"Pod latarnią najjaśniej" Bezpieczny i oświetlony chodnik ul.Górczewska róg Konarskiego oraz Górczewska - Bolkowska.

241
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bemowo
Boernerowo, Fort Radiowo, Groty, Górce
Autor pomysłu Edyta Okninska
Współautorzy Anna Kalman-Tokarska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
154 300 zł
Kategoria
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 419 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Postawienie latarni, 2 koszy na śmieci i 1 na psie odchody z zagospodarowaniem zieleni. Celem jest oświetlenie chodnika Górczewska pomiędzy ekranami dżwiękoszczelnymi a ogrodzeniem SP82 nieopodal skrzyżowania ul.Konarskiego oraz remont i oświetlenie chodnika Górczewska - Bolkowska przy przystanku autobusowym Konarskiego 02. Oświetlenie zapewni bezpieczeństwo mieszkańców, uczniów szkoły, idących na przystanki, przychodni, domu kultury.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
08.02.2019 10:13

W ramach projektu został oświetlony chodnik wzdłuż ul. Górczewskiej, pomiędzy ekranami dźwiękochłonnymi a ogrodzeniem Szkoły Podstawowej nr 82. Ustawiono również dodatkowe kosze na śmieci, a także posadzono krzewy.

Trwają ustalenia dotyczące realizacji chodnika między Górczewską a Bolkowską wraz z jego oświetleniem.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zarząd Dróg Miejskich/ Zarząd Zieleni m. st. Warszawy/ Zarząd Oczyszczania Miasta

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Boernerowo, Fort Radiowo, Groty, Górce
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul.Górczewska róg ul.Konarskiego wzdłuż ekranów pomiędzy ogrodzeniem Szkoły Podstawowej nr 82 oraz ul. Górczewska od przystanku autobusowego "Konarskiego 02" do drogi osiedlowej Ul.Bolkowska.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Chodnik znajduje się wzdłuż ul. Górczewskiej a pomiędzy ogrodzeniem szkoły podstawowej SP 82 - za ekranami dźwiękoszczelnymi , których wysokość w tym miejscu powoduje brak dopływu światła z latarni znajdujących się po drugiej stronie przez co na chodniku jest bardzo ciemno. Jest to główny ciąg komunikacyjny dla mieszkańców wysiadających z autobusów 109, 171, 190, 523, 154, wracających z Kościoła , szkoły SP 82, pobliskich sklepów, przychodni czy Ratusza. Jedyna droga „z i do” dla mieszkańców ul.Budy, Grodkowska, Kluczborska, Baborowska. Druga część chodnika, który należałoby oświetlić znajduje się tuż za przejściem dla pieszych przy SP 82 tj. przy przystanku autobusowym ul.Górczewska 176, nazwa przystanku "Konarskiego 02" do drogi prowadzącej w osiedle ul.Bolkowska.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Postawienie latarni, 2 koszy na śmieci i 1 na psie odchody z zagospodarowaniem zieleni. Celem jest oświetlenie chodnika Górczewska pomiędzy ekranami dżwiękoszczelnymi a ogrodzeniem SP82 nieopodal skrzyżowania ul.Konarskiego oraz remont i oświetlenie chodnika Górczewska - Bolkowska przy przystanku autobusowym Konarskiego 02. Oświetlenie zapewni bezpieczeństwo mieszkańców, uczniów szkoły, idących na przystanki, przychodni, domu kultury.
Opis projektu
Projekt dotyczy postawienia latarni celem oświetlenia chodnika wzdłuż ul. Górczewskiej za ekranami dźwiękoszczelnymi a ogrodzeniem szkoły SP 82. Dodatkowo należałoby posadzić krzewy na pasie zieleni, który jest zaniedbany. Dotychczas posadzone rośliny uschły albo zostały połamane i wyrwane. Teren jest zaniedbany, brudny, pełen odchodów zwierzęcych, właściciele psów nie sprzątają po swoich pupilach korzystając z sytuacji że jak jest ciemno i można nie sprzątać, brak koszy na zanieczyszczenia. Należałoby postawić kosze na śmieci ponieważ na tym odcinku chodnika nie ma gdzie ich wyrzucić a istnieje taka potrzeba- ludzie wyrzucają śmieci w krzaki na chodnik z powodu braku koszy) . Chodnik jest często użytkowanym przejściem dla mieszkańców osiedla i nie tylko. Główny ciąg komunikacyjny dla wysiadających z autobusów linii 154,171,190,109,523 wracających lub jadących do pracy, a także jest ciągiem komunikacyjnym dla dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej SP 82 w Warszawie. Oświetlenie wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo ludzi ponieważ jest tam bardzo ciemno szczególnie rano kiedy idą do pracy czy dzieci do szkoły oraz wieczorami (po zmroku) a zwłaszcza jesienią i zimą kiedy szybko się ściemnia i powrót do domu nie jest komfortowy z uwagi na fakt że jest bardzo ciemno i robi się niebezpiecznie. Przejście chodnikiem kiedy jest ciemno jest bardzo nieprzyjemne i budzi wśród mieszkańców obawy co do bezpiecznego powrotu do domu. mieszkańcy wolą iść dłuższą drogą W zamian za komfort i bezpieczny powrót.Efekt estetycznego poprzez postawienie koszy na śmieci i na psie odchody oraz zagospodarowanie pasa zieleni poprzez nasadzenie krzewów i posianie trawy.

Dodatkowo poprawienie jakości chodnika i oświetlenie go (ul.Górczewska 176, droga osiedlowa do ul.Bolkowskiej) znacząco poprawi bezpieczeństwo pasażerów wysiadających z autobusów przy przystanku " Konarskiego 02" oraz wiernych idących "do i z" Kościoła św. Łukasza. Chodnikowi brakuje oświetlenia co nie zachęca do przejścia tą drogą.
Uzasadnienie realizacji projektu
Teren planowanej inwestycji pogrążony jest w ciemnościach - wcześnie rano zwłaszcza zimą i jesienią oraz wieczorami. Brak oświetlenia chodnika. Bezpieczeństwo i komfort psychiczny ludzi powracających z pracy, dzieci z miejscowej szkoły podstawowej czy wieczorny spacer z psem jest elementem priorytetowym. Poprawi bezpieczeństwo i wpłynie realnie na eliminację zjawisk negatywnych.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Oświetlenie chodnika za ekranami akustycznymi: 100 000 zł
2. Remont chodnika między Górczewską a Bolkowską wraz z oświetleniem: 30 000 zł
3. Dwa kosze na śmieci i kosz na psie kupy: 3x2500 zł = 7 500 zł
4. renowacja trawnika - 200 m2 x 20,00 zł. za 1 m2 = 4 000 zł
5. nasadzenie krzewów zwykłych i ozdobnych (100 m kw.): 12 800 zł
RAZEM: 154 300 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
154 300,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Projekt generuje koszty związane z dostawa energii elektrycznej, dbaniem o zieleń oraz sprzątaniem tj. opróżnianiem koszy na śmieci - 1.500,00 zł.- za rok
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 500,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

21.03.2017 22:35
Autor projektu
27.04.2017 15:26
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
27.04.2017 15:27
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
27.04.2017 15:27
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
05.05.2017 12:59
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
30.05.2017 09:13
wsurala
30.05.2017 11:30
wsurala

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany