna jubileuszowa rocznica, faktyczne działanie. Przecież w ten sposób co proponuje przedmówca to jest oszukiwanie samego siebie i wszystkich innych. Pani Ewo - proponuje zgłosić projekt za rok i zaplanować zasadzenie dużych, dorodnych drzew, a nie patyczków. W tym roku po prostu wycofać. A tak swoją drogą, to nikt z co najmniej 30 osób, które podpisały Pani listy poparcia nie zauważył, że wybiega Pani się z projektem o rok za wcześnie z tą 75 rocznicą?! Dziwne. Kto więc podpisywał - ociemniali, otępiali, czy co?!
  Mieszkaniec822  21.01.2017 22:01
  • @Wojciech. Zanim projekt zostanie przedyskutowany, zaakceptowany i zrealizowany będzie rok 2019. Pańskie uwagi uznaję za niemerytoryczne i nie będę na nie dalej odpowiadać. Niemniej, dziekuję za wyrażenie opinii.
   Mieszkaniec  23.01.2017 10:39 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany