Inteligentny parking przy urzędzie (system do parkowania, doładowanie samochodu elektrycznego)

177
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Ursynów
Ursynów Wysoki Północny
Autor pomysłu Piotr Skubiszewski
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
160 120 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
System będzie przekazywał rzeczywiste informacje o wolnych miejscach na urzędowym parkingu. Dostęp do informacji powinien być możliwy na stronie www, w ogólnodostępnej aplikacji dla urządzeń mobilnych oraz na tablicy świetlnej przed budynkiem. System umożliwi lepsze zaplanowanie wizyty w urzędzie i zaoszczędzi cenny czas. Projekt zawiera także punkt doładowania elektrycznego samochodu.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Ursynów Wysoki Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
AL. KEN 61
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Parking przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
System będzie przekazywał rzeczywiste informacje o wolnych miejscach na urzędowym parkingu. Dostęp do informacji powinien być możliwy na stronie www, w ogólnodostępnej aplikacji dla urządzeń mobilnych oraz na tablicy świetlnej przed budynkiem. System umożliwi lepsze zaplanowanie wizyty w urzędzie i zaoszczędzi cenny czas. Projekt zawiera także punkt doładowania elektrycznego samochodu.
Opis projektu
System Inteligentnego Parkingu powinien przekazywać rzeczywiste informacje o wolnych miejscach parkingowych na terenie parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Dostęp do informacji powinien być możliwy na stronie www oraz za pomocą ogólnodostępnej darmowej aplikacji dla urządzeń mobilnych opartych gównie o systemy o iOS i Android, na tablicy świetlnej przed budynkiem urzędu.

Wdrożenie projektu wymaga instalacji na terenie parkingu kamer detekcyjnych z oprogramowaniem rozpoznającym zajętość każdego miejsca parkingowego. Oprogramowanie powinno wspierać przetwarzanie obrazu z kamer i przesyłanie informacji o statusie każdego miejsca (zajęte/wolne) na stronę www (w tym także Urzędu Dzielnicy) lub do aplikacji mobilnej. Informacja powinna być prezentowana na mapie parkingu, na której naniesione są wszystkie wyznaczone miejsca parkingowe, łącznie z miejscami dla osób niepełnosprawnych. Status każdego miejsca mógłby być oznaczony np. odpowiednim kolorem.

Aplikacja powinna dostarczyć także informacje zbiorcze o łącznej liczbie wolnych i zajętych miejsc parkingowych, a także powinna być możliwość wyświetlania informacji na tablicy świetlnej ulokowanej w pobliżu urzędowego parkingu. Aplikacja powinna umożliwić nawigowanie do wskazanego miejsca parkingowego.

Inteligentny Parking mógłby także zostać zintegrowany z innymi systemami miejskimi tego typu. Kamery mogłyby służyć także do monitowania bezpieczeństwa na urzędowym parkingu.

Na potrzeby projektu wymagane jest zainstalowanie w 8 kamer monitorujących dla około 145 miejsc postojowych na terenie parkingu. Kamery mogą być zainstalowane na istniejących latarniach oświetleniowych.

Dodatkowo projekt przewiduje punkt do doładowania elektrycznego samochodu (parametry: 230V, 16A/32A, moc: 3,68/7,36 KW).
Uzasadnienie realizacji projektu
Powszechność, dostępność a także stosunkowe niskie koszty nowych technologii, w szczególności aplikacji mobilnych, pozwalają na zwiększenie komfortu życia i pracy mieszkańców naszej dzielnicy i miasta. W oparciu o nie można budować rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, załatwianie ważnych spraw. Rozwiązanie inteligentnego parkingu jest stosowane z powodzeniem na terenie Warszawy w obrębie płatnych stref parkowania. Dzięki niemu można zaoszczędzić czas związany z poszukiwaniem wolnego miejsca parkingowego (a szczególnie trudno o wolne miejsce na terenie Urzędu). Rozwiązanie może przyczyniać się także do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza związanego z emisją spalin.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zestaw do detekcji wolnych miejsc parkingowych – 59 040 zł
Oprogramowanie (licencja z 12 miesięcznym utrzymaniem, Aplikacja mobilna i strona www) – 9 840 zł
Tablica zmiennej treści z montażem – 22 140 zł
Montaż urządzeń – 14 760 zł
Konfiguracja i uruchomienie – 4 920 zł
Energia elektryczna (12 miesięcy/kamera) – 2 125 zł
Transmisja danych 4G (12 miesięcy/kamera) – 295 zł
Punkt do doładowania samochodu elektrycznego (słupek do doładowania samochodu, wykonanie przyłącza, wykonanie oznakowania graficznego - 47 000 zł

Wycena zmodyfikowana o uwagi otrzymane w trakcie weryfikacji w zakresie punktu doładowania samochodu elektrycznego.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
160 120,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Roczny przegląd systemu i aktualizacja oprogramowania - 20 295 zł
Energia elektryczna (12 miesięcy/kamera) - 2 125 zł
Transmisja danych 4G (12 miesięcy/kamera) - 295 zł
Energia elektryczna dla punktu doładowania samochodu elektrycznego - 7 000 zł

Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
29 715,00 zł

Modyfikacje

15.01.2017 09:49
Autor projektu
15.01.2017 22:35
Autor projektu
17.01.2017 22:24
Autor projektu
22.01.2017 23:16
Autor projektu
23.01.2017 21:40
Autor projektu
23.01.2017 22:29
Autor projektu
27.01.2017 12:15
Wydział Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Ursynów
21.03.2017 21:39
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • A po co miejsce parkingowe pod urzędem, skoro jest już pod nim i stacja metra i przystanek autobusowy? Żeby załatwić sprawę można bardzo wygodnie dojechać komunikacją publiczną, nie wprowadzając przy tym dodatkowych spalin do miasta.

  Poza tym aplikacja zachęca do korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy samochodem, niezbyt roztropnie...
  Mieszkaniec11315  28.06.2017 12:04
  • Zgadzam się co do zasady. Należy zachęcać mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego. Dziś jednak wiele usług jest obsługiwanych mobilnie. Nie trzeba korzystać z telefonu podczas jazdy – można stanąć, sprawdzić, jak wygląda sytuacja parkingowa. Projekt zakłada też instalację ekranu, na którym będzie wyświetlana informacja o ilości wolnych miejsc, gdzie warto pojechać. Dzięki informacji z systemu można także podjąć decyzję aby np. skorzystać z P+R przy Multikinie, albo dojść do wniosku, że nie warto jechać samochodem do urzędu. To jest też zachęta do korzystania z transportu publicznego.
   Piotr Skubiszewski  29.06.2017 15:14 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany