Bezpieczna Bluszczańska I

189
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Mokotów
rejon 4
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
128 000 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 313 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada utworzenie zatoczek samochodowych na ulicy Bluszczańskiej pomiędzy AK Północ, a budynkiem biurowym przy ul. Bluszczańskiej 73. Zwiększy to komfort kierowców i rowerzystów poruszających się ul. Bluszczańską oraz kierowców parkujących w tym rejonie samochody. Wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
18.01.2019 14:35

W ramach projektu, po stronie południowej ul. Bluszczańskiej, od ul. Grupa AK "Północ" do ul. Pułku AK "Waligóra" wybudowano zatoczkę postojową.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Inwestycji i Infrastruktury dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon 4
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Bluszczańska od AK Północ do Bluszczańskiej 73.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Parkujące po stronie południowej ulicy Bluszczańskiej samochody utrudniają poruszanie się tą ulicą.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada utworzenie zatoczek samochodowych na ulicy Bluszczańskiej pomiędzy AK Północ, a budynkiem biurowym przy ul. Bluszczańskiej 73. Zwiększy to komfort kierowców i rowerzystów poruszających się ul. Bluszczańską oraz kierowców parkujących w tym rejonie samochody. Wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu.
Opis projektu
Pomysł zakłada wykonanie zatoczek samochodowych po stronie południowej ulicy Bluszczańskiej między ul. AK Północ, a budynkiem przy Bluszczańskiej 73. Obecnie w tym miejscu jest trawnik. W ramach realizacji pomysłu należałoby przesunąć krawężniki o ok. 1,5 metra wgłąb trawnika, usunąć warstwę trawnika, utwardzić nawierzchnię i wyłożyć zatoczki kostką bauma bądź utworzyć inną twardą powierzchnię.
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie codziennie na ulicy Bluszczańskiej między AK Północ, a AK Waligóra parkują jeden za drugim samochody, zwężając dostępną szerokość ulicy i utrudniając innym pojazdom poruszanie się. Często dochodzi do sytuacji, że dwa samochody nie mogą się minąć. Niejednokrotnie też kierowcy wsiadający bądź wysiadający z zaparkowanych pojazdów stwarzają zagrożenie dla ruchu i swojego zdrowia czy życia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wybudowanie 22 miejsc parkingowych, projekt zamiany organizacji ruchu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
128 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

25.04.2017 13:03
Wydział Infrastruktury i Inwestycji dla Dzielnicy Mokotów
25.04.2017 13:04
Wydział Infrastruktury i Inwestycji dla Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Idea uporządkowania przestrzeni ulicy jest jak najbardziej słuszna. Jednak opis pomysłu rodzi wiele pytań.
  1. Czy poszerzenie jezdni o 1,5 metra oznacza, że powstałyby miejsca równoległe? Obecnie jezdnia Bluszczańskiej ma 7 metrów szerokości. Po poszerzeniu będzie 8,5 metra, z czego miejsca postojowe zajmą 2,3 metra, więc na pasy ruchu pozostanie 2 * 3,1 metra. Czy taki jest cel?
  2. Po północnej stronie Bluszczańskiej są drogi dla rowerów. Dziura jest od posesji nr 68 do posesji nr 76. Czy dla rowerzystów i kierowców nie byłoby większym ułatwieniem dobudowanie brakującego odcinka? To jest dodatkowy koszt ok. 115 tys. zł, a rozwiązałoby to wiele konfliktów.
  3. Wskazane w opisie miejsce ma ok. 110 metrów długości. Jedno równoległe miejsce postojowe zajmuje 6 metrów, więc zmieści się raczej 18 miejsc niż 22.
  Robert Buciak  23.01.2017 09:16
 • Panie Robercie,

  Dziękuję za komentarz.
  Projekt zakłada wybudowanie miejsc równoległych, wzdłuż ulicy. Nie dysponowałem dokładnymi danymi dotyczącymi długości odcinka ale jeśli miejsc wyjdzie mniej i pozostaną pieniądze- na pewno zostaną dobrze zagospodarowane.

  Jeśli chodzi o szerokość ulicy to pozostałaby taka jak jest w tym momencie plus zatoczki - do doprecyzowania w kolejnym etapie.

  Droga rowerowa mogłaby być tematem oddzielnego projektu i bardzo chętnie bym taki zgłosił ale widzę marne szansę na jego realizację gdyż dla naszego rejonu przeznaczone zostało jedynie 288 tys. zł. zatem koszt ścieżki stanowiłby niemal połowę wszystkich środków.
  Mieszkaniec  23.01.2017 15:44 Autor projektu
 • Zawsze można drogę dla rowerów dopisać do innego projektu. I proszę się nie bać. Wypromujemy każdy dobry projekt rowerowy.
  Robert Buciak  23.01.2017 17:38
 • Czytam ten projekt i coraz bardziej mam wrażenie, że niedopatrzenie dewelopera, który wybudował osiedle na Bluszczańskiej powoduje konieczność realizacji dodatkowych miejsc parkingowych z budżetu dzielnicy. W komentarzu p. Andrzej przyznaje się do tego, że nie zmierzył odległości - a przecież to jest kluczowe, jeśli projekt ma być wiarygodny i ten właśnie pomiar wpływa na przelicznik kosztów wykonania na jedno miejsce. Wiadomo, że miejsca parkingowe to nie wszystko w tym projekcie, ale zdaje się, że jest wiele innych projektów nie pachnących aż tak bardzo prywatnym interesem mieszkańców jednego osiedla :) Mogę się mylić oczywiście, ale w takim razie poproszę o odpowiedź, czy nie jest tak, że problemy komunikacyjne mieszkańców stosunkowo nowych osiedli to wynik zaniedbań po stronie dewelopera i urzędu dzielnicy z przed kilku - kilkunastu lat i przypadkiem czy na to nie powinny być zabezpieczone w budżecie dzielnicy zupełnie osobne środki.
  Mieszkaniec11324  28.06.2017 20:14
  • Dzień dobry,

   dziękuję za komentarz.

   Liczba miejsc postojowych została wyznaczona na podstawie liczby samochodów parkujących na rzeczonym odcinku. Proszę pamiętać, że projekty tworzą mieszkańcy- ludzie nie koniecznie znający się na sprawach drogowych. Uważam, że to w gestii Urzędu powinna być weryfikacja poprawności projektów. I tak też wynika z harmonogramu, którego jednym z etapów jest właśnie weryfikacja. Skoro liczba miejsc nie została na tym etapie zmieniona, można założyć, że jest poprawna.

   Odnośnie prośby o odpowiedź- nie wiem do kogo zostało skierowane pytanie ale nie czuję się jego adresatem. Mogę jedynie obalić wynikające z wypowiedzi podejrzenia, że to dla mnie i moich sąsiadów mają być te zatoczki- otóż nie, mieszkam dalej ale przejeżdżam tym odcinkiem codziennie.

   Każdy głosuje na projekty, które uważa za słuszne.
   Mieszkaniec  29.06.2017 09:16 Autor projektu
 • Dzień dobry, chciałbym zauważyć że zamieszczona informacja o realizacji projektu jest błędna, zatoki zostały utworzone dotychczas tylko do około połowy numeru 75, a nie tak jak jest podane, do ulicy AK Waligóra. Proszę o zgloszenie uwag do wykonawcy, ponieważ nawet w jednym miejscu pozostał rozkopany chodnik, a miejsc powstało dopiero około 10. Proszę też o informację czy zatoczki docelowo będą wybudowane aż do skrzyżowania z AK Waligóra.
  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź
  Mieszkaniec15900  28.01.2019 23:26
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany